#KALENDARZ CIĄŻY

4. tydzień ciąży

Czwarty tydzień ciąży - dziecko
W tym momencie, od faktycznego zapłodnienia minęły już 2 tygodnie, pęcherzyk będzie już widoczny na badaniu USG, a test ciążowy powinien dać pozytywny i wiarygodny wynik. Jeżeli do tej pory nie podejrzewałaś ciąży, to w czwartym tygodniu pewnie już się tego domyślasz. Powoli dobiega końca ostatni tydzień 1. miesiąca ciąży. Jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie? Czy należy wykonać już pierwsze badania? W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania, dotyczące 4. tygodnia ciąży.

Ostatnio na naszym blogu: Język ciała noworodka


Który to miesiąc ciąży?

4. tydzień ciąży jest jednocześnie ostatnim tygodniem 1. miesiąca ciąży. Przed Tobą emocjonujący czas oczekiwania na narodziny Twojego dziecka, który potrwa nieco ponad 8 miesięcy. Na tym etapie zarodek coraz bardziej zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy i nieustannie trwa jego wzrost oraz podział.

4. tydzień ciąży – zmiany w Twoim ciele

Badanie USG w połowie 4. tygodnia powinno pokazać tak zwany pęcherzyk ciążowy. To właśnie w nim rozwija się zarodek. Wielkość pęcherzyka ciążowego pozwala na określenie wieku ciąży. Na tym etapie jest on wielkości ziarenka maku. Nawet jeżeli badanie USG nie wykazało obecności pęcherzyka ciążowego, szanse na zostanie mamą wcale nie są przekreślone. W niektórych przypadkach pojawia się on dopiero w 6. tygodniu ciąży.


Zobacz także wpis na naszym blogu: Poród – Jak się do niego przygotować i jak potem zadbać o Twoje zdrowie?


Plamienie implantacyjne – kiedy się pojawia?

Złuszczanie się endometrium, czyli krwawienie menstruacyjne, zostało zatrzymane przez zmiany w gospodarce hormonalnej. Możesz doświadczyć jedynie delikatnego plamienia, które może powtórzyć się w ciągu następnych dwóch dat planowanych miesiączek. To zupełnie normalny objaw, jednak nie jest on regułą. Pojawia się u około 20-30% kobiet. Zarodek, który rozwija się w Twoim ciele tworzy delikatne uwypuklenie na błonie śluzowej macicy. Niekiedy wrastając w błonę, może uszkodzić maleńkie naczynia krwionośne. To właśnie jest powodem plamienia.

Różnica między plamieniem implantacyjnym, a miesiączką jest taka, że plamienie nigdy nie będzie tak żywo czerwone, ani przede wszystkim tak obfite. Mogą mu niekiedy towarzyszyć lekkie bóle podbrzusza, podobnie jak w przypadku miesiączki. Zwłaszcza jeżeli to Twoja pierwsza ciąża. W momencie zagnieżdżenia zarodka w macicy pojawiają się również lekkie skurcze.


Na blogu Mustela znajdziesz też artykuł: Szkoła rodzenia - czy warto?


4. tydzień ciąży – rozwój Twojego dziecka

Przeważnie w 4. tygodniu ciąży pęcherzyk znajduje się już w macicy, gdzie doszło do jego implantacji. Póki co, jest jeszcze w formie blastocysty, jednak poprzez nieustanny podział komórek, na jej zewnętrznych warstwach już za kilka tygodni wytworzy się łożysko. Będzie ono zaopatrywało dziecko w tlen oraz niezbędne składniki odżywcze. Komórki zgrupowane wewnątrz blastocysty układają się w dwie wyraźne warstwy – dwublaszkową tarczę zarodkową, która z czasem przeobrazi się w małego człowieka. Zarodek rozwija się bardzo szybko, a w 4. tygodniu ciąży powstają trzy warstwy zarodkowe, które w późniejszym czasie przekształcą się w poszczególne narządy i układy wewnętrzne:

  • ektoderma – z niej powstanie układ nerwowy, narządy zmysłów oraz nabłonki, 
  • mezoderma – z niej powstanie układ wydalniczy, krwionośny, limfatyczny, rozrodczy i ruchu, 
  • endoderma – z niej powstanie układ pokarmowy, oddechowy, moczowy oraz niektóre gruczoły.

Czy wiesz, jak zadbać o kręgosłup w czasie ciąży?


4. tydzień ciąży – jakie badania?

Do 10. tygodnia ciąży należy wykonać zestaw następujących badań. Kobieta, która spodziewa się dziecka powinna otrzymać od lekarza skierowanie na:

  • badania ogólne (pomiar masy ciała, pomiar ciśnienia tętniczego itp.) 
  • badania ginekologiczne (badanie czystości pochwy, badanie cytologiczne)
  • oznaczenie grupy krwi (obecność przeciwciał odpornościowych)
  • morfologię krwi
  • badanie ogólne moczu
  • badanie poziomu glukozy we krwi (na czczo)
  • badanie w kierunku wykrycia HIV i HCV
  • badanie w kierunku kiły (VDRL)
  • badanie w kierunku różyczki 
  • badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM)

Tak naprawdę od Ciebie zależy, kiedy udasz się do lekarza po następujące skierowania. Dla niektórych mam 4 tydzień ciąży, to jeszcze zbyt wczesny okres na wykonywanie badań, decydują się jedynie na wykonanie testu ciążowego, rzadziej badania USG. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym pewniejszy i bardziej wiarygodny wynik testu ciążowego. Najpewniejszą informację otrzymasz jednak decydując się na badanie krwi, które pozwala ocenić stężenie gonadotropiny kosmówkowej – hormonu beta-HCG, który jest wytwarzany przez zagnieżdżony zarodek. W 4. tygodniu ciąży stężenie beta-HCG powinno wynosić 5-426 mlU/ml. W 5. lub 6. tygodniu ciąży możesz zgłosić się do lekarza na wykonanie badania USG, dzięki czemu zwiększysz szansę na dostrzeżenie pęcherzyka ciążowego. Niemniej jednak, pierwsze rekomendowane badanie USG zaleca się przeprowadzić między 11. a 14. tygodniem ciąży.


Również na naszym blogu: Szkoła rodzenia - czy warto?


4. tydzień ciąży – objawy i odczucia

Objawy w 4. tygodniu ciąży są jeszcze bardzo znikome. Większość kobiet przechodzi przez ten czas nie odczuwając praktycznie żadnych większych zmian w organizmie. Niemniej jednak, w czwartym tygodniu trwania ciąży możesz odczuwać lekkie zmęczenie i rozdrażnienie. Mogą również pojawić się pewne dolegliwości, takie jak zgaga czy tkliwość piersi. Objawy te nie są jednak nasilone i czasami bardzo łatwo je przeoczyć. Wiele kobiet często myli je z objawami napięcia przedmiesiączkowego.

W 4.tygodniu ciąży zalecane jest przede wszystkim wysypianie się oraz większa aktywność fizyczna. Ten czas jest bardzo ważny dla całej ciąży. Dodatkowo, dbanie o ruch i odpowiednią ilość snu pomoże zrównoważyć zmienne nastroje. Staraj się w miarę możliwości unikać bliższego kontaktu z zainfekowanymi osobami, a jeżeli sama się przeziębisz, pamiętaj aby nie leczyć się sama, tylko zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Od teraz każde lekarstwa, jakie będziesz przyjmować powinny być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą.


O jakich witaminach i minerałach powinnaś pamiętać planując ciąże?


Warto również postawić na dietę, która będzie bogata w kwas foliowy. Jego duże ilości znajdziesz w ciemnozielonych warzywach (szpinak, szparagi), w nasionach roślin strączkowych i pełnoziarnistych produktach. Wszelką suplementację (np. witaminy D3 lub jodu) należy skonsultować ze specjalistą.