#Poród i narodziny

Szkoła rodzenia – czy warto?

desktop_art_szkoła rodzenia
Popularność szkół rodzenia niewątpliwie rośnie. Przyszli rodzice chcą kompleksowo przygotować się do nowej roli i wyzwania, jakim jest poród. W zajęciach biorą udział nie tylko kobiety – również ojcowie angażują się w kursy, aby wspierać swoje partnerki na ostatnich etapach ciąży i podczas rozwiązania. Jakie zalety niesie ze sobą udział w szkole rodzenia, czy jest on niezbędny i kiedy warto się zapisać?

Zajęcia z rodzenia – przygotuj się na przyjęcie maluszka!

Kursy w szkołach rodzenia obejmują bloki tematyczne, które zazwyczaj dozują informacje stopniowo – aby nie przytłoczyć zbytnio przyszłych rodziców i przekazać im solidne fundamenty wiedzy. Z reguły zajęcia trwają dwa, maksymalnie trzy miesiące. Wiele zależy od harmonogramu i częstotliwości uczęszczania na kurs. Najlepiej zapisać się na niego pod koniec drugiego trymestru, najpóźniej na początku trzeciego. To okres, kiedy kobieta jest w dobrej kondycji – wszelkie niedogodności związane z początkiem ciąży już minęły, a stres i poczucie zmęczenia wynikające z kończącej się ciąży są jeszcze przed przyszłą mamą. Ma więc ona siłę, energię i chęć, aby zaangażować się w aktywne oczekiwanie na maluszka.

Dlaczego warto wziąć udział w kursie rodzenia?

Odpowiedź jest prosta – aby wiedzieć, co Cię czeka. Zwłaszcza dla młodych i niedoświadczonych mam poród owiany jest tajemnicą i niewiele z nich wie, czego mogą się spodziewać. Przygotowanie merytoryczne może zniwelować stres i lęk przed nieznanym, a także pomóc kobiecie rozpoznać objawy rozpoczynającej się akcji porodowej i nauczyć się reagować na kolejnych etapach rozwiązania. Odpowiednie oddychanie, dostępne pozycje, ewentualne znieczulenia i pierwszy kontakt z noworodkiem – wszystkie te aspekty poruszane są na zajęciach. Nie brakuje też wskazówek dla tatusiów, którzy dzięki szkole rodzenia wiedzą, jak mogą uczestniczyć w akcji porodowej i w jaki sposób skutecznie wspierać swoją partnerkę.

Szkoła rodzenia przy drugim dziecku – czy jest zbędna?

Wydaje się, że kobiety rodzące po raz kolejny nie mają potrzeby uczestniczyć w zajęciach – znają przecież poród od strony praktycznej. Mimo to warto rozważyć udział w takim kursie po raz kolejny, zwłaszcza jeśli od poprzedniego porodu minęło sporo czasu. Położnictwo stale się rozwija i proponuje kobietom nowe rozwiązania, które warto znać, aby zmaksymalizować swój komfort podczas porodu. Warto brać udział w szkole rodzenia prowadzonej w szpitalu, w którym planowany jest poród – każda placówka ma inny styl pracy, a żeby czuć się bezpiecznie i pewnie, warto poznać szpital i oddział położniczy od tak zwanej kuchni.

A co z kobietami, które – ze względu na swój stan zdrowia lub obawy o stan płodu – nakazane mają leżenie aż do rozwiązania? Nie muszą one rezygnować z wiedzy przekazywanej na zajęciach. Odpowiedzią dla nich jest szkoła rodzenia online, która stanowi nowoczesną propozycję dla przyszłych mam. Szkoła rodzenia – czy warto? Zdecydowanie tak!

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą produktów dla niemowląt i dzieci!