#KALENDARZ CIĄŻY

5. tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży
W 5. tygodniu ciąży, w normalnej sytuacji powinna pojawić się kolejna miesiączka. Z racji iż dwa tygodnie wcześniej doszło do zapłodnienia, nie zauważysz krwawienia. 5. tydzień ciąży to czas, w którym większość kobiet dowiaduje się, że jest w ciąży, właśnie przez spóźniający się okres. To dobry moment na wykonanie testu ciążowego, ale również zapoznanie się z tym, co właśnie dzieje się w Twoim organizmie. Jak na tym etapie rozwija się Twoje dziecko? Jakich objawów możesz spodziewać się w 5. tygodniu ciąży?

Ostatnio na naszym blogu: Przewijanie – 4 kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas zmiany pieluszki


Który to miesiąc ciąży?

Piąty tydzień ciąży, to 2 miesiąc a 1 trymestr ciąży. Dziecko rozwijające się w Twoim organizmie ma już trzy tygodnie. W piątym tygodniu zarodek jest już zagnieżdżony w macicy, tworzą się kręgi oraz zawiązki mózgu i układu nerwowego.

Jak możesz obliczyć datę porodu? Od momentu zapłodnienia, do narodzin wyczekiwanego maleństwa mija przeciętnie 38 tygodni (265 dni). Naturalnym odstępstwem od średniej jest okres 2 tygodni. Często nie jesteśmy w stanie określić, kiedy dokładnie doszło do owulacji i zapłodnienia, lub możemy to błędnie oszacować. Lekarze zatem przyjmują za punkt wyjścia jedyną pewną datę – pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Przeciętnie poprzedza ona owulację o 2 tygodnie, dlatego obliczony w ten sposób okres ciąży, wydłuża się o czternaście dni.

Jeżeli chcesz obliczyć przewidywaną datę porodu, należy do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki doliczyć siedem dni (to przewidywany dzień porodu), a następnie odjąć trzy miesiące (to przewidywany miesiąc porodu). Aby można było uznać, że dziecko przyszło na świat w terminie, przyjęło się skalę – do dwóch tygodni przed ustaloną datą oraz do dwóch tygodni po niej. Podany przez lekarza lub wyliczony przez Ciebie termin porodu wcale nie musi oznaczać, że Twoje dziecko przyjdzie na świat dokładnie w tym dniu. Jest to wyłącznie data przybliżona. Zaledwie 5% kobiet na świecie rodzi dokładnie w dniu, który został wyliczony w ten sposób. Jednak kalkulator porodu może Ci się przydać, by oszacować datę przyjścia na świat oczekiwanego dziecka.


Na naszym blogu również: Linea Negra - czym jest ciemny pasek na brzuchu?


5. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele

Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie badania USG na tym etapie ciąży, będziesz miała szansę zobaczyć pęcherzyk ciążowy. W tym czasie liczy sobie około 5-11 mm, w zależności od tego, w którym dniu wykonasz badanie. W połowie 5 tygodnia powinien być już widoczny pęcherzyk żółtkowy, którego obecność potwierdza, że badana struktura jest rozwijającą się ciążą.

W niektórych przypadkach pod koniec 5. tygodnia można zaobserwować zarodek oraz czynność jego serca. Na tym etapie, tętno wynosi przeważnie od 60 do 90 uderzeń na minutę, a z każdym kolejnym dniem będzie się zwiększać.

Niektóre kobiety przyznają, że w tym czasie odczuwały już delikatne objawy tego, że w ich ciele zaczęło rozwijać się nowe życie. Niemniej jednak, nie odbije się to na rozmiarze Twojego brzucha, ponieważ zarodek jest jeszcze zbyt mały. Pierwsze ciążowe krągłości będziesz mogła dostrzec dopiero za kilka tygodni.

Możesz za to doświadczyć delikatnego i krótkotrwałego plamienia, którym nie powinnaś się przejmować. Nie oznacza ono nic niepokojącego, jest jedynie wynikiem zagnieżdżenia się zarodka w ściance macicy. Niekiedy zdarza się, że takie plamienie jest mylone z krwawieniem miesiączkowym. Jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy albo boleści – nie ma się czym martwić. Jeżeli jednak krwawienie jest obfite, towarzyszą mu skurcze lub bóle brzucha, należy zgłosić się do lekarza, w celu uzupełnienia progesteronu. W ten sposób chroni się zarodek przed poronieniem.


Warto poczytać: Jak przygotować dziecko do żłobka? Adaptacja dziecka w żłobku


5. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka

W piątym tygodniu ciąży, czyli w trzecim tygodniu od zapłodnienia, tworzy się trójblaszkowa tarcza zarodkowa. Rozwija się również trofoblast, z którego następnie wytworzy się łożysko (niezbędne do wymiany gazów i substancji odżywczych między Tobą, a Twoim dzieckiem) oraz błona kosmówkowa. Kosmki łożyskowe wrastają w głąb błony śluzowej, a tam łączą się z naczyniami włosowatymi matki. Wraz z końcem 5 tygodnia ciąży, pojawią się w nich włosowate naczynia krążenia płodowego. 

Pierwotnie płaska i okrągła tarcza zarodkowa zaczyna zmieniać swój kształt, a w czasie tworzenia się trójblaszkowej tarczy zarodkowej, źródłem komórek do budowy listków zarodkowych jest epiblast. Tarcza zarodkowa przybiera teraz walcowaty kształt, w którym otwiera się długa szczelina. W niej będzie rozwijał się układ nerwowy. Taka zmiana kształtu ma wpływ na rozwój niektórych komórek, które teraz będą mnożyć się znacznie szybciej od innych.

W taki sposób tworzy się endoderma, z której w przyszłości rozwiną się płuca, wątroba i układ pokarmowy. W tym samym czasie kształtuje się również środkowa warstwa – mezoderma – która jest początkiem kości, mięśni, nerek, serca i narządów płciowych. Z kolei ektoderma, czyli warstwa zewnętrzna, przekształci się w skórę, włosy oraz układ nerwowy. Struna grzbietowa wyznacza oś, wokół której wykształtuje się szkielet i mięśnie.

Rozwój Twojego dziecka wchodzi teraz w niezwykle istotny etap. Rozpoczyna się proces tworzenia wszystkich narządów i układów, które są niezbędne w dalszym życiu. Wszelkie substancje toksyczne będą miały wyjątkowo negatywny wpływ na proces rozwoju dziecka. Alkohol, wszelkie używki czy leki teratogenne w tym okresie są zabronione.

5. tydzień ciąży — jakie badania?

5. tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie badania USG. Zanim jednak zapiszesz się na wizytę u ginekologa, starannie wybierz odpowiedniego specjalistę. Będzie on opiekował się Tobą i Twoim dzieckiem przez najbliższe dziewięć miesięcy. Pierwsza wizyta u położnika powinna odbyć się nie później, niż do 10 tygodnia ciąży. To również jeden z warunków otrzymania becikowego. Mimo wszystko nie warto zwlekać z tą wizytą, głównie ze względów zdrowotnych. W 5 tygodniu ciąży lekarz zleci Ci wykonanie podstawowych ciążowych badań, które powinno się wykonać jak najwcześniej.

Jakie badania należy wykonać w 5 tygodniu ciąży?

  • badanie grupy krwi i Rh (czyli przeciwciał odpornościowych); 
  • morfologię krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • badanie cytologiczne;
  • badanie stężenia glukozy we krwi (powinno być wykonywane na czczo);
  • VDRL (badanie w kierunku kiły);
  • badanie stomatologiczne;
  • badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki. 

Na blogu Mustela piszemy również o tym, w co ubrać dziecko ze skórą skłonną do atopii


5. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Większość przyszłych mam, na tym etapie ciąży, nie odczuwa jeszcze żadnych zauważalnych objawów. Jednak zdarzają się przypadki, zwłaszcza jeżeli jest to kolejna ciąża, że już teraz występują pewne oznaki, które świadczą o rozwoju nowego życia w Twoim organizmie.

Najbardziej charakterystycznym objawem ciąży będą tak zwane poranne nudności. Ich przebieg w czasie ciąży oraz nasilenie są wyjątkowo indywidualną kwestią. Pojawiają się w różnym czasie, o rozmaitym nasileniu; niekiedy nie pojawiają się w ogóle. Mdłości i poranne nudności mogą pojawić się już na przełomie czwartego i piątego tygodnia ciąży – ale nie muszą. Nieraz bardzo silne nudności dokuczają kobietom wyłącznie rano, mogą także trwać cały dzień. Przeważnie towarzyszy im obniżony apetyt, wymioty oraz wszelkie zaburzenia układu pokarmowego, takie jak zgaga, uczucie przesycenia lub wzdęcia. Oprócz tego, możesz odczuwać również senność, osłabienie, tkliwość piersi (które zaczynają się powoli powiększać) oraz częstsze parcie na mocz i zwiększoną wydzielinę z dróg rodnych.

Wyżej wymienione objawy towarzyszą wczesnej ciąży. Oprócz nich istnieje cała gama równie charakterystycznych, lecz nieco mniej popularnych symptomów, których doświadcza zaledwie 5-20% przyszłych mam. Najważniejsze jednak jest to, aby pamiętać, że każda kobieta nieco inaczej przechodzi okres ciąży w pierwszym trymestrze.

Do rzadszych, ale charakterystycznych objawów można zaliczyć między innymi:

  • nietolerancję alkoholu – pojedynczy drink może powodować nieprzyjemne doznania ze strony żołądka, a nawet wymioty;
  • zaburzenia snu – niektóre kobiety zamiast charakterystycznego dla okresu ciąży uczucia senności, borykają się z bezsennością lub nienaturalnie żywymi snami, z których ciężko otrząsnąć się po przebudzeniu;
  • objawy emocjonalne – niektóre kobiety czują się podłamane, wpadają w stany depresyjne, miewają płaczliwe nastroje, mimo iż nie wiedzą jeszcze o tym, że są w ciąży. Niektóre przyszłe mamy może dla odmiany rozpierać poczucie wszechogarniającej radości oraz mogą mieć zwiększone libido. Przeważnie jednak dominuje w tym okresie uczucie podenerwowania i drażliwości;
  • wzmożony apetyt – część kobiet, zamiast obniżonego apetytu, nudności i wymiotów – wręcz przeciwnie doświadcza wyraźnie wzmożonego apetytu i mają przeróżne zachcianki żywieniowe. Organizm w ten sposób manifestuje brak konkretnych makro- lub mikroelementów, dlatego jeżeli masz nagle ochotę na konkretny rodzaj posiłku, powinnaś śmiało po niego sięgnąć;
  • biegunkę i zaparcia – niektóre kobiety mimo wzmożonego apetytu, mogą doświadczać problemów z układem trawiennym;
  • zmiany skórne – może pojawić się silny trądzik lub, wręcz przeciwnie – istniejący do tej pory trądzik zacznie łagodnieć. Ma to związek ze zmianami w gospodarce hormonalnej kobiecego organizmu;
  • wzmożona energia – podczas gdy większość kobiet przeważnie odczuwa niewytłumaczalne zmęczenie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, część kobiet cieszy się nadmiernymi pokładami energii. 

Co należy zrobić, aby w tym okresie czuć się jak najlepiej? Przede wszystkim bardzo ważne jest nawodnienie organizmu. Staraj się wypijać nawet do 3 litrów wody dziennie. Możesz również postawić na owocowe i ziołowe herbaty. Równie ważne jest odżywianie, zwłaszcza jeżeli cierpisz na poranne nudności i problemy trawienne. Najlepiej jeść w małych ilościach, a często. Warto mieć pod ręką migdały lub płatki migdałowe, które ukoją zgagę oraz imbir i banany, które są sprawdzonym sposobem na nudności. Stres i niepokój można zredukować uprawiając jogę lub medytację, słuchając relaksującej muzyki lub biorąc gorące kąpiele.