#KALENDARZ CIĄŻY

3. tydzień ciąży

Kobieta w ciąży
W poprzednich wpisach poruszaliśmy kwestię tego, że w pierwszym i w drugim tygodniu ciąży, technicznie jeszcze w niej nie jesteś. Trzeci tydzień ciąży to pierwszy moment, w którym faktycznie dochodzi do zapłodnienia, a w Twoim organizmie powstaje nowe życie. Na początku jest to tylko pojedyncza komórka, o niewyobrażalnym potencjale do przerodzenia się w ludzki organizm. Chwilę po zapłodnieniu komórka zaczyna podział, najpierw na dwie, później na cztery komórki i tak dalej. Zastanawiasz się jakie objawy występują w 3 tygodniu ciąży? Przeczytaj nasz poniższy wpis, aby zaczerpnąć informacji, jakie zmiany w organizmie zachodzą w tym czasie.

 


Ostatnio na naszym blogu: Pierwszy uśmiech niemowlaka – chwila, na którą czeka każdy rodzic


Spis treści:

Który to miesiąc ciąży?

Jak przebiega trzeci tydzień ciąży?

Zmiany w Twoim ciele w 3 tygodniu ciąży

Jakie badania wykonać w trzecim tygodniu od zapłodnienia?

Jak zadbać o siebie w trzecim tygodniu ciąży od zapłodnienia?

Który to miesiąc ciąży?

Jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, dlatego warto w tym celu skorzystać z przelicznika tygodni ciąży. Od 1-4 tygodnia ciąży jesteś dokładnie w 1 miesiącu ciąży jednocześnie w 1 trymestrze ciąży.

Wiek ciąży określa się przyjmując za jej początek pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Do zapłodnienia dochodzi w czasie owulacji, która przeważnie nadchodzi dwa tygodnie po rozpoczęciu miesiączki. Oznacza to, że 3. tydzień ciąży jest w rzeczywistości pierwszym tygodniem rozwoju mikroskopijnego zarodka.

Jak przebiega trzeci tydzień ciąży?

Wraz z procesem wyżej wspomnianych podziałów komórki rozpoczyna się również wędrówka zapłodnionej komórki, z jajowodu do jamy macicy. Taka wędrówka trwa 7 dni, a kończy się implantacją, czyli zagnieżdżeniem komórki. Od teraz, w macicy rozpoczyna się dalszy rozwój, aż do momentu porodu. Po dziś dzień lekarze nie są wstanie wyjaśnić mechanizmu, dzięki któremu organizm matki nie odrzuca obcego immunologicznie organizmu dziecka.

W momencie gdy zarodek zagnieździ się w błonie macicy (co ma miejsce na przełomie 3. i 4. tygodnia ciąży) zaczyna wytwarzać hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa (w skrócie HCG). W przypadku nieregularnych cyklów do implantacji dochodzi odrobinę wcześniej. W związku z tym, od teraz Twoje ciało będzie się powoli zmieniać.

W niektórych przypadkach podczas implantacji zarodka w endometrium, może wystąpić bardzo delikatne plamienie. Nie należy go mylić z krwawieniem miesiączkowym. Ta delikatna substancja może przypominać krew, bowiem pochodzi z naruszonych naczyń w błonie macicy. Przeważnie widoczne jest zaledwie kilka kropel krwi, niekiedy pojawia się śluz o ciemniejszej niż zwykle barwie. W większości przypadków, nawet jeżeli doszło do implantacji, krwawienie implantacyjne nie pojawia się, czym absolutnie nie należy się martwić. Wszystko zależy tak naprawdę od organizmu kobiety.


Czy wiesz, co oznacza ciemny pasek na ciążowym brzuszku?


Zmiany w Twoim ciele w 3. tygodniu ciąży

3 tydzień ciąży jest jednocześnie pierwszym tygodniem życia dziecka. Jego rozwój jest niezwykle fascynujący. W momencie, kiedy jądro komórki jajowej łączy się z jądrem plemnika, każdy z 23 chromosomów kobiecych łączy się z jednym z 23 chromosomów męskich. W efekcie powstają wtedy 23 pary chromosomów, na których znajdują się geny. Ich niepowtarzalna i wyjątkowa kombinacja będzie w przyszłości decydować o wszystkich cechach człowieka. Zygota, choć niewielkich rozmiarów, ma już w sobie zakodowane pewne informacje – w tym również cechy charakteru.

Po około trzech dniach od zapłodnienia zarodek składa się już z 16 komórek, zwanych blastomerami. Układają się one w część wewnętrzną, z której powstaną następnie komórki płodu oraz część zewnętrzną, z której wytworzy się łożysko. Na tym etapie zarodek jest nazywany morulą, ponieważ przypomina owoc morwy (łac. morus).

W czwartym dniu od zapłodnienia, osłonka przejrzysta zaczyna zanikać, a wnikający do wnętrza zarodka płyn zaczyna tworzyć jamkę, otoczoną warstwą komórek. Po zaniknięciu osłonki przejrzystej, zarodek jest zdolny do implantacji.

Około 6 dnia od zapłodnienia zarodek dociera do macicy i rozpoczyna proces implantacji. Przykleja się, a następnie wrasta w błonę śluzową macicy, która w tej fazie cyklu jest mocno pogrubiona i pokryta dużą ilością naczyń. Dzięki specjalnym substancjom uwalnianym przez zarodek, może on wniknąć w błonę. Na tym etapie mierzy około dwóch setnych milimetra i jest widoczny wyłącznie pod mikroskopem. Wkrótce jednak nastanie czas jego gwałtownego wzrostu, a Ty będziesz mogła cieszyć się jego widokiem na ekranie aparatu USG.


Zobacz, jak zadbać o skórę w trakcie ciąży!


Jakie badania wykonać w trzecim tygodniu od zapłodnienia?

Pod koniec trzeciego tygodnia ciąży warto wykonać domowy test ciążowy. Wykryje on poziom gonadotropiny kosmówkowej, która jest wytwarzana po implantacji zarodka w błonie macicy. Jeżeli nie doszło do implantacji, test ciążowy będzie negatywny. Aby zyskać pewny wynik, najlepiej wykonać test w okolicy 4 tygodnia ciąży. Zdarzają się również sytuacje, że również w tym czasie wynik może być fałszywie negatywny.

Podczas badania USG w trzecim tygodniu ciąży, zarodek nie będzie jeszcze widoczny. Pierwsze badanie USG powinno się przeprowadzić około 5-6 tygodnia ciąży. Pęcherzyk w jamie macicy będzie widoczny dopiero wtedy, gdy stężenie beta HCG we krwi będzie wynosiło co najmniej 1000 mIU/ml.

Pierwszą wizytę lekarską u ginekologa, który poprowadzi Twoją ciążę, możesz zaplanować po uzyskaniu dodatniego wyniku na teście ciążowym – nie później w 8. tygodniu ciąży.


Na naszym blogu również: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?


Jak zadbać o siebie w trzecim tygodniu ciąży od zapłodnienia?

Dla większości kobiet pierwszym, zauważalnym symptomem ciąży jest spóźniająca się miesiączka. Na bardziej widoczne objawy w 3 tygodniu ciąży jest jeszcze znacznie za wcześnie. Zmiany hormonalne w Twoim organizmie pozwolą na wykrycie ciąży dopiero po upływie kolejnych 2 tygodni. W pierwszych tygodniach od zapłodnienia, stężenie hormonu w osoczu ulega podwajaniu średnio co 48-72 godziny. Wciąż jest go jednak na tyle mało, że nie zostanie wykryty przez test ciążowy – pomimo, że współczesne testy są dosyć czułe.

Wczesna ciąża może być bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany chemiczne w Twoim organizmie. Cały pierwszy trymestr jest przez lekarzy uznawany za okres wyjątkowego ryzyka, które wiąże się z poronieniem. W związku z tym powinnaś unikać substancji, które mogą być dla zarodka toksyczne.

Jeżeli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, dla bezpieczeństwa zarodka lepiej zrezygnować z alkoholu, papierosów czy innych używek i środków psychoaktywnych. Szczególnej ostrożności wymaga również przyjmowanie leków. Na ulotce każdego wyrobu medycznego znajdziesz informację, czy dana substancja jest niebezpieczna dla płodu. Nie zaszkodzi również zwiększone dbanie i higienę, dlatego warto częściej myć ręce i unikać kontaktu ze środkami chemicznymi. Spożywane owoce i warzywa warto dokładnie przemywać przed spożyciem, unikając jednocześnie tych zawierających pestycydy.

Frequently Asked Questions

Co się czuje w 3 tygodniu ciąży?

W 3 tygodniu ciąży wiele kobiet może nie odczuwać żadnych specyficznych objawów, ponieważ to bardzo wczesny etap. Jednak niektóre mogą zauważyć pierwsze symptomy, takie jak lekkie skurcze w dolnej części brzucha, przypominające te menstruacyjne, oraz zmęczenie. Może wystąpić również delikatne plamienie, znane jako krwawienie implantacyjne, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do ściany macicy. Inne potencjalne objawy to zmiany nastroju i wrażliwość piersi, które mogą stać się bolesne lub obrzmiałe.

Czy test ciążowy wykryje 3 tygodniową ciążę?

Test ciążowy może wykryć ciążę w 3 tygodniu, jednak wynik może być jeszcze niepewny. Domowe testy ciążowe mierzą poziom hormonu hCG w moczu, który zaczyna być produkowany po zapłodnieniu i implantacji jaja. Poziom hCG może być jednak zbyt niski, by test mógł go wykryć. Dla pewniejszego wyniku zaleca się odczekanie do momentu, gdy miesiączka się spóźni, czyli około 4-5 tygodnia ciąży. Testy krwi wykonywane w laboratoriach są bardziej czułe i mogą wykryć ciążę wcześniej niż testy domowe.

Jak wygląda brzuch w 3 tygodniu ciąży?

W 3 tygodniu ciąży brzuch zewnętrznie nie wykazuje jeszcze żadnych zmian. Jest to bardzo wczesny etap, a zarodek jest mikroskopijnej wielkości. Macica również nie powiększa się na tyle, by było to zauważalne. Kobieta nie przybiera jeszcze na wadze, a ewentualne wzdęcia lub uczucie pełności mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, a nie wzrostem brzucha. Widoczne zmiany w obwodzie brzucha pojawiają się zazwyczaj dopiero w drugim trymestrze ciąży.

Czy ginekolog potwierdzi ciążę w 3 tygodniu?

3 tydzień ciąży to okres, w którym ginekolog może mieć trudności z jednoznacznym potwierdzeniem ciąży. Na tym etapie standardowe badanie ultrasonograficzne raczej nie wykaże jeszcze obecności zarodka, ponieważ jest on zbyt mały. Najwcześniejszym sposobem potwierdzenia ciąży może być badanie krwi na poziom hCG, który może być wykryty już około 10 dni po zapłodnieniu. Dla dokładniejszej oceny i pewności zaleca się wizytę u ginekologa kilka tygodni później, gdy ciąża będzie bardziej zaawansowana.