#Zdrowie i dobre samopoczucie

Jak zadbać o kręgosłup w czasie ciąży?

desktop_art_jak_zadbać_o_kręgosłup_w_ciąży
Będąc w ciąży, kobieta może odczuwać dolegliwości bólowe kręgosłupa. To nic dziwnego – szybko powiększający się brzuszek stanowi spory ciężar, dlatego warto poznać sposoby na zminimalizowanie bólu. Ćwiczenia w czasie oczekiwania na maluszka pozwalają odciążyć plecy i zmniejszyć dyskomfort. Co możesz zrobić, aby wzmocnić swój kręgosłup i zapobiec bolesnemu dyskomfortowi?

Przyczyny bólu pleców w ciąży

Ciąża to balast dla kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka piersiowego i lędźwiowego. Wskutek rosnącego brzuszka zmienia się środek ciężkości, a kobieta – aby zachować równowagę – modyfikuje nieco swoje napięcie mięśniowe i przyjmowaną pozycję. Wpływa to na powstawanie sporego napięcia w ciele, nie powinny zatem dziwić dolegliwości bólowe, które towarzyszą przyszłym mamom. Nie bez znaczenia dla zdrowia kręgosłupa są też powiększające się piersi, które przygotowują się na karmienie noworodka. Bóle odcinka lędźwiowego i miednicy mogą promieniować do nóg i pośladków. Ich uciążliwość utrudnia kobietom komfortowe funkcjonowanie, dlatego warto poznać sposoby na radzenie sobie z dolegliwościami pleców w ciąży.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby pozbyć się bólu pleców?

Systematyczne wzmacnianie mięśni odcinka lędźwiowego pozwoli nieco uodpornić kręgosłup na pojawiający się ból. Trening na plecy w ciąży to bezpieczne i proste ćwiczenia, jednak abyś mogła je wykonywać, Twoja ciąża musi przebiegać prawidłowo i bez komplikacji – aby mieć pewność, że ćwicząc nie zaszkodzisz sobie i dziecku, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Dużą zaletą ćwiczeń w okresie oczekiwania na narodziny maluszka jest łatwość ich wykonywania oraz prostota – bez trudu możesz taki trening realizować w domu.

Pierwszą gimnastykę warto wykonać tuż po przebudzeniu – zacznij od przeciągnięcia się i nie spiesz się ze wstawaniem. Nagła zmiana pozycji z leżącej na stojącą nie jest wskazana. Po całonocnym spoczynku Twój kręgosłup potrzebuje czasu na ponowną gotowość do aktywności. Prosty trening na plecy w ciąży to powszechnie znane ćwiczenia: kręcenie biodrami, skłony w bok lub popularne ostatnio ćwiczenia z piłką.

Kręgosłup w ciąży a aktywność zawodowa – jak pomóc sobie w pracy?

Jeśli pracujesz zawodowo w pozycji siedzącej, koniecznie pamiętaj o częstych przerwach – co kilkanaście minut wstawaj od biurka, aby przejść kilka kroków i rozruszać kręgosłup. Niezalecane jest też długie stanie – z biegiem czasu będzie ono wręcz niemożliwe, gdyż Twoje plecy będą reagować bólem. Przebywanie w bezruchu w czasie ciąży wywołuje dyskomfort, dlatego częsta zmiana pozycji jest bardzo wskazana. Zadbaj o komfort również podczas snu – pozycja na boku z poduszką pomiędzy nogami jest jedną z najbardziej chwalonych przez przyszłe mamy, często pomaga również leżenie z nogami opartymi na piłce czy poduszkach.

Bóle kręgosłupa w ciąży są naturalne – większość przyszłych mam skarży się na nie. Na szczęście jest kilka sposobów na poradzenie sobie z dyskomfortem – wypróbuj je sama i przekonaj się o ich skuteczności!