#Rodzaje skóry dziecka

Typy skóry dziecka i odpowiednia pielęgnacja

Skóra dziecka w dniu narodzin i przez pierwsze dwa lata życia charakteryzuje się dużą delikatnością oraz wrażliwością. Jest również bardziej podatna na szkodliwe działanie środków chemicznych i drażniących składników kosmetyków. Właściwa pielęgnacja stanowi w tym przypadku klucz do sukcesu. W jaki sposób należy dbać o skórę dziecka do ukończenia drugiego roku życia?

Jaka jest skóra niemowlęcia?

Skóra dziecka jest gładka i miła w dotyku, jednakże trzeba uważać, aby jej nie uszkodzić, gdyż jest także bardzo delikatna. Jej funkcje ochronne kształtują się do drugiego roku życia i właśnie do tego czasu należy chronić dziecko przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Odpowiednia troska i stosowanie właściwych kosmetyków sprawi, że będzie się regenerowała we właściwy sposób. Regularna pielęgnacja odgrywa istotną rolę w trosce o wrażliwą skórę małego dziecka.

Jakie wyróżniamy rodzaje skóry u dzieci?

Skóry małych dzieci różnią się między sobą. Od ponad 60 lat Mustela prowadzi programy badawcze z dziedziny dermatologii, aby lepiej poznać skórę niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży oraz młodych mam i tym samym odpowiedzieć na ich specyficzne potrzeby. Mustela odkryła i potwierdziła naukowo, że od momentu narodzin, dzieci mają różne typy skóry.

Wyróżnia się między innymi:

      skórę normalną,

      skórę suchą,

      skórę bardzo wrażliwą,

      skórę skłonną do atopii.

Skóra normalna

Ten typ skóry nie wykazuje żadnych widocznych objawów suchości i wrażliwości, co  według większości ludzi oznacza, iż nie wymaga stosowania specjalnych kosmetyków.  Nie oznacza to jednak, że można całkowicie zrezygnować z pielęgnacji. Po urodzeniu nie jest ona jeszcze w pełni wykształcona i, co ważne,  jest mniej zdolna do pobierania i zatrzymywania wody. Młodziutka skóra jest co prawda miękka i elastyczna w dotyku, jednak mimo wszystko bardzo szybko się odwadnia, dlatego dobrą praktyką okaże się wyrobienie codziennej rutyny, polegającej na aplikacji dobrze dobranego produktu nawilżającego. W swoim szerokim asortymencie produktów, Mustela posiada specjalną gamę skierowaną do skóry normalnej. Dzięki kluczowemu składnikowi, jakim jest Avocado Perseose®, produkty wzmacniają barierę ochronną skóry i utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto, można je stosować już od pierwszych dni życia dziecka.

Skóra sucha

Wśród cech charakterystycznych skóry suchej wymienia się nadmierne odwodnienie, szorstkość, czasem pojawia się także łuszczenie. Następuje w niej także większa utrata komórek macierzystych. Co powoduje taki stan? Bariera ochronna skóry suchej nie jest w pełni szczelna, dlatego nie spełnia odpowiednio swojej funkcji – nie zatrzymuje wody. Ponadto wygląd oraz kondycja skóry pogarszają się w trakcie kontaktu ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pielęgnacja powinna polegać zatem na codziennym stosowaniu intensywnie nawilżających kosmetyków. Wymaga ona bowiem dodatkowego odżywienia i ochrony.

Odpowiednie produkty do pielęgnacji powinny tworzyć barierę ochronną, a także pozostawiać film ochronny na młodej skórze. Podobnie, jak w przypadku skóry normalnej, musimy pamiętać o nawadnianiu. Skóra sucha podobnie do nas samych – może być spragniona, dlatego tak ważne jest regularne nawilżanie.

Mustela oferuje gamę produktów do codziennego stosowania, opracowanych z uwzględnieniem dedykowanych składników aktywnych, aby nie tylko chronić i nawilżać, ale również dogłębnie odżywiać spragnioną skórę.

Skóra bardzo wrażliwa

Charakterystyczne objawy skóry bardzo wrażliwej to przede wszystkim obniżony próg tolerancji skórnej - co to oznacza w praktyce? Skóra o takim charakterze silnie reaguje na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, słońce, zmiany temperatur, zanieczyszczenie powietrza, czy styczność z niektórymi tkaninami sztucznymi. Podczas kontaktu z ubraniami, niektórymi kosmetykami, zbyt twardą wodą a nawet brodą taty, mogą występować na niej liczne zaczerwienienia - szczególnie widoczne na twarzy dziecka. Towarzyszą jej też niewidoczne gołym okiem objawy: uczucie mrowienia i napięcia skóry, które stają się przyczyną codziennego dyskomfortu odczuwanego przez maluszka.

Jest to jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów skóry według wielu rodziców. Jednak odpowiednio dobrana pielęgnacja może okazać się zbawienna w codziennych trudach.  

Aby sprostać potrzebom bardzo wrażliwej skóry, kosmetyki nie powinny zawierać drażniących składników i substancji zapachowych.

Mustela oferuje bezzapachową gamę produktów do pielęgnacji, kąpieli i oczyszczania. Lekka konsystencja oraz tworzenie się warstwy ochronnej, dającej efekt drugiej skóry pomagają nawilżyć i chronić barierę skórną oraz ukoić i łagodzić uczucie mrowienia i nieprzyjemnego napięcia.

Skóra atopowa

Skóra ze skłonnością do atopii charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów, czyli tłuszczów, które w normalnym stanie zapewniają szczelność bariery skórnej. Właśnie dlatego przypadłość ta skutkuje większą wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych, wynikającą z reakcji układu odpornościowego. Bardziej przepuszczalny naskórek sprzyja znacznie łatwiejszemu przenikaniu alergenów, wywołując reakcję zapalną.

Atopowe zapalenie skóry to problem, z którym zmaga się coraz więcej dzieci. Objawia się ono świądem i zaczerwienieniem w różnych miejscach ciała. Regularne nawilżanie skóry przy pomocy odpowiednich kremów oraz emolientów (takich jak np. Balsam STELATOPIA®) stanowi najlepszy sposób łagodzenia objawów AZS. Mustela oferuje nową generację produktów Stelatopia® specjalnie zaprojektowanych w celu łagodzenia świądu i uzupełniania bariery ochronnej. Gwarantuje skuteczność potwierdzoną klinicznie oraz wysoką tolerancję od 1. dnia życia.

Jakie produkty warto stosować u dzieci do drugiego roku życia?

Oprócz produktów przeznaczonych do podstawowej pielęgnacji dziecka należy stosować także kosmetyki do higieny specjalnej, m.in. oczu, nosa, ciemieniuchy, a także włączyć preparaty do ochrony przeciwsłonecznej. Niezależnie od rodzaju skóry powinno się unikać składników sztucznego pochodzenia, mogących wywoływać alergie. Sprawdzone produkty o odpowiednich składach przyniosą pożądane efekty i nie podrażnią wrażliwej skóry maluszka.

Znajomość typów skóry dziecka zapewni Twojemu maluszkowi najlepszą opiekę i ochronę. Dzięki temu będziesz w stanie dobrać odpowiednią pielęgnację, idealnie dopasowaną do potrzeb rozwijającej się skóry. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, jaki typ skóry posiada Twoje dziecko, tylko codzienna, kompleksowa pielęgnacja pozwoli uchronić je przed wystąpieniem chorób skórnych.