#Zdrowie i dobre samopoczucie

Śpij dobrze podczas ciąży

#Zdrowie i dobre samopoczucie
Śpij dobrze podczas ciąży
desktop_art_sen_w_ciąży
Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Niektóre z pań przechodzą ją wyjątkowo łagodnie, inne zaś borykają się z licznymi dolegliwościami. Należą do nich m.in. problemy ze snem. Przyszłe mamy powinny się wysypiać i dbać o swoje zdrowie, dlatego dobrze jest poznać przyczyny bezsenności, by móc im skutecznie zapobiegać.

Sen w okresie ciąży

Organizm przyszłej mamy podczas ciąży zmienia się niemal pod każdym względem. Bezskuteczne próby zaśnięcia są męczące i bywają powodem rozdrażnienia. Nic w tym dziwnego, ponieważ kobiety, będące zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, szybciej się męczą i potrzebują odpoczynku. Większość pań gorzej sypia w tym okresie i szuka przez to metod, jakie pomogłyby rozwiązać ten problem.

Do najczęstszych powodów kłopotów ze snem w ciąży zalicza się:

  • coraz większy brzuch, powodujący trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji, 
  • ból pleców,
  • częste wizyty w toalecie,
  • niepokój i obawy związane z porodem,
  • zgaga.

Wskazówki dla dobrego snu

Choć dyskomfort związany z bezsennością może przytłaczać, warto znaleźć swoje sposoby na to, żeby poprawić jakość snu. O czym dobrze jest pomyśleć tuż przed położeniem się do łóżka?

  • Odpowiednia temperatura w sypialni – optymalna wynosi 16-19°C. W przypadku wyższej wartości trudniej jest zasnąć, a sen staje się płytszy. Zaleca się dobre wywietrzenie pomieszczenia tuż przed snem, a jeśli to możliwe, pozostawienie otwartego okna przez całą noc.
  • Wyciszenie – zamiast filmu akcji czy intensywnego scrollowania ekranu telefonu o wiele lepiej jest wybrać lekturę przyjemnej książki lub spacer na świeżym powietrzu.
  • Dobre ułożenie – kluczowy jest wybór odpowiedniego materaca i poduszki ciążowej w kształcie rogala. Materac powinien mieć średnią twardość oraz łatwość dostosowania się do kręgosłupa. Ergonomiczną poduszkę dobrze jest włożyć między kolana i położyć się na lewy bok, co nie zaburzy przepływu krwi do łożyska.
  • Naturalne tkaniny – z najlepszej klasy materiałów powinny być wykonane nie tylko pościele i prześcieradła, ale także piżamy. Świetnie sprawdzi się niekrępująca ruchów i przewiewna bawełna. W sklepach z łatwością można znaleźć pięknie wykonane modele, które przydadzą się również po porodzie.
  • Zdrowa dieta – to, co znajduje się na talerzu przyszłej mamy, ma znaczenie praktycznie dla każdej sfery jej życia, także dla spokojnego snu. Żeby móc zapobiegać uporczywym skurczom łydek, w diecie ciężarnych muszą pojawić się produkty spożywcze bogate w potas, magnez i wapń. Zalecane jest również picie dwóch litrów wody mineralnej dziennie.

Problemy z zasypianiem

Noc jest także czasem wzmożonej aktywności dziecka. Po całym dniu kobiety kładą się, by wypocząć, co zachęca maluchy do działania i poinformowania o tym, że wszystko z nimi w porządku. Kontrola oraz liczenie ruchów dziecka są niezwykle ważne i jednocześnie uspokajające dla zatroskanych przyszłych mam. Jeśli dziecko z energią rozpoczyna nocne harce, ciężarne mogą zrekompensować sobie przerwę w śnie dłuższą drzemką w ciągu dnia.