
Sen w okresie ciąży
Organizm przyszłej mamy podczas ciąży zmienia się niemal pod każdym względem. Bezskuteczne próby zaśnięcia są męczące i bywają powodem rozdrażnienia. Nic w tym dziwnego, ponieważ kobiety, będące zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, szybciej się męczą i potrzebują odpoczynku. Większość pań gorzej sypia w tym okresie i szuka przez to metod, jakie pomogłyby rozwiązać ten problem.
Do najczęstszych powodów kłopotów ze snem w ciąży zalicza się:
- coraz większy brzuch, powodujący trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji,
- ból pleców,
- częste wizyty w toalecie,
- niepokój i obawy związane z porodem,
- zgaga.
Wskazówki dla dobrego snu
Choć dyskomfort związany z bezsennością może przytłaczać, warto znaleźć swoje sposoby na to, żeby poprawić jakość snu. O czym dobrze jest pomyśleć tuż przed położeniem się do łóżka?
- Odpowiednia temperatura w sypialni – optymalna wynosi 16-19°C. W przypadku wyższej wartości trudniej jest zasnąć, a sen staje się płytszy. Zaleca się dobre wywietrzenie pomieszczenia tuż przed snem, a jeśli to możliwe, pozostawienie otwartego okna przez całą noc.
- Wyciszenie – zamiast filmu akcji czy intensywnego scrollowania ekranu telefonu o wiele lepiej jest wybrać lekturę przyjemnej książki lub spacer na świeżym powietrzu.
- Dobre ułożenie – kluczowy jest wybór odpowiedniego materaca i poduszki ciążowej w kształcie rogala. Materac powinien mieć średnią twardość oraz łatwość dostosowania się do kręgosłupa. Ergonomiczną poduszkę dobrze jest włożyć między kolana i położyć się na lewy bok, co nie zaburzy przepływu krwi do łożyska.
- Naturalne tkaniny – z najlepszej klasy materiałów powinny być wykonane nie tylko pościele i prześcieradła, ale także piżamy. Świetnie sprawdzi się niekrępująca ruchów i przewiewna bawełna. W sklepach z łatwością można znaleźć pięknie wykonane modele, które przydadzą się również po porodzie.
- Zdrowa dieta – to, co znajduje się na talerzu przyszłej mamy, ma znaczenie praktycznie dla każdej sfery jej życia, także dla spokojnego snu. Żeby móc zapobiegać uporczywym skurczom łydek, w diecie ciężarnych muszą pojawić się produkty spożywcze bogate w potas, magnez i wapń. Zalecane jest również picie dwóch litrów wody mineralnej dziennie.
Problemy z zasypianiem
Noc jest także czasem wzmożonej aktywności dziecka. Po całym dniu kobiety kładą się, by wypocząć, co zachęca maluchy do działania i poinformowania o tym, że wszystko z nimi w porządku. Kontrola oraz liczenie ruchów dziecka są niezwykle ważne i jednocześnie uspokajające dla zatroskanych przyszłych mam. Jeśli dziecko z energią rozpoczyna nocne harce, ciężarne mogą zrekompensować sobie przerwę w śnie dłuższą drzemką w ciągu dnia.