#Zdrowie i dobre samopoczucie

Powstawanie rozstępów w czasie ciąży i ich zwalczanie

desktop_art_rozstępy
Jedną z typowych pamiątek po ciąży są rozstępy. Najczęściej powstają w dolnej części brzucha, na udach i pośladkach, a także na piersiach. Są nieestetyczne i stają się powodem dyskomfortu, obniżając u kobiet poczucie wartości i wzbudzając skrępowanie. Jak powstają rozstępy i dlaczego są tak powszechne u kobiet w ciąży? Czy można skutecznie się ich pozbyć?

Dlaczego rozstępy powstają w ciąży?

Aby podjąć walkę z wrogiem, należy poznać jego charakterystykę. Czym zatem są rozstępy? To przebarwione linie na ciele, które mogą przybierać kolor jaśniejszy – jest to typowe u kobiet o ciemnej karnacji, a także różowy lub nawet purpurowy. W ciąży skóra naciąga się bardzo szybko i intensywnie, wskutek czego produkcja kolagenu i elastyny staje się niewystarczająca. Uwalniają się enzymy rozkładające włókna kolagenowe i elastynowe, a efektem są zauważalne zmiany skórne. Kobieta oczekująca na dziecko znacznie przybiera na wadze, a zwiększenie obwodu brzucha i piersi generuje ryzyko rozwoju rozstępów. Podobnie jest z udami i pośladkami – jeśli w ciąży przytyjesz zbyt wiele, musisz liczyć się z obecnością niezbyt ładnych pamiątek po tym szczególnym dla kobiet okresie.


Czy można zapobiec powstawaniu rozstępów w ciąży?

Na szczęście nie jesteś skazana na przegraną w tej nierównej walce z rozstępami. Ważne, abyś uważnie obserwowała swoje ciało i dbała o nie niezależnie od powstających zmian. Zdrowa dieta, odpowiednie nawilżanie skóry oraz aktywność fizyczna pozwolą Ci kontrolować wagę. Najlepiej, jeśli uda Ci się przytyć nie więcej niż 12 kg, jednak pamiętaj, że kobiecy organizm to indywidualna jednostka – jeśli masz predyspozycje do tycia lub spodziewasz się bliźniaków, najpewniej nie będziesz w stanie zapobiec wzrostowi wagi. Dbaj o dostarczenie organizmowi zbilansowanej dawki witamin i składników mineralnych, ponieważ zdrowa skóra jest odporniejsza na powstawanie rozstępów.

Codziennie wykonuj też delikatny masaż ciała – w tym celu sprawdzi się szorstka gąbka lub rękawica. Masaż poprawi ukrwienie skóry i dotleni ją, jednocześnie korzystnie wpływając na elastyczność włókien kolagenowych.

Kosmetyki Mustela na rozstępy – skuteczne nawilżenie najbardziej wymagającej skóry

Jeśli chcesz uniknąć powstania rozstępów, musisz pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry w obarczonych ryzykiem partiach ciała. Krem na rozstępy Mustela stworzono z naturalnych komponentów, a więc jest bezpiecznym specyfikiem dla kobiet w ciąży. Jego regularne stosowanie pozwala zniwelować uczucie napięcia powłoki skórnej, a także uelastycznia ją i nawilża. Dzięki temu minimalizuje ryzyko powstania rozstępów – używaj go od pierwszych miesięcy ciąży, a także po porodzie, omijając okolice blizny po cesarskim cięciu. Produkt jest bezpieczny dla wrażliwej skóry oraz nie wywołuje reakcji alergicznych.

Kompleksowa dbałość o stan ciała pozwoli Ci zapobiec powstaniu rozstępów. Dieta, aktywność, masaże i profesjonalnie skomponowane kosmetyki to klucz do sukcesu, aby nie martwić się niechcianymi pamiątkami po ciąży.