#Zdrowie i dobre samopoczucie

Jak spędzać czas będąc w ciąży?

advice exo detendre ballon slider
Ciąża – czas wielkich zmian i wielu wyzwań. Każdego dnia zaskakuje Cię Twoje własne ciało a na świat patrzysz nieco inaczej.

Zmienia się również Twoje podejście do czasu wolnego, który podczas zwolnienia lub urlopu możesz spożytkować miło i owocnie, szczególnie jeśli dotychczas żyłaś na pełnych obrotach, odkładając wszystko na potem.

Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna jest wskazana podczas ciąży. Wszystko zależy od jej przebiegu i Twoich możliwości - nie chodzi przecież o to, aby się forsować, ale rozluźnić i spędzić czas w sposób korzystny dla siebie i malucha. Z uwagi na oczywiste dodatkowe obciążenie kręgosłupa w ciąży warto wybrać ćwiczenia, które nie będą go dodatkowo męczyć. Możesz zapisać się na basen lub jogę, skierowaną wyłącznie dla kobiet w ciąży. Pływanie pozwoli Ci wzmocnić mięśnie i utrzymać dobrą kondycję fizyczną. Jeśli obawiasz się, że możesz złapać infekcję, wybierz basen z ozonowaną wodą.

Wyjdź do kina

Brzmi być może banalnie, ale gdy na świecie pojawi się maleństwo, wyjścia do kina na pewno nabiorą innego ładunku emocjonalnego. Siedząc w sali kinowej zapewne będziesz myśleć czy Twoje dziecko nie płacze, czy nie jest głodne, czy właśnie w tym momencie Cię nie potrzebuje, a z takimi myślami trudno jest się w pełni skoncentrować na seansie. Zanim na dobre oddasz się rutynie: karmienie, przewijanie, zabawa, spacer, zerknij na repertuar kin w Twojej okolicy i przenieś się do krainy filmu sama lub w towarzystwie przyjaciół bądź partnera. Jego rola w tym czasie również wymaga aktywizacji. Staraj się spędzać czas na rozmowach z nim, opowiadając nie tylko o tym jak się czujesz, ale i o tym jak ważna jest dla Ciebie jego obecność. Spraw, aby okres oczekiwania na dziecko wzbogacił Wasze życie rodzinnie i dobrze przygotował Was do nowej rzeczywistości.

Nadrób zaległości literackie

Będąc w ciąży nie musisz ograniczać się do czytania wyłącznie lektur o macierzyństwie i przeglądania magazynów dla rodziców. Na pewno znajdzie się długa lista pozycji, które zawsze chciałaś przeczytać, ale nigdy nie miałaś na to wystarczająco dużo czasu. Jeśli takiej nie posiadasz możesz zapisać się do grup społecznościowych promujących czytanie - znajdziesz tam książkowe inspiracje i będziesz mogła dzielić się swoimi odczuciami z innymi kobietami. Wybierz coś, co wprawi Cię w pozytywny nastrój i będzie działać relaksująco. Twoje dobre samopoczucie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, unikaj więc trudnych tematów wywołujących skrajne emocje. Mrożące krew w żyłach kryminały mogą jeszcze poczekać.

Wolontariat - dobro wraca ze zdwojoną siłą

Wolontariat - często błędnie - kojarzy nam się z dużymi zobowiązaniami i nakładem pracy. A przecież najlepszą cechą wolontariatu jest fakt, iż to Ty wybierasz ile czasu chcesz na niego poświęcić i jaką formę ma przybrać Twoja pomoc. Możesz raz w tygodniu odwiedzać starszą, samotną osobę, mieszkającą na osiedlu i umilić jej czas rozmową podczas wspólnej herbaty. Taki mały gest na pewno będzie dużo znaczył dla staruszki, a Ty będziesz mogła w przyszłości opowiadać dziecku jak razem spełnialiście dobre uczynki. Możesz rozważyć również e-wolontariat, który stał się bardzo popularny w ostatnim czasie. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z ludźmi z całego świata może się okazać dla Ciebie niesamowitą przygodą i zapoczątkować licznie przyjaźnie. Istnieje bardzo dużo aktywności, które mogą być wykonywane przez internet: udzielanie korepetycji, tłumaczenie tekstów, zawiązywanie grup wsparcia, pomoc w uzupełnianiu dokumentów, edycja tekstów itp.

Nauka języków

Inwestycja w siebie to podobno najlepsza inwestycja, a znajomość języków obcych zwiększa również atrakcyjność na rynku pracy, co z satysfakcją będziesz mogła wykorzystać po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Ponadto, badania pokazują, iż nauka języków obcych jest jednym z najlepszych sposobów na pobudzenie pracy naszego mózgu. Nie musisz decydować się na intensywny kurs wymagający od Ciebie obecności na zajęciach i dużego nakładu pracy. Na rynku dostępnych jest wiele audiobooków, których możesz słuchać nawet w trakcie spacerów, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Pielęgnacja swojego ciała

Zmiany hormonalne podczas ciąży mają wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na Twoje ciało. Warto wykorzystać odrobinę czasu na pielęgnację swojej skóry, całkowicie bezpieczną dla dziecka. Sięgnij po produkty oparte na naturalnych składnikach aktywnych z potwierdzoną skutecznością kliniczną, które pomogą Ci zachować jędrność skóry, jak na przykład kosmetyki z linii Mustela Maternite.

Nie tylko ciąża

Zapewne najwięcej miejsca w Twojej głowie zajmują teraz myśli o porodzie i macierzyństwie, co jest zupełnie naturalne. Jeśli jednak chciałabyś choć na chwilę oderwać swoją uwagę od tematów związanych z ciążą, zorganizuj spotkanie ze znajomymi, którzy jeszcze nie mają lub nie planują mieć dziecka. Konwersacje o wyprawce, porodzie czy pielęgnacji nie będą dla nich tematem pierwszego wyboru - będziesz więc mogła w swobodnie podyskutować o polityce, ekonomii, czy sztuce. Spotkania warto połączyć z wyjściem do knajpek, do których zawsze chciałaś zajrzeć i dodatkowo cieszyć się nie tylko towarzystwem, ale i doskonałym jedzeniem. Już za chwilę pojawi się nowy człowiek na świecie a Twoje życie diametralnie się zmieni. Domyślamy się, że masz właśnie przed sobą jedne z ostatnich chwil, które możesz bez wyrzutów poświęcić na rozpieszczanie siebie. Do dzieła!