#KALENDARZ CIĄŻY

15. tydzień ciąży

15. tydzień ciąży
Wiele kobiet w 15. tygodniu ciąży zaczyna dostrzegać już pierwsze ciążowe krągłości. Oprócz tego, dochodzą także inne zmiany, o których warto wiedzieć. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu, aby w spokoju i radości oczekiwać przyjścia maluszka na świat. Sprawdź jak rozwija się maluch w Twoim brzuchu, jakie należy wykonać badania oraz jak możesz się czuć w 15 tygodniu ciąży.

Który to miesiąc ciąży?

15 tydzień ciąży to drugi trymestr, czyli 4 miesiąc ciąży. Do przyjścia na świat Twojego maleństwa zostało jeszcze 25 tygodni. Większość przyszłych mam na tym etapie odczuwa poprawę samopoczucia, ponieważ większość nieprzyjemnych objawów zaczyna ustępować. A jak wygląda rozwijające się w Twoim brzuchu życie? Przez jakie zmiany będzie przechodziło Twoje ciało?

Brzuch w 15. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

W 15. tygodniu ciąży, Twoja macica zaczyna już wyraźnie wystawać tuż nad spojeniem łonowym, zwłaszcza, jeżeli nie jest to Twoja pierwsza ciąża. Z pewnością możesz już wyczuć ją ręką, szczególnie jeżeli się położysz i rozluźnisz. Jednak to, jak duży będzie brzuch w 15. tygodniu ciąży, zależy przede wszystkim od Twojej budowy ciała. Kobiety o bardziej zaokrąglonych kształtach zobaczą widoczną wypukłość nieco później.

Ciało kobiety w 15. tygodniu ciąży przechodzi wciąż przez szereg zmian. Przez wzgląd na rosnącą macicę, która na tym etapie jest wielkości dojrzałego grejpfruta, to najlepszy czas na wymianę garderoby. Postaw na odrobinę większe i wygodniejsze ubrania, najlepiej ze specjalną gumą elastyczną, które będą „rosły” przez całą ciążę.

Oprócz tego, w 15. tygodniu ciąży Twoje serce może być odrobinę szybciej i mocniej. W Twoim ciele wzrasta objętość krwi, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu płodu oraz matki.


Dziecko na plaży — jak zapewnić ochronę i dobrą zabawę?


U niektórych kobiet mogą wystąpić żylaki kończyn dolnych. Aby temu zapobiec, unikaj zbyt częstego przebywania w pozycji stojącej, a w zamian za to, więcej odpoczywaj, leżąc na lewym boku. Wówczas macica w mniejszym stopniu naciska na żyłę wrotną, czyli naczynie odpowiedzialne za transport krwi z nóg do serca. Dzięki temu możesz znacznie poprawić cyrkulację krwi w nogach i zapobiegać powstawaniu żylaków.

Ponadto, w 15 tygodniu ciąży na Twoim brzuchu może pojawić się Linea Negra, czyli ciemna linia łącząca pępek ze spojeniem łonowym. Możesz zauważyć, że Twoje pieprzyki i piegi stają się ciemniejsze, a niektóre kobiety doświadczają nawet przebarwień na skórze. To wszystko wiąże się z szeregiem hormonalnych zmian w Twoim organizmie, jednak zazwyczaj wszystko wraca do normy w ciągu roku od porodu.

Przez wzgląd na powiększający się brzuch, Twój kręgosłup zaczyna się mocno wyginać. Rosnący maluch i powiększająca macica sprawią, że niedługo będzie Ci coraz ciężej znaleźć wygodną dla siebie pozycję. Może się to przełożyć na jakość Twojego snu, co będzie skutkowało bezsennością. Pamiętaj, że większość kobiet w 15 tygodniu ciąży cierpi na bezsenność i nie ma potrzeby się tym niepokoić. Najważniejsze jest, aby zapewnić sobie optymalne warunki do wypoczynku.

15. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Maluch w Twoim brzuchu nieustannie rośnie, jedne części ciała rozwijają się szybciej, a inne dłużej. W 15. tygodniu ciąży te proporcje główki i reszty ciała zaczynają się wyrównywać. Mimo, że rączki i nóżki wykształciły się z wypustek o takiej samej długości, na tym etapie nóżki zaczynają się wydłużać. Oprócz tego, kości ciągle twardnieją, a proces ich mineralizacji już prawie dobiega końca. Gdybyś wykonała zdjęcie RTG brzucha w 15 tygodniu ciąży, mogłabyś dostrzec praktycznie cały szkielet małego człowieka.

Wielkość płodu w 15 tygodniu ciąży również prezentuje się zaskakująco. Twoje dziecko waży już mniej więcej 56-80 g, a mierzy około 11 cm! Jest w tym momencie wielkości dorodnego jabłka. Buduje również masę mięśniową, dzięki czemu może wykonywać coraz więcej ruchów.


Skala Brazeltona - czym jest skala oceny zachowania noworodka?


15. tydzień ciąży — rozwój i ruchy dziecka

Mimo, że oczy Twojego maleństwa w 15 tygodniu ciąży wciąż są zamknięte, komórki światłoczułe wykazują już reakcję na światło. Oprócz tego, trwa specjalizacja kubków smakowych i komórek węchowych. Płyn owodniowy doskonale przewodzi dźwięki, co oznacza, że Twoje dziecko słyszy co dzieje się wewnątrz Twojego ciała – przede wszystkim bicie Twojego serca. Płód jest także wrażliwy na bodźce dotykowe, dlatego możesz gładzić się po brzuchu, aby budować więź z Twoim dzieckiem.

W przypadku narządów wewnętrznych, w 15. tygodniu ciąży są one już w pełni funkcjonale, jednak wciąż rosną i dojrzewają. Tarczyca i trzustka produkują tyroksynę i insulinę.

Skóra Twojego maleństwa jest wyjątkowo cienka, a całe ciało pokryte jest meszkiem płodowym. W momencie porodu, meszek ten pozostanie już tylko na główce i brwiach dziecka. Delikatna skóra jest na tyle przeźroczysta, że można dostrzec przed nią wszystkie naczynia krwionośne i bijące serduszko.

Ciekawostką jest to, że maluch może reagować na zmienność Twoich nastrojów! Jeżeli masz gorszy dzień, Twoje dziecko to wyczuje i na przykład zacznie na poprawę humoru ssać kciuk. Jeżeli tryskasz radością, maluch również będzie pogodny.


Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko?


Ruchy dziecka w 15 tygodniu ciąży to coś, co może zaskoczyć niejedną przyszłą mamę. Dzięki nieustannemu kształtowaniu się układu kostnego i tkanek mięśniowych, płód staje się coraz sprawniejszy. Macha rączkami i nóżkami, zgina je, zaczyna nawet poruszać paluszkami. Dzięki temu, że ma jeszcze dużo miejsca w macicy, robi salta i obraca się z boku na bok.

Jednakże na tym etapie, ruchy płodu są bardzo delikatne, są raczej podobne do łaskotania lub mrowienia. Na bardziej wyraźne kopnięcia, trzeba będzie jeszcze poczekać kilka tygodni.

Oprócz delikatnych ruchów płodu w 15 tygodniu ciąży, dziecko ćwiczy również wszelkie odruchy, które będą mu niezbędne tuż po narodzinach. Należy do nich np. oddychanie. Na ten moment, płód „oddycha” płynem owodniowym, co pobudza i stymuluje płuca do dalszego rozwoju. Wraz z pierwszym oddechem po narodzinach, płuca wypełnią się tlenem, a mięśnie oddechowe będą wtedy dziecku niezbędne do przeżycia.

Za sprawą płynu owodniowego, maluch uczy się także przełykać. Ciekawi Cię, skąd dziecko wie, jak przyjmować Twój pokarm podczas karmienia piersią? Nauczyło się tego już w 15. tygodniu ciąży! Podczas badania USG niejednokrotnie zdarzało się przyłapywać maluchy ssące kciuk.

Oprócz tego, w 15 tygodniu ciąży, rozwój dziecka cechuje się także tym, że:

  •  uszy znajdują się już na swoim miejscu – z boku głowy,

  • oczy przesuwają się z boków na przód twarzy,

  • maluch rośnie intensywnie, jednak nie przybiera na wadze (nie gromadzi jeszcze żółtej tkanki tłuszczowej).


Jak wybrać położną?


15. tydzień ciąży — jakie badania?

Należy pamiętać, że mimo iż w 15 tygodniu ciąży lekarz nie zalecił żadnych specjalistycznych badań, należy zadbać o siebie, zwłaszcza o zęby i dziąsła. Leczenie zębów w ciąży jest konieczne, ponieważ w drugim trymestrze mogą zacząć pojawiać się ubytki. Po intensywnym okresie wymiotów w poprzednich miesiącach, mogła rozwinąć się także próchnica. Nieleczone zęby i dziąsła mogą skutkować nieprzyjemnymi infekcjami, a każda z nich jest potencjalnym zagrożeniem dla Twojego dziecka. Próchnica może nawet powodować przedwczesny poród. Od 4 do 6 miesiąca ciąży należy wykonywać regularne zabiegi stomatologiczne. Pamiętaj aby od razu poinformować specjalistę o tym, że jesteś w ciąży.

USG w 15 tygodniu ciąży może już w niektórych przypadkach umożliwić określenie płci dziecka. Aby jednak było to możliwe, płód musi być ułożony w odpowiedni sposób. Przeważnie na tym etapie można potwierdzić płeć chłopców, ponieważ ich narządy płciowe są lepiej widoczne podczas badania USG.

Między 15. a 20. tygodniem ciąży warto pomyśleć o wykonaniu tak zwanego testu potrójnego. To pomiar stężenia we krwi trzech substancji:

  • beta-hCG,

  • estradiol,

  • białko AFP.

Test potrójny jest zupełnie nieinwazyjnym badaniem, które polega na pobraniu krwi. Pomaga oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Edwardsa i zespołu Downa oraz wad cewy nerwowej. Podczas badania krew jest poddawana komputerowej analizie biochemicznej. To badanie jest wskazane w przypadku gdy:

  • kobieta nie zdążyła wykonać testu PAPPA między 10. a 14. tygodniem ciąży,

  • przyszła mama ma więcej niż 35 lat,

  • w rodzinie pojawiały się choroby genetyczne,

  • poprzednie dziecko urodziło się z wadą genetyczną.

15. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Objawy w 15. tygodniu ciąży nie są już tak uciążliwe, jak było to w przypadku pierwszego trymestru. Przeważnie większość kobiet zaczyna już czuć się o wiele lepiej. Powraca energia do życia, znikają wahania nastroju i chroniczne zmęczenie. Oprócz tego, do objawów charakterystycznych dla 15. tygodnia ciąży, można zaliczyć także:

  • zwiększony apetyt: kobiety w 15. tygodniu ciąży wreszcie odzyskują apetyt. Nareszcie mija okres nudności i wymiotów. Organizm ma teraz zwiększoną potrzebę uzupełniania utraconych kalorii i składników odżywczych. Jednak nie wolno tu również przesadzić i należy jeść rozsądnie i z umiarem. Warto częściej sięgać po warzywa i owoce, rezygnując z niezdrowych przekąsek i fastfoodów.
  • zwiększona ilość wydzieliny z pochwy: narząd ten jest teraz bardzo ukrwiony, co w połączeniu z szalejącymi hormonami może prowadzić do zwiększenia ilości wydzieliny. Kobiecy organizm tworzy w ten sposób barierę ochronną dla płodu przed wszelkimi zakażeniami. Duża ilość wydzieliny może także prowadzić do infekcji intymnych, należy zatem dodatkowo zadbać o higienę. Jeżeli tylko dostrzeżesz nieprzyjemne upławy i pieczenie w tych okolicach, koniecznie zgłoś się do lekarza.
  • zaparcia, wzdęcia, zgaga: nadal mogą na tym etapie występować problemy układu pokarmowego. Wszystko jest jednak zależne od tego, jak się odżywiasz. Postaw na produkty bogate w błonnik, które wspomogą układ pokarmowy. Jedz mniejsze porcje, a rób to częściej. Unikaj kofeiny, słodyczy, ostrych przypraw i napojów gazowanych. Oprócz tego, odpoczywaj na lewym boku, co pomoże załagodzić objawy zgagi.

  • anemia ciążowa: wiele kobiet może doświadczyć w 15. tygodniu ciąży anemii. Warto kontrolować ilość żelaza i w razie potrzeby – zdecydować się na suplementacje pod okiem lekarza.

  • widoczne naczynia krwionośne w okolicy piersi: dzieje się tak, ponieważ serce się powiększa, a w żyłach kobiety krąży o wiele więcej krwi. Skóra zaczyna się rozciągać, a pod wpływem estrogenu, rozszerzają się naczynia krwionośne i są dużo bardziej widoczne na piersiach i na dekolcie. Warto zadbać o kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, które będą zapewniały odpowiednią pielęgnację.

  • zwiększone wydzielanie śliny: to kolejny efekt zmian hormonalnych. Może również wystąpić nieprzyjemny posmak w ustach lub katar.

Wiele przyszłych mam w 15. tygodniu ciąży zaczyna skarżyć się na obolałe i puchnące łydki oraz stopy. Oprócz tego, zmienia się także środek ciężkości Twojego ciała, ponieważ organizm szykuje się na konieczność utrzymania powiększonej macicy. Warto zakupić wygodne obuwie, zrezygnować z butów na obcasie i najlepiej, postawić na buty sportowe.

Nie zapominaj także o odpowiedniej ilości płynów – pij nawet 2-3 litry wody każdego dnia. Źródłem wody są również warzywa i owoce, a także zupy i ziołowe herbatki.

Aby uniknąć zawrotów głowy, warto ostrożnie i powoli wstawać z krzesła czy z łóżka.

Nie zapominaj także o odpowiedniej dawce ruchu, dzięki czemu poprawisz swoje samopoczucie, krążenie, a także zadbasz o postawę i ułatwisz poród. Najlepsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży to te, o umiarkowanej intensywności, jak: joga, gimnastyka, spacer lub pływanie.