#Planowanie ciąży

Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko?

advice accompagner slider
Decyzja o posiadaniu dziecka jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu i najczęściej przychodzi samoistnie, gdy instynkt macierzyński daje o sobie znać. Decyzja o drugim dziecku jest bardziej skomplikowana.

Najczęściej pojawiają się wśród rodziców wątpliwości związane z kwestią finansową, zdrowotną oraz o to, czy powrót do pieluszek nie zakłóci poukładanego życia zawodowego i osobistego.

Kiedy drugie dziecko po porodzie naturalnym?

Druga i kolejna ciąża nie powinny następować w zbyt bliskich odstępach czasu. To, ile czasu potrzebuje Twój organizm, aby się w pełni zregenerować zależy od przebiegu porodu. Jeśli pierwsze dziecko urodziłaś siłami natury, wystarczy rok, aby organizm wrócił do stanu sprzed zapłodnienia.

Kiedy drugie dziecko po cesarce?

Po cesarskim cięciu zaleca się odczekanie minimum dwóch lat, mimo iż powrót organizmu do równowagi trwa tyle samo, co przy porodzie naturalnym. Istnieje jednak ryzyko, że miejsce odklejenia łożyska nie jest dostatecznie wygojone. W takiej sytuacji mogą pojawić się problemy z zagnieżdżeniem się zarodka lub jego nieprawidłową lokalizacją. Wiele kobiet zastanawia się, czy karmienie piersią jest przeciwskazaniem do starania się o rodzeństwo dla jedynaka. Według specjalistów, laktacja nie musi być powodem odkładania kolejnej ciąży na potem, ale bardzo często utrudnia zapłodnienie.

W organizmie kobiety znajduje się wtedy duże stężenie wydzielanego przez przysadkę mózgową hormonu prolaktyny, który hamuje owulację. Ponadto, zajście w ciążę podczas karmienia sprawia, że organizm kobiety będzie musiał sprostać wielu wyzwaniom. Przede wszystkim, dostarczeniu wszystkich składników odżywczych narodzonemu dziecku i maluszkowi dopiero rozwijającemu się w brzuszku. Tego typu obciążenie może być bardzo trudne dla młodej mamy, dlatego zaleca się planowanie drugiego dziecka po zakończeniu karmienia piersią.

Nowe dziecko — znane zmiany

Pojawienie się nowego członka rodziny to kolejna rewolucja w Waszym życiu, ale teraz może przebiegać bardziej łagodnie. Macie już pierwsze doświadczenia związane z macierzyństwem i nie będziecie musieli uczyć się wszystkiego od początku. Sytuacje kryzysowe, takie jak gorączka, odparzenia czy refluks, nie będą już źródłem tak silnego stresu, jak miało to miejsce podczas opieki nad pierwszym maleństwem. Teraz już wiecie, że dzieci czasem chorują bez względu na to, jak wiele trudu wkłada się w ich pielęgnację.

Jednak Psychologowie wciąż toczą niekończące się dyskusje na temat korzyści i wad z posiadania rodzeństwa. I mimo, że zdania na ten temat są mocno podzielone, najprawdopodobniej nie ma na świecie rodziców, którzy żałowaliby posiadania drugiego dziecka. Maluchy, które wychowują się wspólnie, mają wyższy poziom inteligencji emocjonalnej, uczą się wypracowywać kompromisy i mają silniej rozwinięty instynkt opiekuńczy.

Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko. Wszystko zależy od tego, jakie macie doświadczenia związane z pierwszą ciążą i czy macierzyństwo to dla Was źródło radości. Ważne jest, aby nie ulegać presji społecznej i nie podejmować decyzji tylko dlatego, że znajomi i rodzina przytłaczają nas pytaniami o drugiego potomka. Jeśli obawiacie się, że jedynak może wyrosnąć na egocentryka, który nie potrafi się dzielić z innymi, warto przybliżyć sobie teorię, która mówi, że jedynak nie musiał walczyć o zabawki, uwagę rodziców czy dziadków, dlatego łatwiej przychodzi mu budowanie długotrwałych, pozytywnych relacji.