#Planowanie ciąży

Jak będzie wyglądać Wasze dziecko? Tajniki dziedziczenia

advice couple slider
Wielu rodziców oczekujących na dziecko zastanawia się, jaki kolor oczu będzie ono miało, po kim odziedziczy talent do śpiewania, a po kim tendencję do marudzenia. I choć genetyka lubi nas czasem zaskakiwać, podstawowa wiedza na temat dziedziczenia pozwala nam przewidzieć, jakie cechy maluch przejmie po tacie, a jakie po mamie.

Połowę swojego DNA dziecko dziedziczy po rodzicach, nie oznacza to jednak, że maluch będzie w połowie podobny do każdego z nich. Kluczową rolę w podobieństwie odgrywają geny. To od nich zależy, jaki kolor oczu, czy skręt włosów będzie miało Twoje maleństwo. Rodzice mogą posiadać dwa geny dominujące, dwa recesywne bądź jeden gen dominujący a jeden recesywny.

Cechy dominujące a cechy recesywne

Cechy dominujące to te, które odpowiadają za to, jak będzie wyglądał nasz potomek. Do nich zalicza się m.in ciemne i falowane włosy, brązowe, zielone oczy, piegi, klasyczną pigmentację skóry, czy krzywy nos. Natomiast za cechy recesywne uznaje się m.in. jasny kolor włosów, oczy niebieskie bądź piwne, brak piegów i prosty nos. Jeśli jedno z rodziców posiada geny dominujące, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko właśnie je odziedziczy. Nie jest to jednak regułą, czasem dwoje rodziców o ciemnych włosach posiada jasnowłose dziecko. Sytuacja ta może nastąpić, gdy mama i tata posiada przodków blondynów, a więc są nosicielami recesywnego genu jasnych włosów. W takim przypadku istnieje 25% szans, że dziecko urodzi się z jasnymi włosami.

Kolor oczu

Analogicznie wygląda sytuacja z kolorem oczu dziecka. Za ciemną barwę odpowiadają geny dominujące i tak samo jak w przypadku koloru włosów, nawet jeśli dwoje rodziców ma brązowe oczy, nadal istnieje 25% szans, że dziecko urodzi się z niebieskimi. Jeśli jeden z rodziców posiada dwa geny dominujące, wtedy szansa na urodzenie się dziecka z jasną tęczówką jest bliska zeru.

Inteligencja

Najnowsze badania pokazują, że inteligencja, podobnie jak cechy fizyczne dziecka, również jest dziedziczona. Sytuacja jest jednak dużo bardziej skomplikowana, ponieważ rodzice o średnim ilorazie inteligencji, wciąż mają bardzo duże szanse na posiadanie wybitnie inteligentnego dziecka, które będzie przewyższać ich pod względem intelektualnym. Za inteligencję odpowiadają bowiem nie tylko geny, ale przede wszystkim uwarunkowania środowiskowe i wychowawcze.

Choroby

Dziedziczymy nie tylko kolor włosów, talent do muzyki czy inteligencję, ale również choroby. Gdy w rodzinie jednego z rodziców występowały wcześniej wady genetyczne, istnieje ryzyko urodzenia chorego dziecka. Niestety również rodzicom, u których nigdy nie zdiagnozowano chorób genetycznych, może urodzić się chore dziecko. Na szczęście ryzyko jest bardzo niewielkie i takie przypadki występują niezwykle rzadko. Mimo nieustającego postępu w medycynie nie mamy wpływu na wygląd naszego potomstwa. Dziedziczenie przypomina ruletkę, w której wszystko może się zdarzyć. Pewne cechy mogą zostać odziedziczone po naszych przodkach, o których istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia.