#Poród i narodziny

Jak wybrać położną?

#Poród i narodziny
Jak wybrać położną?
Jak wybrać położną? - blog Mustela
Nie tylko w czasie ciąży, ale i podczas pierwszych tygodni życia dziecka dobrze jest móc liczyć na kogoś, kto w pewny i profesjonalny sposób odpowie na wszelkie pytania, czy rozwieje pojawiające się co i rusz wątpliwości.

Kim jest położna?

Położna to osoba, z której wiedzy i doświadczenia możesz czerpać przygotowując się do porodu. Sprawdź, jakie przysługują Ci świadczenia związane z monitorowaniem ciąży przez położną.

Kiedy wybrać położną?

Zaraz po potwierdzeniu cudownej nowiny, że oczekujesz maluszka, powinnaś zacząć zastanawiać się nad wyborem położnej. Przed rozpoczęciem poszukiwań, warto zapytać znajome i koleżanki o ich doświadczenia i poprosić o rekomendację. Może okazać się, że już na tym etapie odnajdziesz swoją idealną akuszerkę. Jeśli jednak nikt z Twojego otoczenia nie ma pozytywnych wspomnień związanych z położną, czas na samodzielne przeprowadzenie rekonesansu. Warto mieć na uwadze, że wybrana przez Ciebie położna ma prawo odmówić współpracy z Tobą, jeśli czas dojazdu do Twojego domu jest zbyt długi i znacznie utrudnia wykonywanie jej pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze położnej?

Twoją położną powinna zostać osoba, która od pierwszego spotkania wzbudziła Twoją sympatię i zaufanie. Tylko przed taką kobietą będziesz się w stanie otworzyć i czuć się pewnie, zadając nawet bardzo intymne pytania. Wykształcenie i doświadczenie jest oczywiście również ważne, jednak to, jaką relację uda Wam się zbudować, może mieć kluczową wartość podczas porodu.

Położną można bezpłatnie zmieniać trzy razy w ciągu roku kalendarzowego, każda kolejna zmiana wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 80 zł, dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Deklarację o wyborze położnej można zmienić już po pierwszej wizycie, jeśli ta nie spełniła Twoich oczekiwań.

Od 21. do 31. tygodnia ciąży masz prawo spotykać się ze swoją położną raz w tygodniu. Po 31. tygodniu, przewidziana liczba spotkań, z których możesz skorzystać wzrasta do dwóch w tygodniu. W ramach tych konsultacji możesz pytać swoją położną o wszelkie kwestie związane z ciążą i porodem - położna jest bowiem samodzielnym specjalistą w zakresie opieki nad kobietą. Zajmuje się nie tylko przygotowaniem do porodu, poradnictwem w zakresie pielęgnacji i żywienia noworodka, ale także m.in. edukacją prozdrowotną kobiety, profilaktyką chorób ginekologicznych i patologii położniczych, jak również chorób wieku rozwojowego.

Od 2017 r. położna posiadająca odpowiednie kwalifikacje może obok ginekologa w ramach NFZ bezpłatnie prowadzić fizjologiczną ciążę. Ilość spotkań po porodzie Pierwsza wizyta patronażowa powinna się odbyć w ciągu 48 godzin po opuszczeniu przez Was szpitala. Kolejne pięć, możesz ustalać indywidualnie ze swoją położną. Nie masz obowiązku korzystać z wszystkich przysługujących Ci odwiedzin - możesz z nich zrezygnować jeśli wszystko przebiega sprawnie lub jeśli wizyty domowe Cię stresują.

Kto to doula i jak często kobiety w ciąży decydują się na obecność douli przy porodzie?

Coraz częściej ciężarne decydują się na obecność douli przy porodzie. Jest to kobieta, która dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomaga im mentalnie podczas porodu. W profesjonalny sposób wspiera fizycznie oraz emocjonalnie rodzącą, udziela rad, jak powinna oddychać, podnosi na duchu i motywuje do dalszego wysiłku. Może być też wsparciem dla ojca dziecka, który jest obecny podczas porodu, ale w żaden sposób go nie zastępuje.

Doula, w przeciwieństwie do położnej, nie ma wykształcenia medycznego, ale rola jaką spełnia jest równie ważna. Badania potwierdzają, że jej obecność skraca czas trwania porodu i sprawia, że kobiety lepiej go znoszą. Dobra kondycja psychiczna rodzących to bowiem istotny czynnik w prawidłowym przebiegu porodu. Wybór położnej z pewnością nie jest łatwym wyborem i wymaga uprzedniego, solidnego przygotowania.

Pamiętaj, że cennym źródłem informacji o położnych są kobiety, które już rodziły. Możesz zapytać o ich opinie na żywo lub na forach internetowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, rozważ spotkanie ze swoją potencjalną położną na przysłowiową kawę, w trakcie której będziesz mogła rozwiać wszelkie wątpliwości.