#Ochrona przeciwsłoneczna

Dziecko na plaży — jak zapewnić ochronę i dobrą zabawę?

Dziecko na plaży - Ochrona przeciwsłoneczna 2
Po miesiącach chłodu i niepogody wszyscy łakniemy słońca i odpoczynku. Jeśli chodzi o udany urlop nad morzem czy jeziorem, to równie ważne co wspomnienia i upominki z wakacji jest bezpieczne plażowanie i korzystanie z uroków lata.

Plażowy niezbędnik maluszka

Wakacyjny niezbędnik maluszka obejmuje kilka kluczowych pozycji, bez których Wasz wspólny wypoczynek może okazać się problematyczny. Co więc wziąć pod uwagę przed wyjściem na plażę oraz jak zapewnić najmniejszym plażowiczom odpowiednią ochronę przed słońcem?

Wybór miejsca

Polskie plaże są już kultowe jeśli chodzi o adaptację przestrzeni, jednak znalezienie odpowiedniego miejsca to gwarancja Waszego komfortu i bezpieczeństwa. Należy zadbać o jego zacienienie – w tym celu warto sięgnąć po namiocik plażowy, parasol lub parawan, który dodatkowo ochroni Was przed wiatrem i wszędobylskim piaskiem. Z pewnością gadżet w postaci małego, dmuchanego basenu będzie również mile widziany – dzięki niemu szkrab będzie mógł się beztrosko pluskać pod Waszym okiem. Zabranie ze sobą wody kranowej do jego wypełnienia to wprawdzie dodatkowy balast, ale też gwarancja zapewnienia maluszkowi czystości.

Jakie zabawki i akcesoria wziąć na plażę dla dziecka?

Koc, ręcznik i tetrowe pieluchy powinny znaleźć się na szczycie Waszej plażowej listy – posłużą do wyścielenia miejsca dla dziecka i zapewnią komfort użytkowania piaszczystej przestrzeni. Nie można oczywiście zapomnieć o zabawkach – w końcu urlop to czas wypoczynku i zabawy! Dla niemowlęcia zwykle wystarczy ulubiona maskotka, gryzaczek czy grzechotka.

W przypadku „starszaków” musimy się już bardziej postarać i zaopatrzyć się w wiaderko, łopatkę, foremki i dodatkowe atrakcje, jak np. piłka, latawiec czy ponton. W grupie absolutnego „must have” powinny znaleźć się akcesoria do przewijania. Nawet jeśli nie przewidujecie długiego pobytu na plaży, warto zabrać ze sobą więcej pieluch – wysoka temperatura sprawia, że skóra pod pieluszką szybko się poci i łatwiej o odparzenia, dlatego też należy znacznie częściej przewijać maluszka.

Jeśli czujecie się komfortowo z wodą, nie zapomnijcie zaopatrzyć się w specjalne pieluchy do pływania. W przewijaniu natomiast pomocne będą Chusteczki do oczyszczania z oliwą z oliwek, które dodatkowo zostawiają film ochronny na skórze, chroniąc ją przed otarciami. Mnogość atrakcji i większa niż zwykle aktywność sprawią zapewne, że Wasza pociecha szybko zgłodnieje. To, co najbardziej lubi Wasze dziecko, wiecie najlepiej jako rodzice, my przypominamy jedynie aby zadbać o szczelne zamknięcie prowiantu i właściwym zabezpieczeniem go przed słońcem. Plażowy ekwipunek powinien być możliwie najmniej problematyczny, dlatego warto zabrać ze sobą łyżeczki i naczynia jednorazowego użytku.

Podstawą pobytu na plaży oraz korzystania z uroków letnich spacerów jest nawadnianie, dlatego jeśli dziecko korzysta jeszcze z butelki ze smoczkiem, dla zachowania higieny koniecznie zabierzmy tę wyposażoną w przykrywkę.

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Temat właściwego zabezpieczenia przed promieniami UV zaczniemy nie od kremu, ale od właściwego ubrania. Niech strój kąpielowy, zgodnie z jego przeznaczeniem, służy do świetnej zabawy w wodzie, natomiast poza nią, ciało maluszka powinno być szczególnie chronione. Dobrze, aby ubranie miało luźniejszy krój i nie przylegało ściśle do ciała. Niezwykle ważnym elementem plażowego stroju jest nakrycie głowy – nie zapominajmy więc o kapeluszu z dużym rondem!

Skuteczną ochronę przed słońcem zapewnią również odpowiednie kosmetyki – jednak samo słowo „przeciwsłoneczny” na opakowaniu nie wystarczy. Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa na działanie słońca, dlatego ekspozycja na nie maluchów w wieku poniżej trzech lat nie jest wskazana. Przed wyborem najlepszego kremu przeciwsłonecznego zwróćmy przede wszystkim uwagę na skład i obecność filtra. Ponadto warto sięgać po produkty bezpieczne od 1. dni życia, hipoalergiczne, o wysokiej tolerancji i skutecznej ochronie przed promieniami UVA i UVB.

Mleczko przeciwsłoneczne Mustela SPF 50+ zawiera filtr przeciwsłoneczny specjalnie zaprojektowany dla delikatnej skóry niemowląt i dzieci. Chroni ją przed promieniami UVA i UVB oraz jest odporny na wodę i piasek, a jednocześnie jest w pełni bezpieczny. Bezzapachowy balsam jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry, w tym dla skóry wrażliwej, nietolerującej słońca i skłonnej do atopii. Zawarty w mleczku naturalny składnik Avocado Perseose® dodatkowo wzmacnia barierę skórną i ogranicza odwadnianie się skóry. Mleczko może być stosowane także na twarz. Kosmetyk przeciwsłoneczny należy nanosić około 15-20 minut przed wyjściem na plażę, aby zdążył się odpowiednio wchłonąć oraz aplikować ponownie co dwie godziny lub po każdej kąpieli.

Pamiętajmy też, aby unikać plażowania w godzinach najbardziej intensywnego promieniowania – między 12:00 a 16:00. Urlop z dzieckiem i wizja przebywania z nim na plaży może początkowo budzić niepokój – myśl o upale, ostrym słońcu, tłumie na plaży i logistyce może wydać się mało atrakcyjna, jednak odpowiednia organizacja i planowanie z pewnością pozwolą Wam spędzić piękny czas i zgromadzić wspaniałe wspomnienia.