#Wskazówki dla rodziców

Pieluszkowe zapalenie skóry - jak uniknąć odparzeń pieluszkowych?

advice emoleints slider
Ciepła wiosna i upalne lata sprawiają, że temat odparzeń pieluszkowych wraca jak bumerang. Pomimo, że jest to częsta przypadłość wśród niemowląt, ryzyko jej wystąpienia zwiększa się w okresie występowania wyższych temperatur sprzyjających problemom skóry.

Jakimi sposobami można zaradzić powstałym odparzeniom i jak im zapobiegać?

Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i wrażliwa, przez co również bardziej podatna na wszelkie podrażnienia i infekcje – niewystarczająco gruba warstwa lipidowa nie stanowi bowiem jeszcze właściwej ochrony. Szczelnie zasłonięte okolice pieluszkowe mają ograniczony dostęp powietrza, co w połączeniu z wilgocią i ciepłem, stwarza idealne środowisko dla rozwoju oraz namnażania się grzybów i bakterii. Do tego dochodzi jeszcze bezpośredni kontakt skóry z moczem i kałem, które na skutek wytrącającego się amoniaku działają na skórę podrażniająco. Odparzenie jest miejscowym stanem zapalnym. Towarzyszą mu zwykle: zaczerwienie skóry oraz, w fazie rozwoju, lekki obrzęk. Występuje głównie w okolicy narządów intymnych, odbytu, brzuszka i ud, czyli wszędzie tam, gdzie skóra styka się z pieluchą. Niedostrzeżone odpowiednio wcześnie, szybko przemienia się w wypryski, a nawet drobne ranki, a stąd już tylko krok do poważnego problemu, jakim jest pieluszkowe zapalenie skóry, sprawiające dziecku ogromny dyskomfort i ból.

Co na pieluszkowe zapalenie skóry? Domowe sposoby i nie tylko

W obliczu wielu czynników ryzyka, skóra w obrębie pieluszki wymaga szczególnej pielęgnacji. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów powiązanych z problematyką odparzeń: Higiena i przewijanie - wysoka temperatura sprawia, że skóra pod pieluszką szybko się poci i łatwiej o odparzenia, dlatego też należy znacznie częściej przewijać maluszka. Warto używać produktów, które nie tylko skutecznie oczyszczą skórę, ale pozostawią na niej film ochronny zapobiegając otarciom. Sięgnij na przykład po niewymagający spłukiwania Liniment Mustela lub Chusteczki do oczyszczania z oliwą z oliwek. Do kąpieli możesz stosować Żel do mycia Mustela do skóry bardzo wrażliwej, który zadziała kojąco, delikatnie oczyści skórę i błony śluzowe oraz ograniczy ryzyko namnażania się bakterii.

Dobrze dobrane pieluchy - będąc z maleństwem niemal bez przerwy widzisz każdy jego grymas, dlatego wiesz najlepiej, co sprawia mu przyjemność a co przeszkadza. W przypadku pieluch to nie marka ma znaczenie, a jej komfortowe zapięcie oraz właściwy, przepuszczający powietrze materiał. Jeśli stosujesz pieluchy tetrowe, koniecznie zadbaj o pranie w odpowiednich środkach. Dieta - nierzadko przyczynami odparzeń może być zmiana diety (np. włączenie nowych pokarmów), szczepienie lub antybiotykoterapia, które zmieniają skład stolca. Warto w takich okolicznościach mieć na uwadze większe prawdopodobieństwo podrażnienia skóry niemowlaka. Strój - w upalne letnie dni nie jest łatwo, ale nie dopuszczaj do przegrzania maluszka. Zadbaj o jego odpowiedni strój - postaw na cienkie, przewiewne ubranka z bawełny, unikając zbyt obcisłych rzeczy. To samo dotyczy pieluch jednorazowych - nie powinny być zapinane za mocno, a jeśli zdecydujesz się założyć dziecku pieluchomajtki, upewnij się, że nie są zbyt ciasne.

Pieluszkowe zapalenie skóry — czym smarować? Krem na pieluszkowe zapalenie skóry

Właściwą reakcją na pierwsze niepokojące objawy odparzeń jest dokładne przemycie pupy maluszka wodą. Kolejnym krokiem jest jej delikatne osuszenie – na przykład za pomocą miękkiego jednorazowego ręcznika kuchennego albo tetrowej pieluszki. Następnie postaraj się pozostawić dziecko przynajmniej na kilka-kilkanaście minut bez pieluchy, ponieważ dostęp powietrza pozwoli skórze swobodnie oddychać i przyspieszy gojenie podrażnień. Powtarzaj tę czynność przy każdym przewijaniu, zaś przed założeniem pieluszki posmaruj pupę dziecka kremem do przewijania 1>2>3 Mustela, który zapewni kompleksową pielęgnację okolicy pieluszkowej, tworząc na skórze cienki filtr, zabezpieczający ją pomiędzy kolejnymi zmianami pieluszki.

Krem zredukuje powstałe podrażnienia, zregeneruje skórę i zapobiegnie powstawaniu nowych. Odpowiednio wcześnie zauważone odparzenia u niemowlaka można z powodzeniem zaleczyć samodzielnie. Jeżeli jednak stan skóry dziecka nie poprawia się, odparzenia stają się większe lub pojawiają się nadżerki i wykwity, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem, który zaleci odpowiednie środki.