#Ochrona przeciwsłoneczna

Niemowlę i upał — jak pomóc maluszkowi?

#Ochrona przeciwsłoneczna
Niemowlę i upał — jak pomóc maluszkowi?
desktop_art_niemowlę_i_upały
Wysokie temperatury panujące na zewnątrz są niebezpieczne zwłaszcza dla niemowląt. Małe dzieci są bowiem szczególnie narażone na poparzenia skórne oraz odwodnienie. W czasie upału należy więc odpowiednio zadbać o ochładzanie dziecka oraz jego komfort tak, by wysokie temperatury nie zagrażały jego zdrowiu. Jak pomóc maluszkowi?

Jak ubierać maluszka przy wysokich temperaturach?

W czasie wysokich temperatur warto pomyśleć o przewiewnych ubrankach. Powinny być one wykonane z wysokiej jakości materiałów, niepodrażniających delikatnej skóry dziecka. Najbardziej polecane są ubranka zaprojektowane ze 100% bawełny oraz z tkanin bambusowych. Odzież tego rodzaju pozwala skórze oddychać oraz doskonale odprowadza wilgoć.

Cenione przez rodziców są również ubranka z filtrem UV (zwłaszcza nakrycie głowy), które odbijają szkodliwe promieniowanie słoneczne. Polecane są głównie dla najmłodszych korzystających z zewnętrznych basenów, czy kąpielisk. Mokra głowa niemowlęcia powinna być chroniona, ponieważ pomimo schłodzenia się w wodzie, może dojść do udaru słonecznego. Dlatego też ubranka z filtrem UV są dobrym pomysłem na wakacyjny wyjazd oraz rodzinne wycieczki nad wodę.

Nawadnianie dziecka w czasie upałów

W walce z upałami istotne jest także właściwe nawadnianie najmłodszych. Dotyczy to nie tylko starszych dzieci, ale również niemowląt. O podawanie wody należy dbać zwłaszcza w przypadku maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym. Wynika to z faktu, że w czasie upałów mleko matki dopasowuje się do panujących warunków atmosferycznych i umożliwia dzięki temu prawidłowe nawodnienie organizmu niemowląt. Z kolei gotowe mieszanki posiadają stałą konsystencję, przez co konieczne jest zapewnienie dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym dodatkowego nawodnienia w postaci wody.

Spacery i ochładzanie maluszków w domu

Przebywanie dziecka na świeżym powietrzu działa korzystnie na jego układ odpornościowy, jednak w czasie upałów powinno być one dobrze przemyślane. W jakich godzinach unikać wychodzenia na zewnątrz? Przede wszystkim w południe, kiedy temperatury są najwyższe. W tym czasie warto przebywać z dzieckiem w zaciemnionych miejscach i unikać ekspozycji wrażliwej skóry na słońce. 

Wybierając się w czasie upałów na spacer, niezbędny jest wybór kosmetyków zapewniających skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, takich jak SPF 50+ Mustela. Produkt z tak wysokim filtrem zapobiega bolesnym oparzeniom oraz negatywnemu działaniu promieni UV.  Przebywając w mieszkaniu, dobrze zadbać o zasuwanie okien od strony południowej i zachodniej. Dzięki temu w domu będzie znaczniej chłodniej. Chcąc przewietrzyć pomieszczenia, trzeba uważać na przeciągi, które mogą doprowadzić do powstania infekcji u niemowląt.

Podróż autem w upalne dni

Podróżowanie o wczesnej porze to jeden ze sposób na bezpieczną jazdę autem z dzieckiem w upalne dni. Włączona klimatyzacja poprawi komfort najmłodszych pasażerów, ale nie powinno się z nią przesadzać. Należy pamiętać o przykryciu niemowląt lekkim kocykiem. Nagła zmiana temperatury może bowiem sprawić, że maluszkowi będzie zimno. Warto także pomyśleć o osłanianiu szyby nakładką przeciwsłoneczną. Dzięki temu promienie nie będą padały bezpośrednio na delikatną skórę dziecka.