Wystawianie skóry dziecka na słońce

Filtry i ekrany

Składnikami produktów do ochrony przeciwsłonecznej są filtry i/lub ekrany:

 

  • Filtry organiczne to substancje syntetyczne, których działanie polega na pochłanianiu energii przesyłanej wraz z promieniami świetlnymi. Różnią się składem i w zależności od tego neutralizują tylko fale o określonej długości. Dlatego, aby zapewnić skuteczną ochronę przed szerokim zakresem promieniowania, należy stosować kilka filtrów łącznie. Substancje te nie zawsze są fotostabilne, a ponadto stwarzają ryzyko fototoksyczności i alergii, ponieważ same również mogą penetrować skórę.
     
  • Ekrany mineralne odbijają i rozpraszają promienie ultrafioletowe bez względu na długość fali. Stanowią bezpieczne rozwiązanie, ponieważ jako składnik kremu zachowują się biernie, są fotostabilne i tworzą na powierzchni skóry błonę, która ogranicza zagrożenie penetracją.
     
  • Filtry organiczno-mineralne to mieszanka obu preparatów omawianych powyżej. Są to rozwiązania, które pochłaniają i odbijają promienie ultrafioletowe, lecz w przeciwieństwie do filtrów organicznych obejmują szeroki zakres długości fal. Dzięki temu zapewniają lepszą ochronę przed promieniowaniem. Ponadto są fotostabilne i pozostają na powierzchni skóry, przez co nadają się do stosowania u dzieci.

 

Dlatego najlepiej wybierać preparat do ochrony przeciwsłonecznej oparty na ekranach mineralnych i/lub filtrach organiczno-mineralnych.

 

Oceń artykuł

Wyślij