#Wzrost i rozwój

Zalety czytania książek dzieciom

Zalety czytania książek dzieciom - blog Mustela
Dlaczego powinniśmy czytać książki naszym pociechom? Wszyscy wiedzą, że czytanie bajek dzieciom ma mnóstwo zalet. Nie tylko pozytywnie wpływa to na rozwój maluszków, lecz także pomaga im lepiej zrozumieć otaczający je świat, buduje silną więź między nimi a rodzicami, a ponadto na całe życie kształtuje nawyk czytania.

Kiedy zacząć czytać dziecku bajki?

Nie warto czekać, aż maluszek podrośnie i zacznie rozumieć więcej czy wypowiadać pierwsze słowa. Im wcześniej zaczniemy przygodę z czytaniem, tym lepiej. To właśnie czytanie stymuluje bowiem rozwój mowy – książeczki powinniśmy czytać już niemowlakowi. Ponadto najmłodszym dedykowane są np. książeczki kontrastowe, na których znajdują się jedynie czarno-białe obrazki czy książeczki wydające dźwięki albo posiadające rozmaite faktury, dzięki czemu stymulują wiele zmysłów jednocześnie. Maluchy są zainteresowane głównie obrazkami, dlatego pierwsze książeczki mają wiele ilustracji, a bardzo mało treści, niekiedy tylko pojedyncze wyrazy albo proste rymowanki.

Jakie książeczki wybrać?

Bajki dla dzieci do czytania powinny być dopasowane do potrzeb i zainteresowań maluszków. Te dla niemowlaków muszą mieć dużo wyrazistych obrazków i grube, sztywne strony – dzięki temu nie zniszczą się tak szybko. Ważne jest też obserwowanie maluszka i jego reakcji na poszczególne książeczki. Niektóre mogą wydawać nam się ciekawe, jednak z jakiegoś powodu nie zainteresują dziecka i odwrotnie – często ulubioną książeczką malucha okazuje się pozycja z naszego punktu widzenia mniej ciekawa. Ilość tekstu też jest ważna – młodsze dzieci często nie są w stanie skupić się na zbyt rozbudowanych, wielowątkowych historiach. Istotny jest przekaz bajek, wartości, z którymi w ten sposób możemy zapoznać dziecko. Kupując książkę, zwłaszcza z większą ilością treści, warto najpierw samodzielnie ją przejrzeć, zwrócić uwagę na język, fabułę, ilustracje. Wartościowe historie to przede wszystkim te o przyjaźni, miłości, tolerancji, wdzięczności – maluch może czerpać z nich dobre wzorce i kształtować swoją wrażliwość. Książki dla najmłodszych powinny być również pełne ciekawych przygód, humoru (często zapominamy, że dzieci też mają poczucie humoru!). Jeśli nie jesteśmy jeszcze zbyt dobrze zaznajomieni z tematem książek dla dzieci, warto podpytać innych rodziców lub sprawdzić opinie w sieci. Poza znanymi nam z dzieciństwa, kultowymi już tytułami, które z biegiem lat nie tracą na aktualności, na rynku pojawiają się ciągle nowe propozycje, a wśród nich nierzadko prawdziwe perełki, które podbiły serca milionów dzieci i rodziców na całym świecie. Popularne stają się np. książeczki, które poruszają trudne tematy, unikają kulturowych stereotypów czy uczą, jak radzić sobie z emocjami. Nie dążą też do prezentowania nierealnie idealnej rzeczywistości. Kiedy widzimy, że nasza pociecha zmaga się z jakimś problemem – np. boi się czegoś, nie radzi sobie ze złością, nie rozumie pewnych emocji, a może straciła bliską osobę, pomocne mogą okazać się bajki terapeutyczne. Ciekawą opcją są też serie książeczek obrazkowych bez słów. Nie są to jednak zwykłe, pojedyncze obrazki, a pełne szczegółów plansze, przestawiające np. fragment miasta. Na ilustracjach równolegle toczy się mnóstwo historii – opowiadanie ich to doskonała zabawa na długie godziny.

Wpływ bajek na rozwój dziecka

Jeśli chodzi o zalety czytania książek naszym pociechom, często nie zdajemy sobie sprawy, że jest ich tak wiele. Najogólniej – czytanie wspiera rozwój na wielu płaszczyznach, m. in. rozwój wyobraźni, empatii, ćwiczenie koncentracji i pamięci (co w późniejszych latach ułatwia naukę). Bajki pomagają lepiej zrozumieć otaczającą je rzeczywistość (nie bez powodu pierwsze książeczki są o codziennych czynnościach, jak jedzenie, przewijanie, zabawa, o rodzinie, o zwierzątkach domowych itd.), poszerzyć wiedzę o świecie, budować swój system wartości i kształtować wrażliwość moralną. Jak zostało już wspomniane, głośne czytanie dzieciom stymuluje rozwój mowy, wzbogacając zarówno czynny jak i bierny zakres słów. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. W późniejszym okresie dziecko łatwiej uczy się czytać – jest oswojone z literakami. Istotne jest również budowanie silnej więzi z rodzicem – maluch, któremu mama czy tata czyta bajkę, przytulając go i poświęcając mu swój czas, czuje się bezpieczny, ważny, kochany. Zaspakajamy więc w ten sposób potrzebę uwagi i miłości. To jedna z najlepszych form spędzania czasu razem z dzieckiem – jak wspólna zabawa czy gry, ponieważ wymaga zaangażowania. Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał. Szczególnie w dobie telefonów, gier komputerowych i bajek w telewizji jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju naszych pociech.