Czerwone i białe rozstępy - Czym się od siebie różnią? Czy trzeba je leczyć na różne sposoby?Luty 2017

Przyszłe mamy bardzo często obawiają się niechcianych pamiątek po ciąży, czyli rozstępów. Czy można ich uniknąć? Jak walczyć ze świeżo powstałymi pasmami? Czy da się zmniejszyć widoczność starych blizn? Zapraszamy do lektury!

 

Rozstępy to zmiany umiejscowione głęboko skórze. Bezpośrednią przyczyną ich pojawienia się jest zerwanie włókien kolagenowych. Jak do tego dochodzi? Podczas ciąży odpowiadają za to przede wszystkim zamiany hormonalne, a także szybkie i znaczne rozciąganie skóry. Wzrost poziomu kortyzolu i estrogenów zaburza działanie fibroblastów, czyli komórek produkujących włókna kolagenowe oraz elastynę – fibroblasty wytwarzają ich mniejszą ilość, ponadto włókna są gorsze jakościowo. W wyniku tego skóra staje się mniej elastyczna i mniej odporna na rozciąganie. Osłabione i kruche włókna ulegają zerwaniu, tworząc ubytki w głębokich warstwach skóry. Uszkodzenie struktury tkanki prowadzi do stanu zapalnego. Całemu procesowi bardzo często towarzyszy uczucie swędzenia, a nawet pieczenia. Z czasem na skórze możemy zaobserwować czerwone i fioletowe pasma. To ostatni moment na podjęcie działania!

Czerwone rozstępy – jak z nimi walczyć?

Czerwone rozstępy to zatem nic innego, jak rozstępy we wczesnym etapie tworzenia się, czyli świeże blizny objęte stanem zapalnym. Podjęte w tym czasie działania będą najskuteczniejsze i przyniosą najlepsze rezultaty. Postaw na serum korygujące rozstępy Mustela, które sprzyja redukcji niechcianych pasm. Specjalnie opracowana receptura pomoże Ci pokonać problem. Jak działa nasze serum?

 

Peptydy awokado i masło shea łagodzą uczucie napięcia skóry, koją ją i trwale odżywiają, dzięki czemu staje się miękka, gładka oraz mniej skłonna do podrażnień. Z kolei Elastoregulator®, czyli silnie działający składnik aktywny pochodzenia naturalnego, regeneruje uszkodzone włókna elastyny i kolagenu. Poza regeneracją skóry, serum stymuluje także produkcję tych włókien, umożliwiając przywrócenie dobrego stanu skóry. Na poprawę jej kondycji wpływają też witamina B5 i glukonian miedzi.

 

Serum należy wpasowywać w zmiany na skórze codziennie rano i wieczorem. Precyzyjną aplikację bezpośrednio na rozstępy ułatwia specjalna, bardzo cienka końcówka tubki. Co ważne, preparat posiada hipoalergiczną formułę i jest bezpieczny dla mamy i dziecka – potwierdziły to testy pod kontrolą dermatologów i ginekologów. Możesz stosować go bez obaw zarówno podczas ciąży, jak i w okresie laktacji.

 

W czasie redukowania świeżo powstałych rozstępów bardzo ważne jest także jednoczesne zapobieganie powstawaniu nowym. Jak zapobiec rozstępom? Kluczową rolę odgrywa tu dieta i właściwa pielęgnacja skóry. Codzienne menu powinno być bogate w produkty zawierające duże ilości witaminy C, krzemu, witamin z grupy B czy białka, które poprawią kondycję Twojej skóry. Jeśli chodzi o pielęgnację – poza jej codziennym odżywianiem i nawilżaniem, niezbędne jest stosowanie kosmetyków, które zwiększą jej sprężystość i elastyczność. Warto więc sięgnąć po krem przeciw rozstępom Mustela. Zawarte w nim składniki, takie jak peptydy awokado, perełkowiec japoński, wosk pszczeli czy arabinogalaktan, pozytywnie wpłyną na jakość skóry, znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia nowych pasm. Krem na rozstępy nakładaj na miejsca, w których w okresie ciąży pojawiają się one najczęściej, a więc na uda, pośladki, biodra, biust i oczywiście brzuch. Możesz stosować go zamiennie z zawierającym olejki z nasion granatu, awokado, dzikiej róży i baobabu olejkiem przeciw rozstępom Mustela.

Białe rozstępy – czy można je wyleczyć?

Białe rozstępy oznaczają, że stan zapalny ustąpił. To te same rozstępy, jednak w fazie zaniku. Ich barwa z czerwonej zmienia się właśnie na perłową. Stało się tak, ponieważ skóra wytworzyła włókna pomocnicze, zastępując tkankę skórną tkanką bliznowatą. Jest już niestety nieco za późno na działanie – kosmetyki z reguły nie przynoszą tak dobrych rezultatów jak w przypadku stosowania ich na świeże rozstępy. Oczywiście wygładzą skórę i sprawią, że pasma staną się mniej widoczne, ale z pewnością nie znikną. Stare rozstępy można spróbować leczyć tak jak inne blizny, czyli przy zastosowaniu laseroterapii bądź mezoterapii w połączeniu z peelingami mechanicznymi. Celem tego typu zabiegów jest pobudzenie skóry do regeneracji i wytworzenia nowych komórek. W efekcie dochodzi do spłycenia i wygładzenia istniejących rozstępów. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, skonsultuj się z lekarzem, aby mieć pewność, że będzie o dla Ciebie bezpieczny. Pamiętaj, że nie powinno się ich wykonywać podczas ciąży i karmienia piersią.

 

Jak widzisz, w przypadku rozstępów najważniejsza jest profilaktyka, liczy się też jak najszybsze podjęcie działania. Już od początku ciąży odpowiednio dbaj o swoje ciało. Dzięki temu po porodzie niechciane czerwone pręgi nie będą spędzały Ci snu z powiek, a Ty będziesz mogła skupić się na tym co najważniejsze, a więc czerpaniu radości z macierzyństwa.

 

Oceń artykuł

Wyślij

Czytaj także: