Trymestry ciąży. Jak wygląda 1, 2 i 3 trymestr ciąży?
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Pierwszy trymestr, czyli trzy początkowe miesiące ciąży to czas pełen niespodzianek, szczególnie dla mamy, która spodziewa się pierwszego dziecka. Mogą Ci wówczas towarzyszyć objawy przypominające infekcję – możesz czuć się zmęczona, osłabiona i senna. Nierzadko łączy się z tym huśtawka emocjonalna, wywołana burzą hormonów, które szykują Cię do opieki nad maluszkiem. Raz będziesz szczęśliwa, raz rozdrażniona lub smutna i nie będziesz wiedziała, dlaczego. W tym czasie nie żałuj sobie odpoczynku! Śmiało zdrzemnij się po obiedzie, odpuść sobie sprzątanie i gotowanie – złap książkę i się zrelaksuj. Nie zaprzątaj sobie głowy poczuciem winy, skup się na sobie, na tym, co lubisz robić i po prostu odpocznij.
W tym okresie towarzyszyć Ci może zmiana smaku – dania, które kiedyś uwielbiałaś przestaną Ci smakować, a zaczniesz zajadać się produktami, na które kiedyś nawet byś nie spojrzała. Podobnie może być z węchem, który podczas ciąży znacznie się wyostrza. To zupełnie normalne – po prostu unikaj dań lub kosmetyków, które pachną bardzo intensywnie i nie martw się, że już nigdy nie będziesz mogła zasmakować ulubionych potraw. Po porodzie najprawdopodobniej wszystko wróci do znanej Ci normy. Twoje ciało powoli zaczyna pracować nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka, dlatego mogą wystąpić inne nieprzyjemne dolegliwości. Twoje piersi staną się pełniejsze, ale jednocześnie będą napięte i wrażliwe. Oprócz tego pojawić się mogą mdłości i wymioty, które czasami trwają aż do końca pierwszego trymestru. Aby poradzić sobie z tymi problemami, możesz trochę zmienić swoje przyzwyczajenia – warto unikać intensywnych smaków, jeść mniejsze a częstsze porcje, a także unikać stresu i dużo odpoczywać.
Maluch powoli rośnie, przez co rozszerza się Twoja macica, zmieniając lekko ułożenie Twoich organów. Oprócz bólu brzucha wywołanego rozwojem dziecka, możesz także doświadczyć wzdęć, zaparć, zgagi i niestrawności, które prawdopodobnie towarzyszyć Ci będą przez większą część ciąży. Oprócz tego, macica powoli zaczyna naciskać na pęcherz, co może skutkować częstszymi wizytami w toalecie. Możliwe, że z powodu zbierania się w Twoim organizmie wody, zaczniesz odczuwać już ból lub obrzęk nóg. Pomocne w tej sytuacji będą masaże, ale także moczenie stóp w chłodnej wodzie.
Powoli zbliżać się będzie połowa Twojej ciąży, a Ty będziesz się czuć coraz lepiej! To czas, w którym promieniejesz, a do tego masz dużo więcej energii niż wcześniej. Tak wygląda początek drugiego trymestru, zwanego także „miesiącem miodowym” tego okresu. Twoje emocje się uspokajają, a zmęczenie i osłabienie powoli odchodzi. Znikają także mdłości i wymioty, dzięki czemu możesz swobodniej cieszyć tym wyjątkowym czasem. Twój brzuszek powoli się zaokrągla zaś wraz z nim szanse na to, że zmieścisz się w swoje dotychczasowe ubrania, maleją. Nie bez przyczyny wiele przyszłych mam upatruje w tym momencie idealnej okazji do zakupów, które przebiegają przy udziale większej, niż wcześniej, energii i lepszego samopoczucia.
Około 20 tygodnia ciąży nieprzyjemne wspomnienia pierwszego trymestru odejdą w zapomnienie. A to za zasługą Twojego dziecka, którego ruchy zaczniesz odczuwać. Nie będą to mocne kopnięcia, a raczej delikatne muśnięcia i przewracanie się, jednak pomogą Ci poczuć, że maleństwo będzie z Wami już niedługo. Pod koniec drugiego trymestru mogą powrócić niektóre trudności, takie jak zaparcia, zgagi, wzdęcia i niestrawności. Jeszcze częściej będziesz musiała odwiedzać toaletę, a Twoje nogi prawdopodobnie będą puchły i bolały. Twój szkrab staje coraz większy, więc potrzebuje więcej miejsca. Zmienia się Twój środek ciężkości, co zwykle prowadzi do bólów pleców. Warto wtedy zrezygnować z butów na obcasie, ćwiczyć poprawną postawę, a także skorzystać z masażu, który pozwoli ukoić zmęczone i obolałe mięśnie lędźwiowe.
W związku z tym, że Twój brzuch nadal rośnie, możesz jeszcze bardziej odczuwać suchość i świąd skóry. Pamiętaj, aby w tym czasie nie zaniedbywać pielęgnacji i nawilżania – pomoże ona w opanowaniu tych problemów. Twoja macica zmienia pozycję, przez co będzie bardziej uciskać przeponę. Najczęściej prowadzi to do zadyszek lub duszności, które utrudniają swobodne funkcjonowanie. Aby lekko zniwelować ten problem, warto ćwiczyć głębokie i wolne oddychanie, co pomoże w doprowadzaniu większej ilości tlenu do organizmu. Im maluch bardziej będzie rósł, Ty – coraz bardziej ociężała – odczujesz trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Szczególnie pod koniec drugiego trymestru doświadczyć możesz problemów ze snem, co zwykle potęguje zmęczenie i gorsze samopoczucie związane z większą wagą i pojawiającymi się dolegliwościami. Aby ułatwić sobie zasypianie, warto skupić się na sobie – możesz trochę poćwiczyć, co odpręży ciało i uwolni endorfiny, które pozytywnie wpłyną na Twój humor. Oprócz tego możesz przygotować sobie relaksującą kąpiel, wzbogaconą ulubioną książką lub muzyką. Im spokojniejsza przed snem będziesz, tym łatwiej będzie Ci usnąć.
Dobrze także zrezygnować z kofeiny, szczególnie w drugiej części dnia, a dodatkowo ostatni posiłek przygotować tak, aby był lekkostrawny i zjeść go najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Po 20 tygodniu ciąży doświadczyć możesz także pierwszych skurczy macicy, która przy ich pomocy będzie już ćwiczyć do porodu. Postaraj się reagować na nie spokojnie i oddychaj głęboko tak długo, aż miną.
Dotrwałaś już do ostatnich miesięcy oczekiwania – maluszek będzie z Wami już za chwilę! Niestety końcowy etap rozwoju dziecka jest zwykle najtrudniejszy. Wraca huśtawka emocjonalna, zmęczenie i drażliwość, a uczucie ociężałości staje się bardziej dotkliwe. Bóle pleców i nóg dokuczają ze zdwojoną siłą, a duszności i problemy ze snem utrudniają codzienne czynności. To trudny dla przyszłych mam okres, dlatego warto skupić się na pozytywach – już niedługo wszystkie dolegliwości znikną, a obecność Twojego dziecka wynagrodzi gorsze momenty.
Pierwsza ciąża to czas pełen niewiadomych. Jeśli nadal czujesz się niepewnie, zajrzyj do innych naszych artykułów, które dostarczą Ci szerszej wiedzy na temat tego okresu, jak i samego porodu: Pogłębianie wiedzy warto zacząć od zapoznania się z ciążowym rozkładem jazdy. To przygotowany specjalnie dla Was kalendarz badań ciążowych, który pozwoli odpowiednio zadbać o zdrowie swoje i dzidziusia. Oprócz listy badań, dobrze jest zapoznać się ze standardami opieki okołoporodowej. Dzięki nim będziesz dokładnie wiedziała, czego możesz oczekiwać w związku z porodem i opieką nad Twoim maluszkiem. Aby maluch poprawnie się rozwijał, warto w tym szczególnym okresie zadbać o swoją dietę. Dobrze pamiętać, że nie wszystko, co jest odpowiednie dla Ciebie, będzie odpowiednie dla Twojego dziecka. Wizja porodu może przestraszyć, ale nie masz się czym martwić.
Dowiedz się, jak dobrze przygotować się do porodu oraz co zabrać ze sobą na porodówkę. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, oznaki porodu mogą być dla Ciebie niejasne. Poznaj objawy, które występują, gdy zaczynasz rodzić, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Bezsprzecznie ciąża to magiczny stan – z całymi swoimi niedogodnościami i mankamentami. Jednak gdy Twoje dziecko będzie już z Tobą, widok ufnych oczu i oszałamiającego uśmiechu, zatrze negatywne ciążowe wspomnienia.