Sen dziecka — dossier eksperta

Zapewnić dziecku dobry sen — Sophie Transler, pielęgniarka pediatryczna

Jakich rad udzieliłaby Pani młodej mamie na oddziale położniczym, aby zapewnić dobry sen jej i dziecku?
 

„Radzę młodym mamom przede wszystkim pod żadnym pretekstem nie budzić śpiącego dziecka i respektować jego naturalny cykl dobowy. Mama stopniowo dopasuje swój własny rytm funkcjonowania do dziecka, nie próbując narzucić mu własnych ram czasowych. Może na przykład odpoczywać w tym samym czasie, co dziecko. Pozwoli jej to wyjść naprzeciw potrzebom dziecka. Powinna pozwolić mu znaleźć własną pozycję sprzyjającą zasypianiu; będzie ono dążyło do odtworzenia wrażeń, których doznawało w łonie mamy.”

 

Czy postawa rodziców ma wpływ na sen dziecka?

 

„Tak, rodzice powinni respektować potrzebę snu u dziecka. W szczególności nie powinni biec do dziecka na pierwszy jego krzyk, ponieważ być może zapłakało ono akurat przez sen. Jeżeli uspokoi się w ciągu najbliższych kilku minut, to znaczy, że po prostu śniło o czymś i można je zostawić, aby uspokoiło się samo. Jeżeli naprawdę czegoś potrzebuje, będzie płakało nadal i rodzice zrozumieją, że ich wzywa.

Niepotrzebne branie dziecka na ręce lub budzenie go może zaburzyć jego rytm i wytworzyć u niego jakąś sztuczną potrzebę. Nie jest również konieczne stwarzanie warunków kompletnej ciszy, kiedy dziecko śpi — przeciwnie, głosy rodziców dobiegające z sąsiedniego pomieszczenia mogą działać na nie uspokajająco. Nie należy jednak robić więcej hałasu, niż dziecko mogło słyszeć będąc w brzuchu mamy.”

 

Czy mama powinna karmić dziecko za każdym razem, kiedy ono płacze? Czy w jakimś określonym momencie powinna położyć kres karmieniom nocnym?

 

„W pierwszych dniach tak, szczególnie jeżeli mama karmi piersią, ponieważ ilości wytwarzanego przez nią mleka są na razie niewielkie, a dziecko szybko je trawi. Więc normalne jest, że może być głodne już po upływie półtorej do dwóch godzin po karmieniu.

Natomiast po pierwszym tygodniu życia można już brać pod uwagę inne przyczyny płaczu dziecka niż głód i nie przystawiać go każdorazowo do piersi czy podawać butelki. Być może trzeba zmienić mu pieluszkę, jest mu zbyt ciepło, ma kolkę lub po prostu chce być przytulone…

Nocą, mniej więcej do wieku 3 miesięcy, normalne są nocne pobudki spowodowane uczuciem głodu. Jeżeli po upływie 6 miesiąca życia nadal budzi się nocami z płaczem, być może nie zjada dostatecznie dużo w ciągu dnia.”

 

Czy karmienie na żądanie może być przyczyną problemów ze snem?

 

„Nie, ponieważ dziecko dokładnie wie, kiedy i w jakich sytuacjach jest głodne. Trudność tkwi przede wszystkim w umiejętności rozpoznawania przyczyny jego płaczu. Mama powinna nauczyć się rozróżniać rodzaje płaczu dziecka i wykluczać wszelkie inne możliwe przyczyny, nim założy, że dziecko płacze z głodu. Szczególnie w przypadku, gdy dziecko cierpi na kolkę lub refluks, ponieważ wówczas nawet jeżeli karmienie pozwoli uspokoić je na jakiś czas, złe samopoczucie wkrótce powróci. Nie ma potrzeby ścisłego planowania godzin posiłków, ale trzeba znaleźć złoty środek: tak dla karmienia na żądanie, nie dla przystawiania dziecka do piersi za każdym razem, kiedy zapłacze!”

 

Więcej na ten temat:

 

http://sommeil.univ-lyon1.fr

www.sommeilsante.asso.fr

 

Informacje

 

Sophie Transler uzyskała dyplom pielęgniarski w 2001 r. Zrobiła specjalizację pielęgniarki pediatrycznej w Szkole dla pielęgniarek pediatrycznych w Paryżu i od tamtej pory pracuje na oddziale hematologii i onkologii w szpitalu dla dzieci Armand-Trousseau w Paryżu.

 

 

Oceń artykuł

Wyślij