#Zdrowie i dobre samopoczucie

Sen i rodzice... krótka historia!

#Zdrowie i dobre samopoczucie
Sen i rodzice... krótka historia!
Sen i rodzice... krótka historia! - blog Mustela
Masaż i sen dziecka: proste techniki ułatwiające zasypianie.

Kiedy jesteś rodzicem, sen staje się dobrem luksusowym. Przynajmniej przez pierwsze kilka lat… 😉
Jak wiecie, pragniemy być oparciem dla wszystkich rodziców, podczas przygody, jaką jest rodzicielstwo. Dlatego z okazji Światowego Dnia Snu, przedstawiamy Wam kilka prostych wskazówek, jak sprawić, aby powiedzenie „spać jak dziecko” nabrało faktycznego znaczenia. Poznaj sposoby, które pomogą przespać dziecku całą noc i jednocześnie wpłyną korzystnie na jakość Twojego snu.

1. Masaż niemowlaka: pomoc dziecku w zasypianiu

Rola snu

Sen w pierwszych latach życia młodego człowieka jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego, poznawczego oraz fizycznego. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluszkowi odpowiedniej ilości odpoczynku. W trakcie snu, organizm intensywnie się rozwija, regeneruje oraz zwiększa odporność. Mózg porządkuje wszystkie informacje zebrane i przyswojone w ciągu dnia, a następnie utrwala zdobyte umiejętności. Ponadto podczas snu przysadka mózgowa wytwarza hormon wzrostu. Sen jest zatem kluczowy do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Brak snu – skutki i problemy z nim związane

Zbyt mała ilość snu powoduje rozdrażnienie, może skutkować agresją oraz problemami z  koncentracją. Zaburza gospodarkę hormonalną maluszka, co może prowadzić nawet do otyłości. Ponadto, krótki odpoczynek wpływa negatywnie na wzrost i rozwój dziecka, a brak czasu na regenerację objawia się częstymi przeziębieniami, które z pewnością nie są korzystne dla kształtującego się organizmu.

Zwiększenie komfortu snu

Niezależnie od wieku, rola snu dla ludzkiego organizmu jest nieoceniona, dlatego warto zadać sobie pytanie o to, w jaki sposób możemy poprawić jego jakość?

Każde dziecko, wymaga indywidualnego podejścia do sytuacji. Dla jednych zbawienna okaże się odpowiednio dobrana pościel, w specjalnie zaprojektowanym łóżeczku, dla innych zmiana temperatury w sypialni, karmienie o określonej porze, czy też rozłożenie snu na kilka drzemek. Niewielu rodziców wie, że , uniwersalnym sposobem na poprawę komfortu snu, a przy okazji na wartościowy czas przepełniony bliskością i miłością - jest masaż.

 

2. Korzyści z masażu wpływające na sen dziecka

Pozytywny wpływ masażu

Wśród długiej listy korzyści płynących masażu znajduje się między innymi wspomaganie układu trawiennego. Jest on także fantastycznym sposobem na zbudowanie relacji pomiędzy Tobą a dzieckiem. Relaks, komunikacja i zaufanie rozwijają się, gdy oboje wchodzicie w interakcje. Prowadzi to do spokojnego stanu, który jest bardzo korzystny w trakcie usypiania maluszka. Korzystny jest także dla samego rodzica –stan spokoju wewnętrznego jest bowiem odczuwalny dla otoczenia. Podobnie, gdy jesteśmy wzburzeni, nie będziemy w stanie uspokoić swojej pociechy, bez uprzedniego dojścia do siebie. Dodatkowo, sam dotyk ma niesamowity wpływ na rozwój dziecka, a szczególnie podczas masażu, u niemowląt może prowadzić do wzrostu poziomu oksytocyny, czyli hormonu szczęścia, związanego ze  dobrym samopoczuciem.

 

3. Masaż dziecka przed snem

Stwórz nowy rytuał przed snem

Dla każdego maluszka, bardzo istotne jest poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia, gdy dopiero uczy się rozróżniać dzień od nocy. Warto wówczas wprowadzać małe rutynowe działania, ułatwiające dziecku poznanie schematu dnia. Pomoże to między innymi w zasypianiu, gdyż regularne czynności z czasem zaczną kojarzyć się z wypoczynkiem.

Techniki relaksacji maluszka

Przed porą spania, warto postarać się o to, aby maluch się wyciszył . Pomocna będzie tu ciepła kąpiel oraz masaż. Regularność w tych czynnościach szybko przyniesie pozytywne efekty. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie każdy rodzić ukończył profesjonalny kurs masażu, dlatego przygotowaliśmy krótki schemat, który pomoże Wam cieszyć się tą czynnością.

 

„Rytuał Dobrego Samopoczucia”:

  1. Podejdź do tego ze spokojem

Wybierz bezpieczne i ciche miejsce, w którym Ty i dziecko będziecie mogli poczuć się komfortowo, niczym w domowym SPA. Jest to niezbędne, aby maksymalnie wykorzystać czas masażu.

  1. Użyj dobrego olejku do masażu

Wybierz ulubiony, roślinny olejek do masażu, najlepiej jak najbardziej naturalny. Możesz do tego użyć Olejku do masażu Mustela, który jest bezpieczny już od pierwszych dni życia. Jego płynna konsystencja sprawia, że szybko się wchłania, ułatwiając masaż. Połączysz w ten sposób chwile relaksu z codzienną pielęgnacją skóry Twojego dziecka.

  1. Nie spiesz się

Rozprowadź niewielką ilość olejku w ciepłych dłoniach, zanim zaczniesz delikatnie masować dziecko. Kiedy będziesz gotowy, możesz zacząć gładzić maluszka dłońmi, upewniając się, że Twoje ruchy są delikatne i nie podrażniają skóry. Powoli masuj jego ciało od stóp do głów.

  1. Poczuj radość

Nie potrzebujesz specjalnego szkolenia, aby masować swoje dziecko! Podstawową zasadą niech będzie radość ze wspólnych chwil. Rób to intuicyjnie. W końcu kto jak nie Ty, zna najlepiej swojego maluszka?

 

Gotowi na wprowadzenie zmian?  Sen jest tak istotną dla nas sferą życia, że warto poświęcić mu odrobinę więcej uwagi. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki na to pozwolą i będziecie mogli dłużej cieszyć się nieprzerwanym snem - swoim i reszty domowników!

Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze snem z powodu skóry skłonnej do atopii, zapoznaj się z naszymi wskazówkami na blogu.