#Wzrost i rozwój

Rola snu w rozwoju dziecka

#Wzrost i rozwój
Rola snu w rozwoju dziecka
desktop_art_rola_snu
Sen to dla maluszka czas intensywnego rozwoju oraz regeneracji. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ten proces odgrywa również kluczową rolę w przyswajaniu nowych informacji przez dziecko. Nic więc dziwnego, że niemowlaki przesypiają nawet 15 godzin dziennie, a noworodki aż 17. Zbyt mała ilość snu powoduje, że maluchy są rozdrażnione i płaczliwe. Mogą pojawić się też problemy z koncentracją i agresją.

Dlaczego sen maluszka jest tak ważny?

Mózg dziecka podczas snu porządkuje informacje zgromadzone w ciągu dnia. Dzięki czemu mały człowiek utrwala czynności, których się dotychczas nauczył oraz odrzuca to, co nie jest przydatne dla jego dalszego rozwoju. Tak więc maluszek, kiedy śpi, intensywnie się uczy. Mówi się, że dziecko budzi się większe, kiedy wstaje. To stwierdzenie jest jak najbardziej trafne, ponieważ podczas snu przysadka mózgowa wytwarza hormon wzrostu. Ponadto stan spoczynku pozwala zregenerować się mięśniom i narządom wewnętrznym pociechy. Wypoczynek wpływa też na odporność organizmu.

 

Jakie są skutki braku snu?

Nieefektywny sen sprawia, że najmłodsi są nieco marudni. Mogą mieć również problemy z koordynacją ruchową, co może być powodem upadków dziecka. To z kolei  zniechęca go do dalszej nauki siadania, czy chodzenia. Zły sen zaburza gospodarkę hormonalną malca, co może prowadzić do pojawienia się otyłości. Krótki odpoczynek zaburza też wzrost i rozwój. Brak czasu na regenerację skutkuje częstymi przeziębieniami, a te są groźne dla dopiero co kształtującego się organizmu. Sen w pierwszych latach życia młodego człowieka  jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego, poznawczego oraz fizycznego. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluszkowi odpowiedniej ilości odpoczynku.

 

Problemy ze snem — jak pomóc dziecku?

W pierwszych miesiącach życia dziecko dopiero uczy się rozróżniać dzień i noc. Dlatego jego sen jest nieregularny. Z tego powodu warto wprowadzać rytuały, ułatwiające maluszkowi zasypianie. W tym celu trzeba wyciszyć pociechę przed porą spania. Pomocna jest tutaj ciepła kąpiel, masaż, krótki spacer lub zaśpiewanie kołysanki dziecku. Jeżeli te czynności będą odbywać się regularnie, z czasem zaczną kojarzyć się malcowi z wypoczynkiem.

Kojący wpływ mają również zapachy, osób, które zna maluszek, zwłaszcza matki. Dla pociechy istotne jest poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym, kładąc dziecko do łóżeczka, można delikatnie owinąć je kocykiem. Warto też zadbać o to, by malec miał przed porą spania pełny brzuszek — pomoże mu to zasnąć na dłużej. Aby odpoczynek był efektywny, należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym śpi pociecha. Najlepsza temperatura to 20°C. Odpowiedni sen maluszka wpływa na jego chęć poznawania świata. Wyspane dziecko jest weselsze i zdrowsze — a na jego szczęściu i bezpieczeństwie rodzicom zależy najbardziej.