#Wskazówki dla rodziców

Kreatywne podejście do przewijania

advice emoleints slider
Po przyjściu na świat dziecka w życiu rodziców pojawiają się obowiązki, które początkowo są trudne do opanowania. Chcąc zapewnić maluszkowi prawidłowy rozwój, czerpią wiedzę z wielu źródeł i z czasem zrozumienie potrzeb nowego członka rodziny staje się łatwiejsze.

Jak odwrócić uwagę dziecka podczas przewijania?

Kiedy podstawowa pielęgnacja niemowlęcia wydaje się już nie mieć tajemnic, warto wzbogacić ją o pewne czynności, które zmienią ją w bardziej przyjemny i zabawny rytuał. Przewijanie to jeden z wielu procesów pielęgnacyjnych, który wymaga kilkukrotnego powtarzania w ciągu dnia. Gdy maluch jest starszy, rodzice mogą zauważyć, że skupienie jego uwagi w trakcie zmiany pieluszki, może stanowić nie lada wyzwanie! Czy przewijanie może przebiegać w sposób kreatywny? Zobaczcie, jak poprzez zabawę sprawić, aby codzienna toaleta niosła obu stronom wiele radości.

Poznaj zabawy, które warto wypróbować podczas przewijania!

Gdzie jest bobas?

Niemal każdy zna tę zabawę, jednak częściej zapewne skojarzy ją z próbą uspokojenia niekontrolowanej „rozpaczy”. W większości przypadków działa rozweselająco – dlaczego więc nie wypróbować jej w trakcie przewijania? Wykonaj ją w dowolnym momencie. Po zdjęciu pieluszki i oczyszczeniu skóry malucha, subtelnie zakryj czystą pieluszką jego oczy i zapytaj „Gdzie jest bobas / imię dziecka?”, po chwili odsłoń ją, mówiąc radośnie „Tutaj jest!”. Jeżeli dzidziuś będzie rozbawiony, powtarzaj czynność za każdym razem, aby automatycznie skojarzył przewijanie z czymś wesołym i pozytywnym. Zabawa znana też jako klasyczne „akuku” niesie za sobą wiele korzyści w zakresie rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka.

Wielkie Show

W tej zabawie ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Możesz prowadzić monolog, zaprosić do zabawy, albo wejść w interakcję z maluchem. Gwarantujemy, że niezależnie od przedmiotów, które wybierzesz do udziału w przedstawieniu – to rozrywka zapewniająca wiele radości! Możesz wykorzystać produkty, stosowane w trakcie przewijania i wdrażać różnorakie scenariusze, w których każdy z nich jest super-bohaterem, ratującym malucha od nudy!

Lustereczko

Nie zapominajmy o innej, popularnej zabawie słownej – w rozwoju kognitywnym dziecka świetnie sprawdzi się zadawanie wszelkiego rodzaju pytań, dostosowanych do jego wieku. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci, radość i rozluźnienie może przynieść prośba o wskazanie paluszkiem konkretnej części ciała, ulubionej zabawki lub naśladowanie dźwięków zwierzątek. Rozproszy to nieco jego uwagę i pozwoli skupić jego nieokiełznaną energię na konkretnym zadaniu.

Pomocnik

Starsze dzieci często lubią próbować nowych rzeczy same! Jako, że ciężko zatrzymać je w miejscu, zmiana pieluszki zwykle odbywa się dynamicznie. Warto w trakcie przewijania pokazać starszakowi, że jego pomoc jest nieoceniona. W ten sposób nie zdąży się znudzić. Łatwym zadaniem dla dziecka w tym przypadku jest podawanie produktów wykorzystywanych kolejno w procesie zmiany pieluchy. Przy okazji możesz ćwiczyć zapamiętywanie kolorów i kształtów: chusteczki oczyszczające – zielony prostokąt, Liniment – fioletowy walec, krem do przewijania – fioletowy trójkąt.

Rowerek

W trakcie przewijania niemowlę wykonuje charakterystyczny ruch w postaci rytmicznego przebierania nóżkami. Spróbuj wykorzystać go do zabawy w „rowerek”, lekko opierając dłonie o stopy malucha i blokując w rytmie ruch nóżek. Jest to nie tylko sposób na wywołanie uśmiechu dzidziusia, ale również łatwe ćwiczenie fizyczne oraz relaksujące.

Kącik przewijania

Jeśli nie poprzez zabawę, to przez doskonałą organizację proces zmiany pieluszki może przebiegać sprawnie i na wesoło. Sprawdzoną metodą będzie stworzenie odpowiedniego miejsca do codziennej toalety maleństwa. Może to być sklepowy gadżet w postaci przewijaka albo po prostu zabezpieczone odpowiednio łóżko – ważne, aby wokół znajdowało się wszystko, co będzie Wam niezbędne: kosmetyki, zabawki, artykuły higieniczne.

Zadbaj również o odpowiednią atmosferę i jakość pielęgnacji – jeśli wszystko idzie sprawnie i maluch widzi nad sobą uśmiechniętą, bliską mu osobę, z większą chęcią podda się zabiegom toaletowym. Tam, gdzie liczy się czas i bezpieczeństwo dziecka, doskonale sprawdzi się emulsja oczyszczająca bez konieczności spłukiwania – Liniment na bazie wody wapiennej i oliwy z oliwek pomaga skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń oraz utrzymać prawidłowe pH skóry, jednocześnie odżywiając ją i pozostawiając aksamitnie miękką.

Dajcie sobie czas na wypróbowanie różnych sposobów, przekuwając ewentualne trudności w dobrą zabawę. Może się okazać, że kłopotliwe dotychczas przewijanie stanie się ulubioną czynnością Waszego maleństwa!