#Opieka nad dzieckiem

Pierwszy roczek: niemowlę – instrukcja obsługi

advice peau douce slider
Kiedy na świat przychodzi nasze pierwsze dziecko, na początku trudno nam się oswoić z zaistniałą sytuacją. Radość z pojawienia się nowego członka rodziny miesza się obawami, czy będziemy potrafili właściwie się nim zaopiekować i zapewnić mu najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Jak zajmować się maluszkiem w pierwszych miesiącach jego życia?

Karmienie

Najlepszy pokarm dla dziecka w pierwszych miesiącach życia stanowi mleko matki. Nie zawsze jednak młoda mama ma możliwość karmienia piersią i wówczas niezbędne jest wprowadzenie mleka modyfikowanego. W obu przypadkach pojawiają się wątpliwości, jak często karmić maluszka i ile powinien jeść noworodek. W przypadku karmienia piersią zalecane jest karmienie „na żądanie” – czyli zawsze, kiedy dziecko tego potrzebuje. Samo zdecyduje też, ile pokarmu przyjmie.

Na początku pory karmienia mogą być bardzo nieregularne, jednak około 3. miesiąca rytm dobowy zacznie się normować. Wskazane jest karmienie piersią co najmniej do 6. miesiąca (minimum do 4.) i dopiero po tym okresie, najlepiej po konsultacji z lekarzem, stopniowe wprowadzanie dodatkowych posiłków. Z kolei w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, od samego początku należy przestrzegać częstotliwości karmienia oraz wielkości porcji, zgodnie z umieszczonymi na opakowaniu zaleceniami.

Kąpiel

Kąpiel małego dziecka, a zwłaszcza noworodka, to dla rodziców ogromne wyzwanie. Początki bywają trudne, dlatego najlepiej kąpać maluszka wspólnie. Bardzo ważne jest odpowiednie podtrzymywanie maleństwa, aby zapewnić mu stabilne ułożenie. Nie należy zanurzać go zbyt raptownie, a pozwolić powoli oswajać się z wodą, zaczynając od zamoczenia stópek. Temperatura wody powinna wynosić około 36-37°C. Z czasem, kiedy maluszek będzie już potrafił samodzielnie siedzieć, kąpiel stanie się fantastyczną zabawą.

Poznaj naszą ofertą naturalnych produktów do kąpieli dla dzieci i niemowląt!

Przewijanie

Przewijanie to, obok kąpieli, jedna z tych czynności, która na początku bywa bardzo stresująca dla rodziców – ciało noworodka jest niezwykle drobne i delikatne, dlatego obawiają się, że mogą mu niechcący wyrządzić krzywdę podczas zmiany pieluszki czy ubierania. Tymczasem wystarczy jedynie nabrać nieco wprawy – z każdym dniem przewijanie będzie wydawało się coraz łatwiejsze, aż w końcu stanie się czymś zupełnie naturalnym. Ważne, aby odpowiednio przygotować przewijak, przykrywając go kocykiem albo ręcznikiem i umieścić w zasięgu ręki wszystkie niezbędne podczas zmiany pieluszki akcesoria – czystą pieluszkę (jednorazową lub wielorazową), waciki do przemycia pupy oraz krem do przewijania.

Aby uniknąć zabrudzenia przewijaka, pieluchę składamy, wycierając pupę maluszka jej czystym fragmentem i zostawiamy pod pupą, dopóki nie skończymy oczyszczania skóry. Kluczowe jest zachowanie kierunku z góry na dół, w stronę odbytu, nigdy odwrotnie, a także pamiętanie o dokładnym oczyszczeniu fałdów skórnych. Wyjmując spod pupy brudną pieluchę, nie unosimy maluszka za nóżki! Najbezpieczniej unieść pupę, wkładając pod nią delikatnie dłoń. Częsta zmiana pieluszki oraz prawidłowe dbanie o higienę intymną maluszka – zarówno podczas przewijania, jak i kąpieli – pomogą uniknąć wielu podrażnień, infekcji oraz odparzeń.

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą chusteczek nawilżających dla niemowląt!

Pielęgnacja skóry

Wszyscy doskonale wiedzą, że skóra noworodka oraz niemowlęcia jest bardzo delikatna, wrażliwa i nie stanowi w pełni skutecznej bariery ochronnej. To dlatego wymaga wyjątkowej pielęgnacji, a także ochrony. Warto wiedzieć, że już noworodki mają różne typy skóry – zostało to naukowo dowiedzione. W związku z tym skóra każdego maluszka ma specyficzne potrzeby i dopasowanie do nich pielęgnacji jest niezbędne. Skóra normalna wymaga nawilżenia, skóra sucha dodatkowego odżywienia, a skóra ze skłonnością do atopii – natłuszczenia. Ponadto istotne są same kosmetyki, które powinny być w pełni bezpieczne dla dziecka, a więc hipoalergiczne, o naturalnym składzie i przeznaczone dla noworodków od 1. dnia życia.

Kosmetyki Mustela spełniają wszystkie te wymagania, dlatego cieszą się tak dużym zaufaniem rodziców. Szczególnej pielęgnacji w pierwszych tygodniach życia dziecka wymaga również pępek. Wybór ubranek Z pielęgnacją skóry pośrednio wiąże się także wybór odpowiednich ubranek. Ich skład jest ważny – przylegają przecież bezpośrednio do ciała maluszka. Aby nie powodowały podrażnień, powinny być wykonane z bezpiecznych dla delikatnej skóry tkanin. Najpopularniejszym rozwiązaniem są ubranka dziecięce z bawełny, ale nie stanowią one jedynej możliwości. Algi, bambus, muślin, len – mamy obecnie coraz więcej ciekawych alternatyw. Bez względu na to, na którą tkaninę się zdecydujemy, powinna posiadać certyfikat Oeko Tex Standard, gwarantujący, że nie zawiera substancji szkodliwych ani nawet potencjalnie szkodliwych.

Podstawowe badania

Nie można również zapomnieć o regularnych badaniach, które są niezbędne dla prawidłowej oceny rozwoju dziecka, a także o obowiązkowych szczepieniach – przeciw żółtaczce typu B, błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz zakażeniom haemophilus influenzae typu b. Choć codzienna opieka nad maluszkiem może wydawać się trudna i budzić wiele obaw, to zupełnie naturalne.

Na początku każda czynność sprawia wrażenie bardziej skomplikowanej, a młodzi rodzice mogą czuć się nieco zagubieni w nowych rolach. Bardzo szybko jednak okazuje się, że kąpiel, karmienie czy przewijanie nie sprawiają już żadnego problemu, a wiele rzeczy wykonujemy instynktownie czy wręcz odruchowo. Z czasem nauczymy się odróżniać poszczególne rodzaje płaczu naszej pociechy, odczytywać jej różne zachowania, radzić sobie z problemami czy spędzać wspólnie czas. Ani się obejrzymy, a nasza kruszynka będzie świętować pierwsze urodziny:)