#Przyszli tatusiowie

Tata pielęgnuje małolata - czyli jak pomagać przy noworodku.

advice devenir papa slider
Psycholog David Blankenhorn, twierdził pół żartem, pół serio, że gdyby niemowlę umiało mówić, na pytanie: „Kto to jest tata?”, odpowiedziałoby: „To ktoś, kto nie jest ani mną, ani mamą”.

W tym stwierdzeniu jest odrobina racji, ponieważ niemowlaki potrzebują czasu, aby w pełni zrozumieć, że tata jest drugim rodzicem. Jak szybko to się stanie, zależy w dużej mierze od zaangażowania w opiekę nad dzieckiem młodego ojca. Mimo że, noworodek po przyjściu na świat nie jest w stanie funkcjonować bez rodzicielki, więź z tatą jest równie ważna, jak więź z mamą i nie kończy się na zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa. Kochający tata powinien wspierać swoją partnerkę i skupić się na nawiązaniu bliskiej i czułej relacji z noworodkiem. Kobieta, która właśnie urodziła, spędzając z dzieckiem całą noc i cały dzień, zapewne z wdzięcznością przyjmie propozycję zamiany ról choćby na kilka godzin. W tym czasie każdy, nawet najkrótszy moment odpoczynku jest niezwykle ważny, ponieważ pomaga doładować baterie do dalszej opieki nad maluchem, zaś dla taty jest to świetna okazja do zaprzyjaźnienia się z dzieckiem.

Jak skutecznie pomagać partnerce?

Z pewnością każdy młody ojciec ma obawy, jak prawidłowo opiekować się dzieckiem, aby nie zrobić mu krzywdy. Na początek polecamy baczną naukę przez obserwację - najlepiej swojej partnerki. Kobiety posiadają wrodzony instynkt macierzyński, który pomaga im podejmować decyzje, natomiast mężczyźni raczej wszystkiego muszą się nauczyć. Warto skorzystać z video i materiałów dostępnych w sieci lub poradników dla młodych rodziców. Po nabraniu większej śmiałości, przyjdzie czas na pierwsze samodzielne kroki w opiece nad dzieckiem - poczynając od najprostszych czynności pielęgnacyjnych, takich jak pielęgnowanie odpowiednimi kosmetykami, przewijanie czy tulenie. Satysfakcja świeżo upieczonego taty znacząco wzrośnie kiedy mycie, przebieranie, czy smarowanie pupy kremem będzie szło sprawnie i bez stresu. Początkowo nie powinno dziwić wnikliwe czytanie sposobu użycia danego produktu - wraz z nabraniem wprawy, skrupulatną analizę zastąpi racjonalne podejście i upewnienie się co do tego, czy wybrany produkt jest odpowiedni do zaplanowanej czynności.

Wybór produktów

Partnerskie wsparcie taty w codziennej dbałości o dziecko, może polegać także na zakupie bezpiecznych od pierwszych dni życia, najwyższej jakości produktów kosmetycznych. Zapewnienie maluszkowi najlepszej opieki i ochrony poprzez pielęgnację dopasowaną do potrzeb jego rozwijającej się skóry, ma kluczowe znaczenie podczas codziennej toalety. Dla początkującego taty wybór odpowiednich kosmetyków może być kłopotliwy, dlatego dobrze jest udać się do apteki i skorzystać z rzeczowego wsparcia farmaceuty, który doradzi na przykład, po jaki produkt chroniący delikatną skórę maluszka przed słońcem czy wiatrem warto sięgnąć, w zależności od pory roku i typologii skóry dziecka. Apteka to nie tylko miejsce, w którym można kupić kosmetyki specjalistyczne, ale też te, które mogą umilić czas toalety, czy codziennych rytuałów, np. płyn do bąbelkowej kąpieli! Sprawi zarówno szkrabowi, jak i jego tacie, ogromną frajdę, gdyż maluchy uwielbiają bawić się pianą. Kontakt z dzieckiem Naukowcy udowodnili, że dzieci, które posiadają dobry kontakt z ojcem szybciej zaczynają mówić, są bardziej pewne siebie i mają mniej problemów w szkole. Ponadto, dzięki tacie maluch jest w stanie się wiele więcej nauczyć i stać się bardziej samodzielny - podobno tatusiowie w porównaniu do mam nie są nadopiekuńczy i pozwalają na więcej swobody. Wspólnie spędzonym chwilom powinna towarzyszyć mądra komunikacja, ale przede wszystkim dobra zabawa!