#Planowanie ciąży

Jak przygotować starsze rodzeństwo na pojawienie się nowego dziecka?

Jak przygotować starsze rodzeństwo na pojawienie się nowego dziecka?
Twój rozkoszny dwulatek czy beztroski przedszkolaczek jest całym Twoim światem i perspektywa kolejnej ciąży budzi w Tobie obawy, jak przyjmie to maluch? To zrozumiałe - pojawienie się nowego członka rodziny zwykle burzy dotychczasowy ład w domu i wymaga przeorganizowania dotychczasowego życia.

Z nową sytuacją najtrudniej radzą sobie dzieci, które - w ich mniemaniu - mogą stracić poczucie bezpieczeństwa i poczuć się niekochane czy odtrącone. Aby tak się nie stało należy je odpowiednio przygotować do powitania siostrzyczki lub braciszka. Jak to zrobić?

Nie zwlekaj z przekazaniem tej cudownej nowiny

Dzieci intuicyjnie wyczuwają każdą zmianę w zachowaniu dorosłych i wiedzą, kiedy coś przed nimi ukrywamy, dlatego nie należy zwlekać z przekazaniem informacji o rychłym powiększeniu się rodziny. Już na etapie zaokrąglania się brzuszka mamy, należy przeprowadzić z dzieckiem pierwszą rozmowę i postarać się wytłumaczyć mu, że w Twoim ciele rozwija się jego braciszek bądź siostrzyczka, która niebawem do Was dołączy. Ta informacja może wywołać lawinę emocji u starszego dziecka bądź zostać zignorowana przez dwulatka, który nie do końca ją zrozumie, jednak ważne jest, aby zasygnalizować zmianę i oswajać z nią malucha.

Przywoływanie wspomnień

Pokaż starszemu dziecku zdjęcia, z poprzedniej ciąży i opowiadaj mu, jakie emocje Ci wtedy towarzyszyły. Podkreśl, że zostanie mamą to zawsze cudowna wiadomość dla całej rodziny. Wspólne oglądanie fotografii pozwoli zrozumieć maluchowi, że przyjście na świat rodzeństwa to radosne wydarzenie, na które każdy czeka z niecierpliwością.

Pozwól dotykać brzuszek

Poświęćcie kilkanaście minut dziennie na wspólne dotykanie brzuszka i rozmowę z płodem. Możesz zacząć od przedstawienia starszego dziecka i zachęcenia go do opowiedzenia kilku słów o sobie i Waszej rodzinie. Warto uczynić z tego codzienny nawyk, który będziecie kontynuować aż do rozwiązania. Codzienne rozmowy mogą być zalążkiem pięknej przyjaźni między rodzeństwem.

Odwiedźcie znajomych

Jeśli macie taką możliwość, odwiedźcie znajomych lub bliskich, którzy mają przynajmniej dwójkę małych dzieci. Pokazanie na przykładzie, jak będzie wyglądać Wasze życie w najbliższym czasie to świetny sposób, aby rozwiać wszelkie wątpliwości malca. Podejmujcie wspólne decyzje Jeśli jeszcze nie wybraliście imienia dla nowego członka rodziny pozwólcie uczestniczyć w tym pierworodnemu.

Pytajcie go o zdanie przy wyborze nowego łóżeczka lub akcesoriów dla przyszłego dziecka. Zbuduje to w nim poczucie, że jest ważny a jego zdanie się liczy. Kupując nowe rzeczy, pamiętajcie aby zawsze podarować również coś starszemu dziecku. Od samego początku powinien wiedzieć, że jego potrzeby są równie ważne, jak rodzeństwa.

Nie składajcie obietnic

Postarajcie się unikać deklaracji, że po narodzinach rodzeństwa nic się nie zmieni i nadal będziecie mieli dla siebie tak dużo czasu, jak dotychczas. Dzieci zapamiętują takie obietnice i mogą później czuć się oszukane.

Posiadanie rodzeństwa to jedna z najpiękniejszych rzeczy jaka nas w życiu spotyka, ale zrozumienie tego będąc dzieckiem jest niezwykle trudne, dlatego musicie dołożyć wszelkich starań, aby Wasze starsze dziecko nie czuło się dyskryminowane. Paradoksalnie, to ono będzie potrzebować dużo więcej uwagi niż noworodek.