#KALENDARZ CIĄŻY

37. tydzień ciąży

37 tydzień ciąży
Każda kobieta z niecierpliwością czeka na przyjście na świat swojego maluszka. Powolne odliczanie tygodnia za tygodniem towarzyszy większości rodzicom, a podział na tygodnie, trymestry i miesiące pozwala zauważyć wszelkie zmiany dziejące się w naszym organizmie. To również możliwość poznania rozwoju naszego dziecka i przygotowania się do porodu. Każda ciąża trwa 9 miesięcy, choć zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do przedwczesnego porodu, który ma zazwyczaj miejsce między 22, a 37 tygodniem ciąży. 37 tydzień ciąży jest już początkiem ostatniego miesiąca, trzeciego trymestru, w którym oczekujemy narodzin dziecka. Jeżeli jesteś ciekawa zmian, jakie zachodzą w Twoim organizmie oraz objawów, jakich można się spodziewać po 37 tygodniu ciąży, zapraszam do zapoznania się z poniższymi akapitami.

Brzuch w 37 tygodniu ciąży – zmiany w Twoim ciele

Przez całą ciążę brzuch mamy, stale się zmienia, nie tylko pod względem wielkości, lecz również położenia. Macica w tym tygodniu położona jest tuż pod żebrami, przez co skóra jest wyjątkowo bardzo rozciągnięta. W tym przypadku zdecydowanie warto stosować różnego rodzaju kremy przeciwko rozstępom, które pozwolą zachować elastyczność i zapobiegną powstawaniu nowych znamion na ciele. 37 tydzień ciąży to również czas, kiedy macica powoli się obniża, a nasz brzuch przestaje rosnąć. Niestety, ze względu na jego wielkość przyszłe mamy mogą mieć problem z wysypianiem się, dlatego najbardziej polecaną pozycją do spania będzie ułożenie się na boku.

37. tydzień ciąży – dolegliwości

Najczęstszym z objawów przepowiadających końcówkę ciąży, są skurcze. Świadczą one o przygotowaniu macicy do porodu i pojawiają się od kilku do kilkunastu razy dziennie. Często kobiety mylą je ze skurczami porodowymi, gdyż potrafią trwać od 1,5 do 2 godzin. Jednak, gdy zauważymy, że ustępują po czasie, można być pewnym, że są to skurcze przepowiadające. Kolejnym uczuciem, z którym możemy się spotkać w 37 tygodniu ciąży, jest ból w okolicy krocza. Obniżająca się macica naciska na pęcherz, przez co coraz trudniej się poruszać, a innym skutkiem jest częste oddawanie moczu. Należy pamiętać, aby w tym przypadku przyjmować wiele płynów, natomiast ograniczyć napoje moczopędne, takie jak kawa czy herbata.

37. tydzień ciąży – badania

Lekarze na każdym etapie zalecają przeprowadzenie konkretnych badań w czasie ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników opracowało listę obowiązkowych badań, a jednym z głównych jest badanie USG. Zalecane na kilku etapach, w tym po 30 tygodniu ciąży sprawdza, czy dziecko rozwija się prawidłowo, dokonuje oceny lokalizacji łożyska, stanu pępowiny, ilości wód płodowych i wielu innych pomiarów. To niezwykle ważne, by dokonać USG przed samym porodem. Kolejnym i jednym z podstawowych badań, które powinno zostać wykonane przed przyjściem dziecka na świat, jest KTG, czyli kardiotokografia. Za jego pomocą, określa się ruchliwość oraz aktywność skurczów macicy, a także stan naszego malucha. To badanie pozwala monitorować stan naszej ciąży przed samym porodem. Innym, ważnym badaniem jest mocz oraz morfologia, czyli jedno z najczęściej dokonywanych badań w czasie ciąży. Wymienione badania należy przeprowadzić około 37 tygodnia ciąży, co pozwoli sprawdzić stan zdrowia przyszłej mamy oraz ewentualnych nieprawidłowości, które mogą się rozwijać.

37. tydzień ciąży, a ruchy dziecka

Dziecko w 37 tygodniu ciąży jest już w pełni rozwinięte. Aktywność dziecka przypomina ruchy noworodka, który zaczyna ssać kciuk, powoli przystosowując się do przyjmowania pokarmu. Maleństwo zaczyna mrugać i się kręcić, co pomaga przesuwać się w kanale rodnym podczas porodu. W pełni wykształcone płuca pomagają również wdychać i wydychiwać wody płodowe, przez co dziecko będzie mogło samodzielnie oddychać po porodzie.

37. tydzień ciąży – objawy porodu

Mimo, iż do 40 tygodnia mamy jeszcze trochę czasu, w 37 tygodniu ciąży dziecko może przyjść na świat w każdej chwili. Ze względu, że jest już w pełni przygotowanie do życia pozałonowego, nie mamy potrzeby do obaw. Objawy, jakie świadczą o rozpoczynającym się porodzie, są bolesne skurcze i silny ból w dole kręgosłupa. Poza tymi dolegliwościami, oczywistą oznaka porodu jest odejście wód, a także obfite krwawienie. Będąc w 37 tygodniu ciąży, warto mieć przygotowaną i spakowaną torbę do szpitala wraz z wyprawką dla dziecka.

Mała waga dziecka w 37 tygodniu ciąży

Będąc w 37 tygodniu ciąży, można spodziewać się wczesnego porodu. Choć zazwyczaj każda mama spodziewa się przyjścia na świat dziecka około 40 tygodnia ciąży, tak istnieje wiele przypadków, w których poród następuje wcześniej. W związku z tym warto mieć na uwadze małą wagę dziecka, która mierzy około 2,7 do 3 kilogramów. Długość dziecka z wyprostowanymi nogami wynosi około 47-50 centymetrów. Jednak nie jest to powód do zmartwień, gdyż wcześniejszy poród jest równoznaczny z mniejszą wagą dziecka, któremu zabrakło 2 tygodni do dodatkowego przybrania na masie.

37. tydzień ciąży – czy to już wcześniak?

Ze względu na fakt, iż dziecko w 37 tygodniu ciąży jest już w pełni rozwinięte i jest gotowe na przyjście na świat, lekarze nie traktują go jako wcześniaka. Jeżeli dojdzie do porodu w 37 tygodniu ciąży, mówimy o terminowym urodzeniu dziecka, a maluch uznawany jest za donoszonego noworodka.