#KALENDARZ CIĄŻY

30. tydzień ciąży

30 tydzień ciąży
Do planowanego porodu pozostało niespełna 10 tygodni. Jest to czas, w którym szczególną opieką powinno się otoczyć nie tylko nienarodzone dziecko, ale również przyszłą mamę, aby była odpowiednio przygotowana na poród i zmianę swojego dotychczasowego życia.

Który to miesiąc ciąży?

30. tydzień ciąży to środek siódmego miesiąca oraz trzeci trymestr. Do zaplanowanego terminu porodu zostało około 10 tygodni.

Brzuch w 30. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

W trzecim trymestrze brzuch zwiększa swój obwód o około 1 cm tygodniowo. Wynika to z intensywnego rozwoju malucha, który magazynuje tkankę tłuszczową. Dodatkowo podchodząca do góry macica ograniczając ruchy przepony, coraz bardziej będzie utrudniała oddychanie. Należy w tym czasie zapewnić przyszłej mamie jak największą ilość odpoczynku.

30. tydzień ciąży —  USG

Zgodnie z zaleceniami lekarza możemy wykonać badanie USG w 30. tygodniu ciąży. Podczas badania sprawdza się tętno płodu, a także jego ułożenie w macicy. Możemy również wyraźniej zobaczyć malucha, jednak na tym etapie ciąży jest on nadal bardzo mały.

30. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

W 30. tygodniu ciąży maluch waży już niemal 1,5 kg! Jego długość natomiast oscyluje w granicach 39 cm. Oczywiście, każda ciąża jest inna, dlatego porównując ze sobą długość czy wagę maluszka z innymi na tym samym etapie rozwoju, może się okazać, że parametry te znacząco się między sobą różnią. Wynika to w dużej mierze z uwarunkowań genetycznych.

30. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Na tym etapie ciąży wyraźnie zwalniają ruchy malucha, co spowodowane jest ograniczeniem miejsca w macicy, jak i bardzo intensywnym rozwojem kostnym dziecka. To właśnie teraz przypada intensywny wzrost oraz produkowanie tkanki tłuszczowej, która jest niezbędna do tego, aby maluszek mógł funkcjonować poza brzuchem mamy.

Skóra płodu pokryta jest delikatnym meszkiem biorącym udział w utrzymywaniu temperatury. Zanika on przed porodem, kiedy dziecko jest w stanie zadbać o termoregulację swojego ciała.

Jest to również okres intensywnego rozwoju mózgu, na którego powierzchni tworzą się coraz liczniejsze fałdy. Namnażają się również komórki nerwowe, a więc mały człowiek zaczyna odbierać coraz więcej bodźców i zdecydowanie lepiej odczuwać czynniki zewnętrzne.

Malec ma również odpowiednio wykształcone narządy płciowe, co umożliwia łatwiejsze rozpoznanie płci dziecka, jeżeli do tej pory nie było ku temu okazji.

30. tydzień ciąży — jakie badania?

Mimo tego, że ciąża zbliża się wielkimi krokami ku końcowi, nie powinno się pomijać istotnych badań profilaktycznych, które pozwolą zagwarantować prawidłowy rozwój dziecka i zdrowie przyszłej mamie. W 30. tygodniu ciąży niezbędne do wykonania są takie badania jak:

  • Morfologia
  • Badanie ogólne moczu,
  • Antygen HBs,
  • Przeciwciała anty-RH,
  • Toksoplazmoza,

Znaczna część tych badań jest wykonywana przed każdą wizytą u lekarza prowadzącego.

30. tydzień ciąży — objawy i odczucia

W środku siódmego miesiąca ciąży przyszłej mamie mogą dokuczać takie objawy jak ciągłe zmęczenie i uczucie ucisku pęcherza. Nic dziwnego, w końcu nosi ona w swojej macicy małego człowieka, co powoduje obciążenie lędźwiowej części kręgosłupa. Z kolei rosnąca macica powoduje uczucie pełnego pęcherza, a także naciska na przeponę, utrudniając oddychanie.

Niestety, w 30. tygodniu ciąży mogą również pojawić się takie dolegliwości jak problemy z układem pokarmowym. Nalezą do nich zazwyczaj zgaga, wzdęcia czy zaparcia. Powoduje to wysoko uniesiony brzuch i rozciągająca się macica, która ogranicza miejsce innym organom. Warto zasięgnąć porady lekarza prowadzącego lub innych mam, które mogą podzielić się własnymi doświadczeniami.

Na tym etapie przyszła mama powinna zdawać sobie sprawę z tego, że zmęczenie jest czymś zupełnie normalnym. Warto zapewnić sobie odpoczynek, gdyż nadchodzące tygodnie będą dużym obciążeniem dla organizmu.

Jeżeli u przyszłej mamy występuje syndrom „wicia gniazda”, powinniśmy pozwolić realizować jej potrzeby takie jak np. kompletowanie wyprawki czy urządzanie pokoju dla dziecka. Warto pamiętać, że zwłaszcza dla kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka, najbliższe tygodnie będą również czasem, kiedy mogą pojawić się obawy i niepewność. Bezcenne okaże się na tym etapie pełne wsparcie bliskich osób.