#KALENDARZ CIĄŻY

31. tydzień ciąży

30 tydzień ciąży
31. tydzień ciąży to moment, kiedy przyszła mama zaczyna czuć się ociężale i towarzyszy jej ciągłe zmęczenie. Nic dziwnego, w końcu na tym etapie ciąży maluch waży już 1,5 kg i jest wielkości dyni! Ciąża również zbliża się ku końcowi. Poznaj najważniejsze fakty o 31. tygodniu ciąży i przekonaj się, jak zmienia się dziecko w brzuchu mamy.

Który to miesiąc ciąży?

31. tydzień ciąży to siódmy miesiąc III trymestru. Na tym etapie przyszłej mamie mogą towarzyszyć wahania nastrojów spowodowane zmianami hormonalnymi. Jest to jak najbardziej normalne i dotyczy zdecydowanej większości przyszłych mam w III trymestrze ciąży.

Brzuch w 31. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Ze względu na zwiększającą się wagę malucha, macica przyszłej mamy nieustannie rośnie, a jej dno ulega podniesieniu. W 31. tygodniu ciąży znajduje się ono w połowie odległości między mostkiem, a pępkiem mamy. Większość narządów wewnętrznych również jest znacznie przemieszczona, ze względu na konieczność wygospodarowania miejsca dla macicy. Może to powodować problemy z fizjologią przyszłej mamy. Dodatkowo, zmniejszona objętość żołądka może skutkować jedzeniem mniejszych posiłków, a niekiedy prowadzić do zgagi czy niestrawności.

Piersi przygotowują się do intensywnego okresu karmienia, zwiększając swoją objętość i rozpoczynając produkcję pokarmu. W wielu przypadkach wycieki są na tyle duże, że potrafią brudzić bieliznę i mogą powodować dyskomfort. Warto zatem zainwestować w specjalne wkładki, które pomogą uchronić ubrania oraz bieliznę przed zabrudzeniem.

W trzecim trymestrze wiele przyszłych mam może skarżyć się na obrzęki stóp i rąk, co jest zupełnie normalne. Aż u 25% z nich pojawia się zespół cieśni nadgarstka, a także uczucie mrowienia lub zaburzenia czucia w kończynach. Warto wówczas wykonywać proste ćwiczenia, które pomogą zapewnić przepływ krwi i tlenu do rąk i stóp. Objawy te powinny ustąpić zaraz po narodzinach maluszka.

31. tydzień ciąży —  USG

Pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży powinno się wykonać zalecane badanie USG, które pozwoli ocenić wymiary główki, brzuszka czy długość kości udowej. Badanie to pozwala również upewnić się, że cała ciąża przebiega prawidłowo.

31. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży maluszek osiąga wagę około półtora kilograma. Od tej chwili jego wzrost zwalnia, a ciało zaczyna magazynować tkankę tłuszczową, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania poza organizmem mamy. Od tego momentu może przybierać na wadze nawet 200 gramów tygodniowo!

31. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Naturalnym następstwem szybkiego przybierania na wadze płodu staje się zmniejszona ilość miejsca w macicy mamy. Z tego względu maluszek może napotkać trudności w poruszaniu się oraz zmianie pozycji, w związku z jego kopnięcia i ruchy stają się coraz gwałtowniejsze i bardziej widoczne. Na tym etapie ciąży przyszła mama może wyraźnie odróżnić rączkę od stópki, jeżeli ruchy dziecka są widoczne przez skórę brzucha.

Trzeci trymestr to również czas wzmożonej aktywności mózgu dziecka. W tym momencie aktywność jego kory mózgowej wzrasta, a także tworzy się cała sieć nowych połączeń i szlaków między różnymi częściami mózgu. Dzięki rozwojowi układu nerwowego płód jest w stanie coraz bardziej świadomie kontrolować swoje ruchy, ale również odczuwać różnego rodzaju emocje i uczucia. Jest to bardzo dobry moment na mówienie do naszego maluszka i nawiązywanie z nim więzi.

31. tydzień ciąży — jakie badania?

III trymestr to czas na wykonanie cytologii, a także badania na toksoplazmozę. To drugie jest istotne, zwłaszcza, jeżeli w pierwszym badaniu na początku ciąży okazało się, że przyszła mama nie posiada odpowiednich przeciwciał. Wówczas badanie powinno być powtarzane trzykrotnie przez całą długość ciąży. Warto również zwrócić szczególną uwagę do dbania o higienę swoich dłoni, a także jedzenia, które spożywamy, aby upewnić się, że nie dojdzie do ewentualnego zakażenia.

31. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Trzeci trymestr, mimo, że bywa dla wielu mam męczący, jest odpowiednim czasem na rozpoczęcie przygotowań do porodu. To właśnie teraz przyszła mama powinna zatroszczyć się o swoje samopoczucie, przygotować do porodu, ale również pogłębiać wiedzę na temat opieki nad niemowlęciem. Jeżeli przyszła mama nie ma jeszcze urządzonego pokoju dla malucha lub skompletowanej wyprawki, trzydziesty pierwszy tydzień ciąży jest odpowiednim momentem, aby zacząć to robić.