#KALENDARZ CIĄŻY

29. tydzień ciąży

29 tydzień ciąży
Już tylko trzy miesiące dzieli przyszłą mamę od rozwiązania! Dziecko nabiera już wyglądu niemowlęcia i jest coraz większe, a co za tym idzie, także cięższe. Mimo że codzienne funkcjonowanie może być nieco trudniejsze, coraz mniej czasu dzieli nas od przyjścia młodego człowieka na świat!

Który to miesiąc ciąży?

29. tydzień ciąży jest początkiem siódmego miesiąca, a zatem wejściem w trzeci trymestr ciąży. Jest to ostatnia prosta przed rozwiązaniem, dlatego możemy odliczać już dni do porodu!

Brzuch w 29. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że 29. tydzień to moment, kiedy ciąża jest już bardzo zaawansowana i widoczna, a zmiany w naszym ciele mogą być coraz bardziej uciążliwe. Brzuch zwiększa swoją wielkość około 1 cm tygodniowo, przez co może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dno macicy znajduje się około 3-4 palce nad linią pępka.

29. tydzień ciąży —  USG

W trakcie 29. tygodnia ciąży lekarz prowadzący zleci USG, dzięki któremu będziesz mogła zobaczyć, jak wygląda maluch, a także upewnić się, czy ciąża przebiega bez żadnego problemu.

29. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Maluch nieustannie przybiera na wadze, osiągając aktualnie około 1300 g. Długość jego ciała to około 35-37 cm, jednak nie powinniśmy się trzymać tych wytycznych kurczowo. Na tym etapie ciąży w grę wchodzą również uwarunkowania genetyczne, które sprawiają, że tak jak w realnym życiu, tak i ciele matki, dzieci osiągają różne wielkości. Trzeci trymestr to okres kiedy zwiększa się objętość mózgu, przez co rośnie również głowa maluszka. Jego ciało wciąż jest drobne i wiotkie, ponieważ tkanka tłuszczowa dopiero się zbiera, aby przygotować niemowlaka do życia poza organizmem matki.

29. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Ponieważ dziecko ciągle rośnie, jego przestrzeń płodowa nabiera ograniczeń. Z tego względu wszelkie jego ruchy mogą być zdecydowanie bardziej odczuwalne, a czasem nawet dotkliwe, jak niespodziewane kopniaki. Musimy jednak brać pod uwagę, że maluch zdecydowaną większość doby będzie przesypiał.

W 29. tygodniu ciąży przypada czas najbardziej dynamicznego rozwoju układu nerwowego w tym mózgu malucha. Rozwijają się jego funkcje poznawcze, zaczyna również reagować na ból. Warto wiedzieć, że na tym etapie ciąży dziecko prawdopodobnie jest w stanie również rozróżniać głos mamy na tle innych głosów. Warto to wykorzystywać w celu budowania relacji z maluszkiem.

29. tydzień ciąży — jakie badania?

Lekarz, który prowadzi ciążę, z pewnością zaleci wykonanie kilku badań, które pozwolą upewnić się, że przebiega ona prawidłowo, a maluszkowi nic nie dolega. Do jednych z nich należy badanie krwi na obecność genu HBs odpowiadającego za zapalenie wątroby typu B. Jeżeli znajduje się on w krwi matki, poród powinien zostać przeprowadzony w taki sposób, aby uniemożliwić dziecku zarażenie się. Poza tym do istotnych badań należą:

  • badanie USG III trymestru
  • morfologia
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych
  • kontrola masy ciała matki
  • pomiar ciśnienia krwi
  • ogólne badanie moczu
  • badanie tętna płodu
  • pomiar poziomu glukozy we krwi

29. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Wiele przyszłych mama na tym etapie zaczyna skarżyć się na zwiększone problemy z oddychaniem. Wszystko za sprawą przepony, która ulega ściśnięciu przez podwyższający się brzuch. Dlatego warto starać się brać częstsze, ale płytkie oddechy. Jest to ważne, aby zapewnić wystarczającą ilość tlenu dwóm organizmom.

Z powodu zwiększonej masy ciała ciężarnej, mogą coraz częściej doskwierać przypadłości takie jak opuchlizna stóp, łydek i kostek. Dzieje się tak przez powiększającą się macicę, która uciska na żyłę główną. Rozwiązaniem tego problemu może być częste odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry lub na lewym boku.

Początek trzeciego trymestru często przypomina nam początki ciąży. Dzieje się tak dlatego, że objawy są podobne, ale jednak ich przyczyna jest inna. Problemy z nudnościami czy zgagą, a także zmniejszoną objętością pęcherza wynikają z powiększającej się macicy, która zajmuje coraz więcej miejsca.

Pojawia się również syndrom „wicia gniazda”, którego nie powinniśmy zagłuszać. Jest to naturalny element zmian, które następują nie tylko w ciele przyszłej mamy, ale również jej w głowie. Ostatni trymestr to idealna pora na to, aby kompletować wyprawkę lub zadbać o pokój dla dzidziusia. Pomoże to nie tylko opanować wewnętrzne potrzeby dyktowane przez hormony, ale także zadbać o niezbędne wyposażenie, zanim będziemy w bardzo zaawansowanym etapie ciąży.