#KALENDARZ CIĄŻY

28. tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
Jesteś na początku siódmego miesiąca ciąży. Tym samym zaczynasz trzeci, ostatni już trymestr. Sprawdź, co przyniesie ten tydzień ciąży i przeczytaj wskazówki, aby jak najlepiej przygotować się do zbliżającego porodu!

Który to miesiąc ciąży?

28. tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca i jednocześnie III trymestru. W razie jakichkolwiek wątpliwości z oszacowaniem dokładnego etapu ciąży, warto poprosić o pomoc lekarza, pielęgniarkę, lub położną.

Brzuch w 28. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Na etapie 28. tygodnia ciąży waga mamy jest już większa o conajmniej 8 kg. Jest to naturalne, zważywszy na wagę malucha oraz wód płodowych. Podnosi się również dno macicy, które obecnie znajduje się około 7 cm nad pępkiem. Powoduje to nie tylko zwiększenie się optycznie rozmiaru brzucha, ale także ucisk na przeponę, która teraz jest ściśnięta i może powodować duszności oraz problemy z oddychaniem.

28. tydzień ciąży —  USG

Pomiędzy 28., a 30. tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie badania USG, które umożliwi ocenę ułożenia płodu. Ocenia się również budowę ciała, a także lokalizuje łożysko oraz ilość płynu owodniowego. Warto dodać, że na tym etapie życia organy płciowe są już w pełni rozwinięte, a więc z pewnością możliwe jest określenie płci dziecka.

28. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

W 28. tygodniu ciąży waga dziecka osiąga już ponad kilogram, a jego długość niemal 37 cm. Na tym etapie życia jest ono wielkości główki kapusty. Znika meszek obecny na powierzchni ciała malucha. Rosną również włosy i paznokcie.

28. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Na początku III trymestru ciąży płuca dziecka wciąż przygotowują się do swojej przyszłej roli. Ich powierzchnie wypełnia surfaktant, który przestanie być potrzebny do życia, z momentem wzięcia pierwszego oddechu malucha.

Mimo tego, że dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu, jego ruchy znacząco się uspokajają po burzliwym 27. tygodniu. Nieustannie rozwijają się jego funkcje życiowe, aby przygotować go, na życie poza organizmem mamy.

Początek trzeciego trymestru ciąży to okres, kiedy mózg rozwija się najintensywniej. Dziecko ćwiczy poszczególne partie mózgu, a także tworzą się nowe połączenia nerwowe między komórkami. Sam mózg staje się coraz bardziej pofałdowany. Maluch opanował już odruchu wrodzone takie jak ssanie czy chwytanie.

Co ciekawe, w 28. tygodniu ciąży maluszek coraz lepiej posługuje się mimiką swojej twarzy! Regularnie ziewa i ćwiczy ruchy mimiczne, ale również udowodniono, że śni!

28. tydzień ciąży — jakie badania?

Między 27. a 32. tygodniem ciąży niezbędne jest wykonanie badania anty-RH. Jest to konieczne ze względu na możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego pomiędzy rodzicami. Jeżeli okaże się, że mamy z nim do czynienia, lekarz prowadzący powinien zapewnić przyszłej mamie i maluchowi maksymalny komfort i bezpieczeństwo, które pozwolą uniknąć choroby hemolitycznej, która mogłaby wystąpić u dziecka. Warto dodać, że przy obecnym poziomie opieki medycznej, ryzyko  wystąpienia choroby jest znacznie ograniczone.

28. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Na początku III trymestru mogą pojawić się bóle kręgosłupa, które są naturalne ze względu na zwiększoną wagę ciała mamy i obciążenie lędźwiowego odcinka jej kręgosłupa. Warto wprowadzić wówczas lekkie ćwiczenia pleców odpowiednie dla ciężarnych, które pomogą wzmocnić mięśnie pleców, przez co dolegliwości bólowe będą mniej odczuwalne.

W 28. tygodniu może nasilić się również swędzenie skóry, które jest charakterystyczny dla tego okresu ciąży. Jest ono najczęściej spowodowane nagromadzeniem się żółci w organizmie ciężarnej, co jest zupełnie normalne. Swędzenie może być również wynikiem rozciągania się skóry brzucha przez intensywnie rosnące dziecko.

Wiele przyszłych mam skarży się na dolegliwości żołądkowe takie, jak zgaga po posiłku czy zaparcia. Rozwiązaniem tych problemów może być wprowadzenie odpowiedniej, lekkiej diety, która pozwoli na zniwelowanie uczucia ciężkości i problemów z wypróżnianiem. Pamiętajmy jednak, aby każdą zmianę diety lub wprowadzanie ziół czy suplementów konsultować zawsze ze swoim lekarzem, co pozwoli nam upewnić się, że dany środek jest bezpieczny dla naszego malucha.

Charakterystyczną przypadłością dla tego tygodnia ciąży jest również wzmożona aktywność błon śluzowych. Objawia się to najczęściej katarem, który nie powinien być powodem do obaw, gdyż minie w następnych tygodniach.

Mówi się, że po upłynięciu 28. tygodnia ciąży u przyszłej mamy rozwija się również instynkt „wicia gniazda”. Polega on na tym, że mimo odczuwalnych dolegliwości związanych z ciążą, Twoja świadomość zaczyna przygotowywać Cię do zbliżającego się porodu, co przekłada się na sprawne kompletowanie wyprawki, lub urządzanie pokoju dla maluszka.