26. tydzień ciąży — kalendarz ciąży. Jakie zmiany w organizmie, objawy, rozwój dziecka i badania

  26. tydzień ciąży — kalendarz ciąży. Jakie zmiany w organizmie, objawy, rozwój dziecka i badania
26 tydzień ciąży
Ten moment ciąży to czas, kiedy Twój maluch jest już duży i robi się coraz silniejszy. Dziecko jest wielkości dorodnej papai, a wraz z nóżkami mierzy już około 35 cm. 26. tydzień ciąży to również czas, kiedy dziecko ćwiczy odruch chwytny swoich małych rączek, a jego ulubioną zabawką jest pępowina.

Który to miesiąc ciąży?

26. tydzień ciąży to końcówka szóstego miesiąca. Oznacza to, że przed mamą siódmy miesiąc ciąży, a jej stan jest coraz bardziej widoczny i odczuwalny. Wielkimi krokami zbliża się termin porodu!

Brzuch w 26. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Na tym etapie ciąży maluch rozpoczyna najintensywniejszy etap swojego rozwoju. Dynamicznie zwiększa się  jego waga i długość ciała, aby w momencie porodu było silne i przygotowane na życie poza macicą mamy. Ze względu na to, Twoja macica również ulega powiększeniu, przybywa wód płodowych, a sama ciąża staje się coraz bardziej odczuwalna.

Na tym etapie mogą pojawić się bóle kręgosłupa i uczucie ciężkości. Nic dziwnego, w końcu przyszła mama dźwiga ciężar dwójki ludzi! Dodatkowo macica zmienia również nieco swoje położenie, co powoduje ucisk na przeponę. Z tego względu mogą wystąpić problemy z oddychaniem. Warto pozwolić swojemu organizmowi na odpoczynek i unikać przeciążeń, ale jednocześnie dbać o regularny ruch dostosowany do stanu i samopoczucia.

26. tydzień ciąży —  USG

Jeżeli na tym etapie ciąży chcemy przekonać się, jak wygląda nasze dziecko, powinniśmy zdecydować się na badanie USG. W 26. tygodniu ciąży ruchy malca są coraz bardziej skoordynowane, a rączki i nóżki w pełni wykształcone. Dziecko powoli otwiera również oczka, co wygląda niezwykle imponująco na ekranie monitora.

26. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

W 26. tygodniu ciąży maluch może ważyć nawet do 900 gramów, a jego długość wraz z nóżkami osiągać już 37 cm! Wszystko to spowodowane jest coraz intensywniejszym rozwojem, który pozwala na gromadzenie tkanki tłuszczowej, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania dziecka po porodzie.

26. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Pod koniec szóstego miesiąca ciąży dziecko zaczyna coraz bardziej rozwijać swoje zmysły! Jest to też moment, kiedy po raz pierwszy otwiera swoje powieki! Jest to czas, kiedy możemy zaobserwować wrażliwość malucha na intensywne światło.

Na tym etapie ciąży u malucha rozwija się odruch ssania i chwytu. Z tego powodu na obrazie USG można często zaobserwować ssanie paluszka, a także zabawę pępowiną!

Dzięki rozwiniętemu słuchowi, nasze dziecko zaczyna wyraźnie reagować na otaczające go dźwięki, dlatego możemy zacząć do niego jeszcze więcej mówić. Udowodniono, że na tym etapie ciąży dziecko rozróżnia już głosy najbliższych i reaguje na nie.

W 26. tygodniu ciąży następuje również gwałtowny rozwój płuc dziecka. Zaczynają one produkować surfaktant, który jest substancją powierzchniowo czynną zapobiegają sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Na tym etapie rozwoju małe płuca przypominają namoczoną gąbkę, która w momencie porodu wchłania nagromadzony płyn i rozpręża się pod wpływem pierwszego oddechu.

26. tydzień ciąży — jakie badania?

W 26. tygodniu ciąży konieczna jest kolejna seria badań, które pozwolą skontrolować stan malucha i upewnić się, że rozwija się on prawidłowo. Pamiętajmy, że badania kontrolne mają również na celu dbałość o nasze zdrowie i konieczne jest ich wykonywanie!

Klasycznie na tym etapie ciąży powinniśmy regularnie badać ciśnienie krwi, jak i również możemy wykonać okresowe USG. Poza tym, do zalecanych badań należą:

  • Badanie pH wydzieliny pochwowej, ma to na celu wykluczenie ewentualnego zakażenia grzybiczego,
  • Badanie wysokości dna macicy,
  • Badanie ruchliwości płodu, a także ocena czynności jego serca,
  • Powtórne badanie w kierunku toksoplazmozy.

Jeżeli do tej pory tego nie zrobiłaś, najwyższy czas również wykonać badania w kierunku cukrzycy. Warto też stale kontrolować masę ciała i ogólny stan zdrowia.

26. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Wielkość brzucha zaczyna być na tyle odczuwalna, że przyszła mama może cierpieć na dolegliwości z tego wynikające. Coraz większe trudności ze zmianami pozycji, ze spaniem, czy poruszaniem się mogą uprzykrzyć nam życie. Mówi się jednak, że jest to jeden z najprzyjemniejszych etapów ciąży, gdyż zmiany hormonalne przestają dokuczać kobiecie, a jednocześnie wielkość jej brzucha nie uniemożliwia normalnego funkcjonowania. Jest to również ostatni dzwonek, aby zapisać się do szkoły rodzenia!