#KALENDARZ CIĄŻY

21. tydzień ciąży — kalendarz ciąży. Jakie zmiany w organizmie, objawy, rozwój dziecka i badania

#KALENDARZ CIĄŻY
21. tydzień ciąży — kalendarz ciąży. Jakie zmiany w organizmie, objawy, rozwój dziecka i badania
21. tydzień ciąży niesie ze sobą kolejne zmiany w organizmie i stawia przed Tobą nowe wyzwania. Dziecko w Twoim brzuchu odróżnia już wszystkie smaki i wciąż wykazuje nadmierną ruchliwość. Co jeszcze dzieje się z Tobą i z Twoim maleństwem w tym czasie? Jak powinnaś się odżywiać i co zrobić, aby zapewnić Wam komfort i odpowiednie warunki na ten czas?

Który to miesiąc ciąży?

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży – śpieszymy z odpowiedzią. 21. tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży, czyli 2 trymestr. Od zapłodnienia minęło 19 tygodni. To także początek drugiej połowy ciąży.

Brzuch w 21. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

W 21. tygodniu ciąży zapewne czujesz się bardzo dobrze, a na wadze przybrałaś około 5 kilogramów. Ciąża jest już widoczna i odczuwalna, głównie za sprawą rosnącego brzucha i coraz częstszych odczuwalnych ruchów dziecka. To uczucie, które z pewnością wywoła wiele pozytywnych emocji.

Niezwykle ważne jest, abyś dbała o zdrową dietę i kontrolowała swoją wagę. Nadmierny przyrost masy ciała może być szkodliwy nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka. Przede wszystkim rośnie wtedy ryzyko cukrzycy ciążowej, przez co dziecko może także w przyszłości być podatne na otyłość.

W 21. tygodniu ciąży dno macicy jest wyczuwalne mniej więcej na wysokości pępka, a badając okolice poniżej, możesz nawet wyczuć ręką miejsce, w którym znajduje się Twoje maleństwo.

Twoje ciało nieustannie się zmienia – stawy i połączenia chrzęstne stają się wiotkie, lekko poszerza się miednica, która nawet po porodzie będzie szersza niż dotychczas. To efekt działania hormonu o nazwie relaksyna. Wpływa ona na elastyczność miednicy, dzięki czemu poród będzie o wiele łatwiejszy. Mogą wystąpić także delikatne bóle po bokach miednicy, bardziej odczuwalne podczas kaszlu, czy zmiany pozycji. To symptom rozciągania mięśni i wiązadeł, powodowany powiększającą się macicą i rosnącym brzuchem.

21. tydzień ciąży —  USG

Badanie USG w 21. tygodniu ciąży jest bardzo istotnym zabiegiem, dzięki któremu możliwe jest ustalenie prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki możliwości zmierzenia obwodu główki, można wykluczyć takie nieprawidłowości, jak chociażby wodogłowie lub małogłowie.

USG połówkowe powinno być przeprowadzone najpóźniej do 22. tygodnia ciąży. Podczas niego można także zaobserwować ruchy dziecka, wykształcone paznokcie i gromadzącą się powoli tkankę tłuszczową pod skórą.

21. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Twoje maleństwo może mierzyć teraz od 18 do nawet 25 cm długości i jest rozmiaru banana. Na tym etapie ciąży, poszczególne wymiary dzieci będą coraz bardziej różniły się od siebie. Drobne odchylenia od normy nie powinny budzić niepokoju. Waga płodu w 21. tygodniu ciąży to około 300-350 gram.

Jeżeli wykonasz w tym czasie badanie USG, na zdjęciu może ukazać Ci się piękny profil dziecka. Choć jego główka pokryta jest już włosami, w rzeczywistości są one bezbarwne. Dziecko ma zamknięte powieki, jednak dobrze wykształcone gałki oczne reagują na zmianę natężenia światła. Oprócz tego, w pełni rozwinięte są już narządy płciowe.

21. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Dziecko nieustannie połyka wody płodowe, które są następnie wydalane przez bardzo dobrze rozwinięte jelita. W zależności od tego, co zjadłaś, wody płodowe mogą zmieniać swój smak. Maluch zaczyna jeszcze przed narodzinami przyzwyczajać się do różnorodności smaków, dzięki czemu podczas karmienia piersią, nie będziesz musiała przechodzić na restrykcyjne diety.

Ruchy dziecka w 21. tygodniu ciąży są wciąż niezwykle intensywne. Ty jednak odczuwasz je w postaci delikatnych muśnięć i mrowienia. Zauważysz także wyraźnie ustalone pory aktywności i snu Twojego maluszka.

Szpik kostny dziecka przejmuje obowiązki wątroby i rozpoczyna produkcję komórek krwi. Startuje produkcja białych krwinek, które w przyszłości będą niezwykle ważne dla układu odpornościowego.

Oprócz tego, rozwój dziecka w 21. tygodniu ciąży, to także:

  • rozwój układu nerwowego, który wytwarza nowe połączenia, aby dziecko stawało się coraz bardziej świadome swoich ruchów,
  • rozpoczęcie procesu trawienia cukrów z płynu owodniowego, co oznacza dodatkowy pokarm dla dziecka, oprócz tego, który dostarczany jest bezpośrednio przez pępowinę,
  • w pełni uformowane paluszki u rąk i nóg malucha, posiadające już swoje indywidualne linie papilarne,
  • regularne cykle spania, wskutek których maluch może już nawet mieć swoją ulubioną pozycje podczas snu.

21. tydzień ciąży — jakie badania?

Między 21. a 26. tygodniem ciąży, oprócz standardowego zabiegu USG, powinnaś wykonać także następujące badania:

  • badanie położnicze dwu- lub trzypunktowe oznaczenie poziomu glukozy we krwi (w celu wykrycia ryzyka cukrzycy ciążowej),
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie na przeciwciała anty-Rh, które dotyczy kobiet z układem grupowym Rh(-),
  • badanie w kierunku toksoplazmowy, dotyczące kobiet, które podczas badania zaleconego w pierwszym trymestrze uzyskały wynik ujemny.

21. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Objawy w 21. tygodniu ciąży nie powinny przysparzać Ci wielkiego dyskomfortu, jednak dokuczająca Ci już wcześniej zgaga może się teraz nasilić. Ma to związek nie tylko z powiększającą się macicą, która uciska na żołądek. Oprócz tego, hormony ciążowe rozluźniają zastawkę między przełykiem a żołądkiem.

Na tym etapie pojawiają się także pierwsze uderzenia gorąca, powodowane przez szalejące hormony. Wpływ na to ma także zwiększony metabolizm. Pamiętaj, aby się nie przegrzewać – warto zakładać luźniejsze ubrania i pić dużo wody. W przypadku uderzenia gorąca spróbuj odpocząć lub postaw przed sobą wentylator.

Wraz z rosnącym brzuchem, pojawią się również pierwsze rozstępy. Mogą mieć kolor czerwonawo-brązowy, różowy lub fioletowy. Skóra rozciąga się w krótkim czasie, w dodatku jest też narażona na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Warto stosować specjalne kremy przeciwko rozstępom dla ciężarnych, które nie tylko pomogą pozbyć się nieprzyjemnych dla oka blizn, ale także zlikwidują swąd i uczucie ściągniętej skóry.

Coraz częściej możesz także odczuwać skurcze mięśni nóg, zwłaszcza nocą. Spróbuj rozciągać mięśnie łydek przed snem, spożywaj duże ilości wody, lub weź ciepłą kąpiel. Pomoże to załagodzić dyskomfort.

Najbardziej nieprzyjemnym objawem w 21. tygodniu ciąży jest ból pleców, zwłaszcza w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Powiększający się brzuch wpływa na zmianę środka ciężkości, przesuwając dolny odcinek kręgosłupa do przodu. Hormon o nazwie relaksyna rozluźnia Twoje mięśnie i stawy. Niewielkie zmiany w codziennym planie dnia mogą pomóc załagodzić boleści. Korzystaj z podnóżka kiedy siedzisz, a kiedy stoisz – stawiaj jedną ze stóp na niewielkim stołku. Powinno to pomóc zmniejszyć ucisk na dolny odcinek kręgosłupa. Oprócz tego, staraj się częściej zakładać płaskie buty i zminimalizuj ryzyko upadku.

Suplementuj witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B1, B2 i B6, które są kluczowymi składniami odżywczymi diety ciężarnej. Dostarczają dawkę energii dla Twojego dziecka, wspomagają wzrok oraz budowę łożyska. Oprócz suplementacji, możesz je także pozyskać jedząc wątróbkę, wieprzowinę, drób, banany oraz fasolę.

Kolejnym składnikiem odżywczym, na który powinnaś zwrócić uwagę jest cholina. Łatwo ją uzupełnić zbilansowaną dietą – np. spożywając kurczaka, wołowinę, jaja, mleko czy orzeszki ziemne.