22. tydzień ciąży
Updated on Grudzień 13, 2024
Utworzono Grudzień 29, 2023
Updated on Grudzień 13, 2024
Utworzono Grudzień 29, 2023
22. tydzień ciąży — który to miesiąc ciąży?
Brzuch w 22. tygodniu ciąży – zmiany w Twoim ciele
22. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga
22. tydzień ciąży – rozwój, ruchy i ułożenie dziecka
22. tydzień ciąży — jakie badania?
22. tydzień ciąży — objawy i odczucia
Zastanawiasz się, w którym miesiącu ciąży jesteś? 22. tydzień to końcówka 5 miesiąca ciąży i 2 trymestr. Twój brzuch z pewnością jest już dobrze widoczny, dlatego też powinnaś postawić na wygodę i zrezygnować z obcisłych ciuchów. Twoje maleństwo nawiązuje z Tobą coraz większą więź, rozpoznaje dotyk i odczuwa smak.
Ponieważ z każdym kolejnym tygodniem płód stale rośnie, wpływa to także na Twój brzuch. W 22. tygodniu ciąży jest już bardzo wyraźnie zaokrąglony. Powiększająca się macica, która bez trudu jest już wyczuwalna pod pępkiem, zaczyna uciskać naczynia krwionośne. Powoduje to zawroty głowy, utratę tchu nawet przy lekkim wysiłku, oraz częstsze wizyty w toalecie.
O wiele szybciej męczy się także kręgosłup, dlatego będziesz odczuwała wzmożoną potrzebę odpoczynku w pozycji leżącej. Najlepsza pozycja do spania to ta na lewym boku, ponieważ wtedy macica nie uciska głównej żyły dolnej. Dzięki temu o wiele sprawniej przebiega powrót krwi z dolnych partii ciała do serca, a macica będzie lepiej ukrwiona.
Brzuch w 22. tygodniu ciąży przesuwa się ku przodowi i górze, co wpłynie także na przełożenie środka ciężkości. Może to powodować problemy z utrzymaniem równowagi, dlatego unikaj butów na obcasie i zachowaj ostrożność podczas wstawania. Rosnący brzuch wpłynie także na wygląd Twojej skóry w tych okolicach, mogą pojawić się rozstępy, a Twój pępek będzie się powoli uwypuklał.
Podwyższony poziom hormonów płciowych wpływa jednak na wygląd całego Twojego ciała. Twarz się zaokrągla, sylwetka nabiera kobiecych krągłości, włosy stają się lśniące i gęste.
22. tydzień ciąży to już ostatni moment na wykonanie połówkowego badania USG, dzięki któremu można ocenić stan zdrowia i rozwój płodu. Maluch jest już na tyle duży, że możesz uważnie przyjrzeć się wszystkim niezbędnym do życia narządom. USG połówkowe pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie większości wad wrodzonych.
Twoje maleństwo mierzy obecnie około 25 cm całej długości, a waży mnie więcej 400 g. Wielkością dorównuje dorodnemu kokosowi.
Jego skóra wciąż jest przeźroczysta, widać pod nią siatkę naczyń krwionośnych i niewielką ilość odkładającej się powoli tkanki tłuszczowej. Meszek płodowy i maź pokrywająca skórę pełni funkcję ochronną, a mimo zamkniętych wciąż powiek, maluch reaguje na światło. Dziecko ma już brwi, rzęsy i włosy, jednak na tym etapie rozwoju, są jeszcze pozbawione pigmentu.
Od niedawna szpik rozpoczął produkcję czerwonych krwinek, „odbierając” tę funkcję śledzionie i wątrobie. Kolejnym elementem układu odpornościowego są krwinki białe, które również zaczynają być produkowane na tym etapie rozwoju dziecka.
Wątroba, która nie produkuje już erytrocytów, w 22. tygodniu ciąży rozpoczyna kolejną funkcję – metabolizację bilirubiny. To związek, który powstaje w wyniku rozpadu czerwonych krwinek. Z powodu niewielkich rozmiarów wątroby, nie jest ona w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością bilirubiny, dlatego dziecko przychodzi na świat z objawami tak zwanej żółtaczki fizjologicznej. Można to zauważyć np. na białej części oka. Wszystko wróci do normy w ciągu kilku tygodni od narodzin.
W 22. tygodniu ciąży rozwija się również trzustka, która rozpoczyna sprawną produkcję hormonów.
Na tym etapie ciąży, maleństwo ma już dobrze wyczuwalny rytm snu i czuwania. W ciągu doby płód przesypia około 14 godzin, czyli mniej więcej tyle samo czasu co noworodek. Reaguje nawet na delikatne stukanie w brzuch lub chłodniejszy prysznic i może się wtedy obudzić. Co jeszcze zmienia się u Twojego maleństwa?
Do 28. tygodnia ciąży powinnaś wykonać następujące badania:
Po dwóch tygodniach od tego momentu warto wykonać oznaczenie poziomu glukozy we krwi.
W 22. tygodniu ciąży mogą pojawić się pierwsze rozstępy w okolicy brzucha. Na początku będą to czerwone pęknięcia, które z czasem staną się białe. Jeżeli jeszcze nie zaopatrzyłaś się w dobrej jakości krem przeciw rozstępom, najwyższy czas to zmienić. Profesjonalny krem na rozstępy dla kobiet w ciąży uelastyczni skórę i zminimalizuje nieprzyjemne dla oka blizny. Skóra dzięki temu zregeneruje się i po porodzie powróci do swojej przedciążowej kondycji.
Kiedy jedne kobiety cieszą się piękną i gładką skórą, drugie– wręcz przeciwnie. Na skutek zmian hormonalnych może pojawić się trądzik, wypryski, a nawet stany zapalne. Warto wtedy zadbać o odpowiednią pielęgnację i higienę cery. W czasie ciąży dochodzi też do znacznego przesuszenia skóry na twarzy, a nawet całym ciele. Dlatego zawsze, po każdej kąpieli stosuj kremy i balsamy nawilżające. Skóra pozbawiona swojej naturalnej warstwy lipidowej jest niezwykle podatna na wysychanie.
W 22. tygodniu ciąży, morfologia może wykazać tak zwaną niedokrwistość ciążową. Jest to spowodowane znacznym rozwodnieniem krwi kobiety. W przypadku anemii należy odpowiednio zadbać o suplementację żelaza, koniecznie pod okiem lekarza. Oprócz leków, warto pamiętać także o zdrowym odżywianiu. Jedz dużo zielonych warzyw (fasola strączkowa, brokuły, brukselka, kapusta), a także wartościowego czerwonego mięsa (wołowina, jagnięcina, dziczyzna).
Do objawów typowych dla 22. tygodnia ciąży, zaliczamy także problemy z pamięcią i koncentracją. Oprócz tego, nadal towarzyszyć będzie Ci nadmierna wydzielina z nosa oraz dróg rodnych. Mogą także krwawić dziąsła.
Nie przejmuj się nadmierną ilością wydzielin rodnych, jeżeli są przezroczyste i nie mają nieprzyjemnego zapachu. W chwili gdy jednak dostrzeżesz jakieś nieprawidłowości w tym aspekcie, skontaktuj się z lekarzem.
W okolicy 22. tygodnia ciąży mogą pojawić się pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa. To niegroźne napięcia macicy, które przygotowują do porodu. Powinny być bezbolesne i nieregularne. Pojawiają się niespodziewanie i trwają zazwyczaj od 30-60 sekund.
W 22 tygodniu ciąży warto zwracać uwagę na nietypowe objawy, które mogą wymagać konsultacji z lekarzem. Chociaż skurcze Braxtona-Hicksa są naturalnym przygotowaniem organizmu do porodu, silne lub bolesne skurcze w tym czasie mogą być powodem do niepokoju. Do objawów alarmujących należą również krwawienia, plamienia, uporczywe bóle podbrzusza czy nietypowe upławy. Niepokoić mogą też obrzęki kończyn, które nie ustępują po odpoczynku, a także nadciśnienie lub bóle głowy mogące świadczyć o rozwijającej się gestozie.
W 22 tygodniu ciąży płód mierzy około 26 cm i waży około 400 gramów. Skóra jest wciąż cienka i przezroczysta, ale zaczyna się pokrywać mazią płodową, która chroni ją przed płynem owodniowym. Dziecko nabiera coraz bardziej ludzkich rysów – kształtują się małżowiny uszne, rosną rzęsy, a na głowie pojawia się meszek. Wzmacniają się mięśnie karku, dzięki czemu dziecko trzyma głowę prosto.
W 22 tygodniu ciąży płód waży około 400 gramów. Jego ciało zaczyna przybierać więcej masy dzięki rozwijającej się tkance tłuszczowej, co przygotowuje dziecko do regulacji temperatury po narodzinach. Chociaż waga płodu może różnić się w zależności od genetyki i indywidualnego rozwoju, warto pamiętać, że tempo przyrostu masy w kolejnych tygodniach znacząco wzrośnie. Długość dziecka w tym czasie wynosi około 26 cm, a jego proporcje stają się coraz bardziej zbliżone do noworodka.
W 22 tygodniu ciąży ruchy dziecka można odczuwać głównie w dolnej części brzucha, w okolicach pępka lub nieco wyżej. Wrażenia te są wynikiem coraz większej siły i koordynacji mięśni dziecka, które w tym czasie jest bardzo aktywne. Ruchy mogą być bardziej zauważalne po posiłku, w spokojnych momentach lub wieczorem, kiedy mama odpoczywa. Dzięki dobrze rozwiniętemu zmysłowi słuchu dziecko reaguje na hałas, co czasami wywołuje dodatkowe kopnięcia lub poruszenia. Regularne ruchy są oznaką zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka.