#KALENDARZ CIĄŻY

17. tydzień ciąży

17 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży to czas, w którym możesz pierwszy raz odczuć subtelne ruchy dziecka! Maluch w Twoim brzuchu nadal rośnie, a na badaniu USG można dostrzec zaciśnięte piąstki dziecka, które próbuje już nawet łapać pępowinę. Przed nim jeszcze długa droga rozwoju, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie mu do tego jak najlepszych warunków. Przeczytaj, jak rozwija się płód w 17 tygodniu ciąży i jak będziesz się wtedy czuła.

Który to miesiąc ciąży?

Będąc w 17 tygodniu ciąży, jesteś jednocześnie w końcówce 4 miesiąca ciąży i w 2 trymestrze ciąży. Jest to również 15 tydzień życia dziecka, które w tym czasie rozwija się w zawrotnym tempie! 

Brzuch w 17. tygodniu ciąży – zmiany w Twoim ciele

Płód jest jeszcze relatywnie mały, mimo to Twoja macica wciąż się powiększa. W 17 tygodniu ciąży będzie Ci już trudno ukryć charakterystyczne uwypuklenie powyżej spojenia łonowego. Twoja macica jest rozmiaru małego melona, jednak to, co dzieje się w środku sprawia, że w miednicy brakuje już dla niej miejsca. W związku z tym zaczyna zajmować miejsce w jamie brzusznej, a to sprawia, że brzuch zaczyna się ładnie zaokrąglać. W tym czasie Twoja waga mogła się zwiększyć nawet o 4 kg. 

U większości przyszłych mam w 17 tygodniu ciąży zanika talia, pojawiają się już charakterystyczne krągłości. Przez wzgląd na rosnącą macicę, możesz spodziewać się delikatnego bólu kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Coraz ciężej będzie Ci także znaleźć wygodną pozycję do spania. 

Tkanka gruczołowa zaczyna przygotowywać się do produkcji mleka, przez co Twoje piersi mogą powiększyć się nawet dwukrotnie. Na szczęście nie są już tak wrażliwe na dotyk, jak w poprzednich miesiącach.


Jak pomóc dziecku z kolką? 5 sposobów na walkę z kolką!


Zmiany hormonalne i zwiększona objętość krwi w krwiobiegu spowoduje pojawienie się charakterystycznych pajęczynek, zwłaszcza w okolicy stóp. Oprócz tego możesz odczuwać ból i spuchnięcie dziąseł. Spodziewaj się również ich krwawienia. 

17. tydzień ciąży – USG i badania 

W 17 tygodniu ciąży nie ma żadnych wytycznych odnośnie szczegółowych badań. W związku z tym, jeżeli tylko nie zauważysz u siebie żadnych niepokojących objawów, wizyta u lekarza nie jest konieczna. 

Jednakże między 15 a 20 tygodniem ciąży należy wykonać kontrolne badania laboratoryjne, takie jak:

  • pomiar masy ciała,
  • badanie ciśnienia tętniczego, 
  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie cytologiczne,
  • badanie przeciwciał odpornościowych (anty-Rh).

Jeżeli USG genetyczne, które powinnaś wykonać w poprzednich tygodniach ciąży, wykazało odchylenia od normy, powinnaś wykonać teraz amniopunkcję. To badanie próbki płynu owodniowego, które określa stan zdrowia dziecka.

Oprócz tego, należy kontrolować ciśnienie krwi, które nie powinno być ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie. Wizyty u specjalisty wymaga ciśnienie przekraczające normę 140/90 mm Hg.


Leżenie na brzuszku niemowlaka


17. tydzień ciąży  jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Zastanawiasz się jak wygląda dziecko w 17 tygodniu ciąży? Mierzy już 12-13 cm, a waży około 100-140 gram. Twoje maleństwo jest wielkości gruszki, która mieści się w dłoni. Wyglądem już coraz bardziej przypomina małego człowieka. Niedługo stanie się cięższe i większe niż łożysko. Jego waga będzie od teraz rosła w zaskakującym tempie. Ma to związek z odkładającą się powoli tkanką tłuszczową, która po narodzinach będzie odpowiedzialna za utrzymanie stałej temperatury ciała. 

Skóra płodu w 17 tygodniu ciąży jest wciąż przezroczysta i pokryta lanugo, czyli specyficznym meszkiem włosowym. Jednak odkładanie brązowej tkanki tłuszczowej sprawi, że skóra dziecka niedługo zacznie coraz bardziej kolorem przypominać naszą skórę. Oczka skierowane są już na wprost, jednak pozostaną jeszcze zamknięte. 

17. tydzień ciąży – rozwój i ruchy dziecka

Pierwsze ruchy płodu są odczuwalne między 17, a 20 tygodniem ciąży. Na tym etapie, możesz odczuwać jedynie dziwne „bulgotanie” w brzuchu, a na pierwsze charakterystyczne kopnięcia, będziesz musiała jeszcze poczekać parę tygodni. 

Płuca Twojego dziecka zaczynają wypychać połknięty płyn owodniowy, co jest pewnego rodzaju treningiem, poprzedzającym oddychanie zaraz po porodzie. Jeżeli płód robi to zbyt intensywnie, może nabawić się czkawki. A Ty oczywiście możesz to odczuwać w postaci regularnych „puknięć”. Będzie pojawiało się to nawet kilka razy dziennie i jest normalnym objawem tego, że dziecko rozwija się w Twoim brzuchu prawidłowo. 

Serce Twojego maleństwa bije także dwukrotnie szybciej niż Twoje i przepompowuje nawet do 30 litrów krwi dziennie. W 17 tygodniu ciąży szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek.


Kangurowanie noworodka, czyli sposób na budowanie więzi z dzieckiem


Oprócz tego, maluch odczuwa już emocje, które są ściśle związane z Twoim samopoczuciem. Cieszy się razem z Tobą, smuci się, kiedy masz gorszy humor. Oprócz tego, zaciska piąstki i bawi się pępowiną. 

Widoczne stają się także narządy płciowe, zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Jeżeli chcesz poznać płeć dziecka, możesz zapisać się na dodatkowe USG. Jednak jeżeli chcesz wykonać je w ramach NFZ, musisz poczekać jeszcze miesiąc. Oprócz tego, w 17 tygodniu ciąży, rozwinięty jest już zmysł dotyku i pojawiają się paznokcie, które póki co rosną powoli.

17. tydzień ciąży – objawy i odczucia

W okolicach 17 tygodnia ciąży, wraz ze wzrostem masy i powiększaniem się Twojego brzucha, możesz zauważyć problem z utrzymaniem równowagi. Wiąże się to ze zmianą środka ciężkości, który przesuwa się do góry i do przodu. Pamiętaj, aby chodzić ostrożnie, aby nie narażać się na upadek. Oprócz tego, 17 tydzień ciąży niesie ze sobą następujące objawy: 

  • krwawienie z nosa i z dziąseł – wiąże się ono ze zwiększeniem krwi w obiegu, która uciska na drobne naczynka;
  • nadmierne pocenie się – powodowane zmianami hormonalnymi w Twoim organizmie;
  • swędzenie i wrażliwość brodawek sutkowych;
  • problemy ze snem;
  • zachcianki pokarmowe i wzmożone napady głodu – mogą być nastawione na konkretną żywność; pamiętaj, aby nie odmawiać sobie tego, co dyktuje Twój organizm, jednak unikaj fastfoodów i smażonych, ciężkostrawnych i ostrych pokarmów;
  • przebarwienia na twarzy;
  • wzdęcia, zaparcia i zgaga.

Aby znaleźć odpowiednią i wygodną pozycję do snu w ciąży, powinnaś zdecydować się na spanie na lewym boku. Dodatkowo umieść między nogami miękką poduszkę. Takie ułożenie sprzyja swobodnemu przepływaniu krwi.


Sen niemowlaka - co zrobić, aby maluch nie budził się w nocy?


Jeżeli chcesz zachować estetyczny wygląd skóry także po ciąży, musisz liczyć się z tym, że wymaga ona już teraz odpowiedniej pielęgnacji. Z każdym tygodniem Twoja skóra będzie coraz bardziej podatna na uszkodzenia związane z szalejącą gospodarką hormonalną oraz z gwałtownym wzrostem masy ciała. Warto zdecydować się na zakup specjalnych kosmetyków dla kobiet w ciąży, najlepiej takich, które pomagają w walce z rozstępami. Raz w tygodniu powinnaś robić peeling całego ciała, a bezpośrednio po kąpieli staraj się wmasowywać krem przeciwko rozstępom dla kobiet w ciąży.