#Poród i narodziny

Co zabrać na porodówkę?

Co zabrać na porodówkę?
Regularne skurcze, odejście wód płodowych – to objawy rozpoczynającego się porodu. Jeśli skurcze trwają dłużej niż 30 sekund i występują częściej niż co 10 minut oznacza to, że powinnaś jak najszybciej udać się do szpitala. Co ze sobą zabrać? Oczywiście przygotowaną wcześniej torbę z rzeczami dla Ciebie i dla maluszka, a także dokumenty.

Kiedy spakować torbę do szpitala?

Tylko kilka procent dzieci rodzi się w określonym terminie. Warto więc pamiętać, że wyznaczony przez ginekologa prowadzącego ciążę termin porodu to jedynie data orientacyjna. Jeżeli więc nie jest to planowane cesarskie cięcie, na przyjście Twojego maluszka na świat musisz być przygotowana wcześniej. Już od początku dziewiątego miesiąca ciąży pojawiają się objawy zwiastujące zbliżający się poród, takie jak skurcze przepowiadające, które u wielu kobiet budzą niepokój i często bywają mylone z tymi porodowymi. Torbę warto więc spakować (albo przynajmniej przygotować listę rzeczy na czas porodu) nawet na początku trzeciego trymestru. Przygotowana wcześniej torba zapewni Ci spokój i poczucie kontroli nad sytuacją – jest to niezwykle ważne, ponieważ w ostatnich tygodniach ciąży możesz odczuwać większy stres, związany ze zbliżającym się porodem. Ponadto możesz również czuć się gorzej niż we wcześniejszym okresie ciąży – obniżenie się dna macicy jest przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości, takich jak bóle krocza, miednicy czy znacznie częściej występująca potrzeba oddania moczu. Ostatnie tygodnie przed porodem powinny być więc czasem odpoczynku – nie powinnaś się forsować ani zaprzątać głowy zbędnymi rzeczami. Potrzebujesz spokoju i relaksu.

Co zabrać na porodówkę?

Wyprawka na porodówkę powinna zawierać zarówno rzeczy dla Ciebie, jak i dla maluszka. Podział na dwie torby znacznie ułatwi Ci pakowanie. Pomocny będzie też podział na rzeczy na czas porodu oraz na te przydatne na sali poporodowej. Ponadto nie zapomnij o ważnych dokumentach – dowodzie osobistym, kartotece medycznej, karcie ciąży, wynikach badań USG, karcie ubezpieczenia zdrowotnego oraz informacji o grupie krwi obojga rodziców. Co powinno znaleźć w bagażu mamy? Lista rzeczy na czas samego porodu jest krótka. Z myślą o sali porodowej spakuj wygodną, najlepiej obszerną koszulę nocną. Przydać może się także szlafrok i para ciepłych skarpet oraz butelka wody do picia. Choć w erze smartfonów coraz rzadziej korzystamy z tradycyjnych aparatów fotograficznych, warto na wszelki wypadek go spakować. Twój partner będzie mógł uwiecznić pierwsze chwile po narodzinach maluszka. Na pobyt w szpitalu spakuj natomiast ubrania, w których będziesz czuła się komfortowo – także karmiąc piersią. Ponadto kilka koszul nocnych, biustonosz laktacyjny i wkładki do niego oraz kapcie. Nie zapomnij o zestawie ubrań, w których opuścisz szpital. Jeśli chodzi o artykuły higieniczne – w torbie powinny się znaleźć grube, chłonne podpaski, majtki siateczkowe oraz podkłady higieniczne (o ile nie zapewnia ich szpital). Przygotuj również przybory toaletowe i zestaw do makijażu, jeżeli malujesz się na co dzień. Pomyśl też o rzeczach, które uprzyjemnią Ci pobyt w szpitalu – książkach, gazetach, muzyce. Co powinno się znaleźć w bagażu maluszka? Na salę porodową: body, piżamka, czapeczka i skarpetki. Możesz również zapakować dodatkową bluzę. Na czas pobytu w szpitalu natomiast przygotuj kilka par body i piżamek, kilka kaftaników, śpiworek, miękką kołderkę, pieluchy jednorazowe dla noworodków oraz ubranko na wyjście ze szpitala, dostosowane do pory roku. Potrzebne będą również pieluchy tetrowe – zapakuj kilka, a nawet kilkanaście sztuk. Z przyborów toaletowych przydadzą się ampułki z solą fizjologiczną, delikatny żel do mycia Mustela przeznaczony dla noworodków, krem do przewijania, woda oczyszczająca bez spłukiwania oraz ręcznik. Kupując pierwsze ubranka dla maluszka, które zabierzesz na porodówkę, zwróć uwagę na materiał – najlepiej sprawdzi się przyjemna w dotyku bawełna (powinna posiadać certyfikat Oeko Tex Standard). Ubranka warto wcześniej uprać lub przynajmniej uprasować – gorąca para zabija bakterie. Wiele młodych mam, kierując się metkami, wybiera najmniejszy dostępny rozmiar ubranek, dedykowany noworodkom. Bezpieczniej jednak wybrać te o rozmiar większe, ponieważ nie wiemy, ile dokładnie centymetrów będzie mierzyła nasza pociecha – może się więc okazać, że zakupione ubranka będą za ciasne. O wiele łatwiej jest podwinąć rękawek w ubranku nieco za dużym, w którym maluszek będzie czuł się znacznie bardziej komfortowo. Przed spakowaniem torby na porodówkę dobrze jest skontaktować się ze szpitalem, w którym odbędzie się poród i skonsultować listę niezbędnych rzeczy z położną.