#Skóra skłonna do atopii

Trudne noce małych atopików, czyli jak pomóc maluszkowi z AZS spać spokojnie

#Skóra skłonna do atopii
Trudne noce małych atopików, czyli jak pomóc maluszkowi z AZS spać spokojnie
Trudne noce małych atopików, czyli jak pomóc maluszkowi z AZS spać spokojnie
Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Wypoczęty maluch ma nie tylko więcej energii, ale również szybciej zdobywa wiedzę, zapamiętuje i staje się bardziej odporny na choroby. Nieprzespane noce pociechy powinny zaalarmować jej rodziców. Bezsenność może być związana z niewłaściwą rutyną w ciągu dnia, głodem czy kolką. Bardzo często jej przyczyną jest jednak atopowe zapalenie skóry objawiające się uporczywym swędzeniem i wysypką na twarzy, a także na zgięciach łokci oraz kolan.

Jak sypiają niemowlaki?

Dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. Czterotygodniowe niemowlę zwykle przesypia od 16 do nawet 20 godzin w ciągu doby. Później maluch śpi coraz krócej. W trzecim miesiącu jest to 15 godzin, a w szóstym – 14. Wraz z upływem czasu organizm pociechy zaczyna wytwarzać melatoninę, która reguluje zegar biologiczny młodego człowieka i sprawia, że śpi on głównie w nocy. Jeżeli jednak dziecko często budzi się z płaczem, a także podejmuje próby wyjścia z łóżeczka, należy poszukać przyczyny niespokojnego snu.

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych przyczyn bezsenności u dzieci. Suchość ciała i uporczywy świąd oraz stany zapalne sprawiają, że maluch nie może spać, przez co zaczyna być drażliwy, a także ma problemy z koncentracją i odpornością. Na AZS choruje około 20% najmłodszych. Znacznie częściej dotyka ono dziewczynki, choć chłopcy zwykle borykają się z cięższymi objawami. Przypadłość zazwyczaj przekazywana jest genetycznie. Na jej rozwój mogą mieć również wpływ zanieczyszczenia środowiska oraz obecne w otoczeniu dziecka alergeny.

Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry?

Maluch borykający się z AZS wymaga odpowiedniej troski. Od momentu zauważenia pierwszych objawów schorzenia należy szczególnie zadbać o jego ciałko. Wszystkie kosmetyki pociechy powinny być przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej. Świąd pomoże zmniejszyć preparat nawilżający, taki jak Krem Emolient z gamy Stelatopia marki Mustela. Produkt dodatkowo odbudowuje uszkodzoną barierę skóry, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zmniejsza także zaczerwienienie oraz szorstkość ciała pociechy.

Dzieci chorujące na AZS powinny nosić bawełnianą odzież. Materiał ten pozwala skórze oddychać, dzięki czemu ciało maluszka się nie wysusza. Na rynku są również dostępne piżamki dedykowane wyłącznie atopikom. Produkty, takie jak Kojąca Piżamka Mustela, założone na maluszka, uwalniają naturalne składniki łagodzące objawy choroby. Tego rodzaju odzież znacznie ułatwia zasypianie i sprawia, że pociecha rzadziej budzi się w nocy, a co za tym idzie, ma więcej energii do zabawy w ciągu dnia.

Prawidłowa pielęgnacja to też kąpiele w odpowiednich preparatach, które także pozwalają zmniejszyć swędzenie skóry. Co więcej, należy zatroszczyć się o to, aby dziecku nie było zbyt gorąco. Temperatura w jego pokoju powinna wynosić około 20°C. Warto również często wietrzyć pomieszczenie, w którym malec zasypia.