#ATOPIA

Trudne noce małych atopików, czyli jak pomóc maluszkowi z AZS spać spokojnie

Trudne noce małych atopików, czyli jak pomóc maluszkowi z AZS spać spokojnie
Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Wypoczęty maluch ma nie tylko więcej energii, ale również szybciej zdobywa wiedzę, zapamiętuje i staje się bardziej odporny na choroby. W przypadku dzieci ze skórą skłonną do atopii trudności ze snem wynikają w dużej mierze z dyskomfortu związanego ze swędzeniem i suchością skóry. Jak pomóc maluszkowi z AZS spać spokojniej?

Jak sypiają niemowlaki?

Dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. Czterotygodniowe niemowlę zwykle przesypia od 16 do nawet 20 godzin w ciągu doby. Później maluch śpi coraz krócej. W trzecim miesiącu jest to 15 godzin, a w szóstym – 14. Wraz z upływem czasu organizm pociechy zaczyna wytwarzać melatoninę, która reguluje zegar biologiczny młodego człowieka i sprawia, że śpi on głównie w nocy. Jeżeli jednak dziecko często budzi się z płaczem, a także podejmuje próby wyjścia z łóżeczka, należy poszukać przyczyny niespokojnego snu.

Atopowe zapalenie skóry to jedna z przyczyn problemów ze snem u dzieci. Suchość ciała i uporczywy świąd oraz stany zapalne sprawiają, że maluch nie może spać, przez co zaczyna być drażliwy, a także ma problemy z koncentracją i odpornością. Na AZS choruje około 20% najmłodszych. Znacznie częściej dotyka ono dziewczynki, choć chłopcy zwykle borykają się z cięższymi objawami. Przypadłość zazwyczaj przekazywana jest genetycznie. Na jej rozwój mogą mieć również wpływ zanieczyszczenia środowiska oraz obecne w otoczeniu dziecka alergeny.

Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry?

Maluch borykający się z AZS wymaga odpowiedniej troski. Od momentu zauważenia pierwszych objawów schorzenia należy szczególnie zadbać o komfort jego skóry. Należy stosować kosmetyki  przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej, o działaniu nawilżającym i kojącym poprzez odbudowę uszkodzonej w wyniku choroby bariery skórnej. Warto więc sięgnąć po Krem uzupełniający lipidy Stelatopia+, stworzony z myślą o ekstremalnie suchej skórze, skłonnej do powstawania stanów zapalnych.  Co jeszcze może pomóc? 

Dieta: niektóre pokarmy mogą wywoływać alergie, a te zaś nasilać objawy AZS, co przekłada się na dyskomfort i pogorszenie jakości snu. 

Krótkie kąpiele: unikaj długich, gorących kąpieli, które mogą wysuszać skórę. Zamiast tego stosuj krótkie, kąpiele w letniej / ciepłej wodzie, a po kąpieli natychmiast stosuj krem nawilżający.

Ubranko: wybieraj ubrania wykonane z miękkich, naturalnych materiałów, takich jak bawełna, aby unikać drażnienia skóry. Na rynku są również dostępne piżamki dedykowane wyłącznie atopikom. Produkty, takie jak Kojąca Piżamka Mustela, uwalniają naturalne składniki łagodzące objawy choroby. Tego rodzaju odzież znacznie ułatwia zasypianie i sprawia, że pociecha rzadziej budzi się w nocy, a co za tym idzie, ma więcej energii do zabawy w ciągu dnia.

Glikokortykosteroidy: jeśli lekarz przepisze kremy zawierające kortykosteroidy, stosuj je zgodnie z zaleceniami. Mogą one pomóc w kontrolowaniu objawów AZS i zmniejszaniu swędzenia (dowiedz się więcej, jak długo można je stosować)

Chłodzenie i nawilżanie: W przypadku nasilenia swędzenia, zastosuj zimny kompres na skórę dziecka. Nawilżaj skórę często, aby utrzymać ją wilgotną. Należy też zatroszczyć się o to, aby dziecku nie było zbyt gorąco. Temperatura w jego pokoju powinna wynosić około 20°C. Warto również często wietrzyć pomieszczenie, w którym malec zasypia.

Dla zapewnienia lepszej jakości snu, przetestuj także standardowe wskazówki, pomagające maluszkowi wyciszyć się i przygotować do odpoczynku. Spróbuj zaciemnić pokój, w którym śpi maluch - przygaszone światło pozwoli zminimalizować ilość bodźców i da sygnał do zmiany zachowania. Dzieci kochają rutynę, dlatego postaraj się ustalić regularny harmonogram snu dla dziecka. Pójście spać o stałej porze może pomóc w uregulowaniu rytmu snu. Jeśli to możliwe, minimalizuj czynniki stresowe. Stwórz spokojne i relaksujące otoczenie przed snem, unikaj wytrącających z równowagi bodźców.

To, jak śpi dziecko, wprost proporcjonalnie przekłada się na codzienne funkcjonowanie rodziny. Jak wynika z badań, 64% rodziców dzieci ze skórą skłonną do atopii cierpi z powodu frustracji i zmęczenia spowodowanego problemami ze snem. Warto więc wyczerpać wszelkie możliwe sposoby dla zapewnienia maluchowi jak najlepszej jakości snu.