#Wskazówki dla rodziców

W co ubrać dziecko ze skórą skłonną do atopii?

advice bebe 6 mois slider
Pielęgnacja skóry dziecka z tendencją atopową jest szczególnie wymagająca i zmierza przede wszystkim w stronę złagodzenia objawów AZS oraz poprawy samopoczucia maluszka. Oprócz specjalistycznych preparatów i dobrych nawyków, ogromny wpływ na poczucie komfortu dziecka ma to, co bezpośrednio styka się z jego podrażnioną skórą.

Podpowiadamy, jak dobrać ubranko właściwe dla małego atopika.

Wybór odpowiedniego ubrania dla dziecka z AZS

Niezależnie od typu skóry, ubranie powinno sprawiać, że czujemy się w nim wygodnie. W przypadku skóry skłonnej do atopii jego rolą jest również redukcja podrażnień oraz to, aby nie zaostrzyć stanu zapalnego skóry. Koszulki, spodenki, swetry, sukienki, czy piżamki – wszystkie ubranka, jakie trafią do garderoby dziecka z AZS, powinny być luźne, miękkie i niezbyt ciepłe: rozwojowi stanu zapalnego sprzyja wszystko, co może podrażniać lub powodować pocenie, wywołując w ten sposób swędzenie.

Jakie materiały są wskazane dla skóry skłonnej do atopii?

Najlepiej wybierać te przyjemne w dotyku i miękkie, jak np. bawełna, len i jedwab ze względu na ich drobne włókna, które pozwalają skórze oddychać. Unikaj materiałów wywołujących swędzenie, takich jak wełna. Nawet, jeśli uchodzi ona za najlepszy materiał naturalny, skutecznie zatrzymuje ciepło, a to niestety może podrażniać skórę dziecka. Aby zapewnić dziecku odpowiednie ciepło, zamiast sięgać po ubranko z wełny, ubieraj je warstwami z wykorzystaniem body lub bielizny termicznej, grubszej bawełnianej koszulki i aksamitnej kamizelki. Pomoże to zredukować świąd i zagwarantuje komfortową temperaturę ciała. Niewskazane są także materiały i ubrania syntetyczne, takie jak poliester czy akryl. Mogą wydawać się delikatne i wygodne, natomiast nie są dobrym materiałem absorbującym w przypadku pocenia oraz nie pozwalają skórze oddychać. Nawet kolor ubranka ma znaczenie - najlepsze są białe albo pastelowe, ponieważ często skóra atopików źle reaguje na barwniki używane do tkanin.

Jakie wybrać ubranie do spania dla dziecka z AZS?

Typowa dla AZS sucha, swędząca skóra sprawia, że maluch odczuwa tak duży dyskomfort, że nie jest w stanie spać. Nocą najlepiej zakładać ubranie o wysokiej tolerancji, takie jak nowa Kojąca piżamka Stelatopia®, zaprojektowana specjalnie dla skóry atopowej. Jest to innowacyjny produkt składający się ze 100% bawełny zalecanej przez dermatologów i alergologów. Jej włókna certyfikowane są Oeko-Tex® Standard 100 – wymagającym atestem, który zapewnia bezpieczeństwo skóry i zakazuje stosowania szkodliwych substancji chemicznych. Codzienne zakładanie dziecku piżamki do snu znacząco poprawia jakość życia całej rodziny. Dzieci szybciej zasypiają i dużo rzadziej budzą się w nocy. Przestają czuć uciążliwy świąd, dzięki czemu stają się spokojniejsze i weselsze. Już po 7 dniach można zauważyć diametralną poprawę kondycji ich skóry, staje się ona delikatniejsza i gładsza. Rany, które nie są już rozdrapywane, dużo szybciej się goją.

Pranie ubrań dla atopika

Czy powinnaś używać specjalnego proszku do prania? Niekoniecznie. Najważniejsze jest płukanie. W tym celu najlepiej ustawić specjalny program. W razie wątpliwości lepiej dmuchać na zimne i włączyć program ponownie, przed wyjęciem prania z pralki. Upranych ubrań nie należy suszyć na zewnątrz ze względu na możliwość zapylenia tkaniny. Lepiej rozwiesić je w domu. Mimo, że atopowego zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć, można próbować je oswoić, poprawiając komfort życia maluszka. Odpowiednia pielęgnacja i właściwie dobrane ubranka pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i sprawić, że z czasem ustąpią.

Artykuł opracowany we współpracy z Dr Clarencem De Belilovsky’m, Dermatologiem, Członkiem Klubu Ekspertów Mustela