#Wskazówki dla rodziców

Produkty od 1. dni życia – co to oznacza?

#Wskazówki dla rodziców
Produkty od 1. dni życia – co to oznacza?
Produkty od pierwszego dnia życia – co to oznacza? blog Mustela
Przyjście na świat dziecka to wyjątkowy przełom, zarówno dla rodziców, jak i malucha, który opuszcza bezpieczny brzuch mamy i styka się z nową rzeczywistością. Rodzice stają wówczas przed ważnymi zadaniami. Do jednych z nich należy pielęgnacja i ochrona skóry noworodka. Jakie preparaty warto stosować, a czego unikać?

Na jakie kosmetyki warto się zdecydować?

Podczas przygotowania wyprawki rodzice często wpadają w zakupowy szał i nabywają masę preparatów. Pomysł ten nie jest do końca trafiony. Dziecięca skóra jest bardzo delikatna, a więc wszelkie eksperymenty z użyciem dużej ilości kosmetyków mogą ją podrażnić. Wybierając produkty, należy zwrócić uwagę, czy producent zawarł informację, że są odpowiednie od 1. dnia życia. Najlepszym wyjściem będzie ograniczenie się do minimum. Do niezbędnika zaliczyć należy:

 • płyn do mycia ciała – służy do kąpieli. Jeśli wzbogacony jest o oliwkę, można zrezygnować z dodatkowego nawilżania skóry noworodka,
 • szampon – może zostać zastąpiony produktem 2 w 1, z płynem do ciała,
 • krem lub oliwka – warto używać jej do nawilżania skóry tuż po kąpieli,
 • maść lub zasypka przeciw odparzeniom – służy do pielęgnacji wrażliwych okolic intymnych, które łatwo jest podrażnić, zwłaszcza na początku używania pieluszek,
 • chusteczki nawilżane – niezbędne do codziennej higieny, wycierania pupy, rąk i buzi, na przykład Chusteczki oczyszczająco-relipidujące Stelatopia® do skóry skłonnej do atopii,
 • krem do buzi (opcjonalnie) – polecany jest w okresie letnim i zimowym, w dni kiedy noworodek narażony jest na promieniowanie UV i inne czynniki zewnętrzne. Dobrze sprawdzi się krem z ochroną SPF, ewentualnie z Cold Cream (zimą).

Na jakie cechy kosmetyków należy zwrócić uwagę?

Dwie najważniejsze cechy kosmetyków przeznaczonych dla dzieci od 1. dnia życia to skuteczność oraz bezpieczeństwo. Jeśli wybrane preparaty spełniają te kryteria, to oznacza, że mogą być stosowane u noworodków. Przed zakupem warto sprawdzić kilka warunków, jakie powinny one spełniać:

 • hipoalergiczne, przyjazne dla skóry, bez drażniących substancji,
 • warto, aby posiadały certyfikaty jakości, na przykład ECOCERT, cert. Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka i Państwowego Zakładu Higieny,
 • dobrze, żeby miały jak najkrótszy naturalny skład, bogaty w organiczne substancje i olejki.

Jakich preparatów należy się wystrzegać?

Przed zakupem kosmetyków należy sprawdzać ich skład. Nawet jeśli producent umieścił informację, że są one od 1. dnia życia, nie oznacza to, że należy całkowicie im ufać. Przemysł wykorzystuje substancje, które dla osób dorosłych mogą być obojętne, a dla noworodków drażniące. Do najpopularniejszych należą:

 • SLS/SLES (substancje pieniące) – mogą powodować podrażnienia i naruszać barierę skóry,
 • oleje mineralne – mogą zatykać pory oraz przyczyniać się do rozwoju bakterii,
 • parabeny – nasilają reakcje uczuleniowe,
 • PEG/PPG – w dużych ilościach wykazują działanie toksyczne.

Stworzenie listy preparatów dla malucha zdecydowanie ułatwi rodzicom mądre skompletowanie wyprawki. Dzięki temu zostanie ona uzupełniona tylko w te, które są niezbędne. Pomoże to uchronić skórę noworodka przed niepożądanymi reakcjami.