#Wskazówki dla rodziców

Co warto wiedzieć o pielęgnacji włosów maluszka?

Co warto wiedzieć o pielęgnacji włosów maluszka? - blog Mustela
Włosy niemowlęcia, tak jak włosy dorosłego, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, nawet jeśli skórę głowy maluszka pokrywa delikatny mieszek lub zaledwie kilka niesfornych kosmyków. Pomimo, że rodzaj włosów u dziecka kształtuje się nawet do 6. roku życia, to już od samego początku należy o nie odpowiednio zadbać podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Jak często myć główkę niemowlaka?

Często można spotkać się z opinią, że zbyt częste mycie włosów malucha może doprowadzić do tego, że w przyszłości będą one rzadkie lub osłabione. I choć ciężko jednoznacznie to potwierdzić, to należy pamiętać, że w pierwszym półroczu życia dziecko może nie mieć jeszcze prawidłowo wykształconych gruczołów łojowych, których wydzieliny ochroniłyby je m.in. przed bakteriami, a co za tym idzie – zbyt częste mycie jego głowy może faktycznie przynieść więcej problemów, niż korzyści.

Wielu specjalistów w tej dziedzinie podaje, że optymalną liczbą są dwa lub trzy mycia główki w tygodniu. Od tej reguły są rzecz jasna wyjątki. Gdy na zewnątrz panuje nieznośny upał lub Twój maluch jest alergikiem, warto myć mu włosy częściej. W pierwszym przypadku będzie to odpowiedź na nadmierne pocenie się, w drugim zaś skutecznie usuniesz z powierzchni jego głowy pyłki, które powodują reakcje alergiczne. Jeżyli zdecydujesz się na codzienne mycie czuprynki, to nie bój się też wykorzystać do tego raz na jakiś czas… wyłącznie wody.

Czym myć włosy niemowlaka?

Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji, dlatego nie należy myć jego główki przy pomocy szamponów dla dorosłych. Ich działanie jest bowiem zbyt agresywne wobec wrażliwej skóry malucha i może powodować jej podrażnienia. Kosmetyki dla dzieci powinny zawierać jedynie łagodne substancje myjące i składniki, które nie tylko nie naruszą delikatnej bariery ochronnej skóry, ale dodatkowo ją wzmocnią.

Szampon dla dzieci Mustela to kosmetyk, który łagodnie myje włosy i skórę głowy. Łatwo się spłukuje, pozostawia włosy maluszka gładkie, błyszczące, a dodatkowo znacznie ułatwia ich rozczesywanie i sprawia, że nie elektryzują się. Dzięki zawartości aktywnego składnika pochodzenia naturalnego Avocado Perseose, chroni bogactwo komórkowe skóry. Szampon wzbogacony został także o wyciąg z rumianku, który od wieków popularny jest m. in. z powodu właściwości łagodzących.

W walce z ciemieniuchą doskonale sprawdzi się Szampon w piance dla noworodków. Dzięki regulacji pracy gruczołów łojowych pozwala szybko wyeliminować tą nieprzyjemną przypadłość. Poza Avocado Perseose, zawiera kwas salicylowy, który sprzyja usuwaniu zmian skórnych spowodowanych ciemieniuchą, a także łagodną substancję powierzchniowo czynną, delikatnie myjącą skórę i przynoszącą jej ukojenie. Oba te produkty posiadają hipoalergiczną formułę i są w pełni bezpieczne dla dzieci już od pierwszego dnia życia, dlatego bez obaw możesz sięgnąć po wybrany przez siebie kosmetyk.

Jak pielęgnować włosy małego dziecka?

Do wysuszenia włosów dziecka nie jest niezbędna suszarka – wręcz przeciwnie, jej używanie może osłabić włoki. Wystarczy odcisnąć nadmiar wody w chłonny, miękki ręcznik. Ważną funkcję pełni też szczotkowanie – nawet jeśli włosków jest naprawdę niewiele, czynność ta nie tylko wpłynie pozytywnie na ich kondycję, ale może być też pomocna w zapobieganiu pojawienia się ciemieniuchy. Każdego dnia warto więc czesać włosy maleństwa starannie za pomocą mięciutkiej szczotki, najlepiej z naturalnego włosia.

Jeśli jesteś mamą dziewczynki, staraj się unikać wiązania włosków (i ich mocnego, wielogodzinnego ściągania) za pomocą gumek czy przypinania do nich ciężkich spinek – w ten sposób możesz łatwo uszkodzić ich delikatną strukturę. Na wymyślne i urocze fryzury przyjdzie jeszcze czas. Nie bój się natomiast podcinania końcówek – jeśli kosmyki wyraźnie wpadają maluszkowi do oczu, powodując znaczny dyskomfort.