#Opieka nad dzieckiem

Jak dbać o higienę uszu, oczu i małego noska?

Jak dbać o higienę uszu, oczu i małego noska? - blog Mustela
Noworodek potrzebuje niemal nieustannej uwagi oraz troski swoich rodziców. Jego maleńkie oczka, uszka i nosek wymagają codziennej pielęgnacji, która na początku rodzicielskiej drogi może wydawać się trudna i napawać wątpliwościami, co do prawidłowego sposobu postępowania. Rodzice wówczas stresują się, że nie wykonują tych czynności dostatecznie precyzyjnie obawiając się, że mogą zrobić maleństwu krzywdę.

Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi wskazówkami, które pomogą obyć się z tematem pielęgnacji tych delikatnych obszarów.

Pierwsze kroki

Przede wszystkim zaufaj swojemu instynktowi i zachowaj spokój. Twoje dziecko natychmiast wyczuje negatywne emocje i może stać się niespokojne, co dodatkowo utrudni pielęgnację. Staraj się cały czas mówić do niego spokojnym tonem i z uśmiechem opowiadać o wszystkich czynnościach, które wykonujesz. Wcześniej przygotuj sobie potrzebne akcesoria, aby oczyszczanie poszło możliwie sprawnie: waciki kosmetyczne, ciepłą przegotowaną wodę w miseczce, miękkie chusteczki, gaziki jałowe itp.

Higiena uszu

Higiena uszu jest najmniej skomplikowaną czynnością, sprowadzającą się do wytarcia woskowiny, która wydostaje się na zewnątrz. Pamiętaj, aby nie używać do tego patyczków, gdyż można nimi uszkodzić błonę bębenkową lub spowodować powstanie tzw. korka, który jest dużo trudniejszy do usunięcia. Najbezpieczniejsze w tym celu będzie użycie miękkiej chusteczki higienicznej bądź nasączonego ciepłą wodą wacika. Przetrzyj delikatnie palcem, owiniętym w chusteczkę, zewnętrzną część małżowiny usznej. Potem, zmieniając chusteczkę, powtórz tą czynność jeszcze raz. Za uszami noworodków często zbierają się resztki jedzenia, dlatego tym miejscom również warto poświęcić uwagę. Jeśli w małżowinie znajduje się duża ilość woskowiny możesz użyć kropli do uszu.

Higiena noska

Systematyczne oczyszczanie noska jest niezwykle ważne, ponieważ dzieci do pierwszego roku życia oddychają przede wszystkim nim, a nie buzią. Jeśli dziecko nie ma kataru wystarczy przemywać zwilżonym gazikiem lub solą fizjologiczną przedsionki nozdrzy i nosek. Jeśli natomiast zebrała się w nim wydzielina trzeba ją wydobyć mechanicznie - w aptekach i sklepach z akcesoriami dla niemowląt, a także w internecie, dostępne są dedykowane tej czynności przyrządy i preparaty, jak na przykład gruszka, czy aspirator. Wybór metody usuwania wydzieliny jest kwestią indywidualnego rozeznania, niemniej niezależnie od obranego sposobu należy pamiętać, że naturalne czyszczenie noska niemowlaka należy wspomagać. Jest ważne nie tylko wtedy, gdy pojawi się u niego katar.

Higiena oczu

Oczy niemowlęcia są niezwykle wrażliwe i wymagają delikatnego podejścia, dlatego nie należy stosować w przypadku ich czyszczenia żadnych mydeł ani preparatów kosmetycznych nawet, jeśli nie szczypią maluszka w oczy. Codzienna pielęgnacja oczu zapobiega zapaleniu spojówek, dlatego warto ją wykonywać dwa razy dziennie - rano i wieczorem. W porównaniu z pielęgnacją główki, czy pupy, oczka nie wymagają skomplikowanych zabiegów higienicznych. Każde z oczu należy przemywać wacikiem, zamoczonym wcześniej w ciepłej, przegotowanej wodzie, w kierunku od zewnątrz do wewnątrz tj. w kierunku noska. Pamiętaj, aby każde oczko przemywać oddzielnym wacikiem, zmniejszysz tym samym ryzyko powstawania infekcji. Lekarze rekomendują również sól fizjologiczną, którą kupisz w każdej aptece bez recepty. Warto sięgać po preparaty w sterylnych jednorazowych ampułkach, jak np. Serum fizjologiczne Mustela, które sprawdzi się z powodzeniem podczas oczyszczania nosa i oczu niemowlęcia, dziecka bądź dorosłego. Nawet jeśli pierwsze zabiegi pielęgnacyjne nie wyglądały książkowo, wierzymy, że wprawa przyjdzie z czasem i w toku naturalnego poznawania się z maluszkiem. Przy opanowaniu kilku podstawowych zasad na pewno świetnie poradzisz sobie z pielęgnacją swojego skarbu!