#Po porodzie

Lochia, bóle wtórne (bóle poporodowe), rany poporodowe. Z czym wiążą się te terminy? Dlaczego warto je poznać?

połóg
Twoje dziecko wreszcie przyszło na świat - gratulujemy! Wiemy, że byłaś bardzo dzielna i dałaś z siebie wszystko. Jesteś teraz całym światem dla człowieka, który będzie potrzebował maksimum Twojej uwagi. Ale nie zapominajmy o tym, z czym czas po narodzinach maluszka wiąże się dla Ciebie. To, w jaki sposób przebiega połóg, jest sprawą indywidualną każdej kobiety, niemniej warto się do niego przygotować, mając świadomość dolegliwości, z jakimi spotyka się kobiece ciało w okresie do 6 tygodni od porodu.

Bóle wtórne (bóle poporodowe): przydatne skurcze, które pomagają odzyskać siły po porodzie

Bóle wtórne (bóle poporodowe) to jedne z pierwszych objawów poporodowych - są to skurcze macicy, dzięki którym Twoje ciało jest mobilizowane do powrotu do formy. Jak na skurcze przystało, nie należą do przyjemnych, ale ich intensywność zależy od organizmu. Skurcze wtórne:

- umożliwiają zamknięcie naczyń krwionośnych, które były połączone z łożyskiem podczas ciąży

- pozwalają powrócić macicy do pierwotnego rozmiaru (zwykle może to zająć od 2 do 3 tygodni).

- prowokując krwawienie, wspierają oczyszczanie się macicy z wszelkich pozostałości po okresie ciąży (skrzepów krwi, pozostałości błon płodowych, itp.) Co ciekawe, bóle wtórne częściej odczuwają kobiety, które już wcześniej rodziły (wieloródki).

 

„Lochia” czyli upławy miesiączkowe po porodzie – to zupełnie normalne!

Lochia czyli odchody połogowe (nazywane też odchodami poporodowymi) to nieodłączny element połogu. Po porodzie macica się oczyszcza, czego efektem jest wydzielina z pochwy, śluz, krew i resztki błon płodowych. Odchody połogowe pojawiają się po każdym porodzie, zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie.

Zaraz po porodzie wydzielina jest krwista i przypomina obfite krwawienie miesiączkowe. Po kilku dniach staje się brązowo-czerwona, następnie żółtawa, biaława, a w końcu – surowicza (śluzowa). Tempo tych zmian i ilość wydzieliny to sprawa indywidualna.

Czas wydzielania się odchodów połogowych różni się znacznie w zależności od kobiety i może on trwać od 7 dni do 6 tygodni. Ból temu towarzyszący również jest zmienny i może być szczególnie odczuwalny w przypadku kobiet rodzących przez cesarskie cięcie.

W pierwszych dniach po porodzie, bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja i higiena pochwy. W tym czasie najlepiej stosować majtki jednorazowe, majtki menstruacyjne lub klasyczne podpaski. Ze względu na duże ryzyko infekcji odradza się stosowania tamponów i kubeczków menstruacyjnych.

3 oznaki, kiedy odchody połogowe mogą być powodem do niepokoju

- Nagła zmiana ilości albo koloru wydzieliny

- Zmiana zapachu wydzieliny, na charakterystyczny rybi

- Towarzysząca gorączka

 

Nacięcie krocza - ułatwienie dla dziecka, wyzwanie dla mamy

Podczas zajęć w szkole rodzenia, na pewno miałaś okazję zetknąć się z terminem nacięcia krocza, czyli nacięcia długości około 2,5 cm do 5 cm w dolnej części pochwy, które ma na celu ułatwić poród (zwłaszcza, jeśli trzeba szybko wydobyć dziecko). Po zszyciu rany możesz odczuwać dyskomfort w ciągu kilku dni po porodzie i jeśli coś wydaje Ci się niepokojące, nie wahaj się porozmawiać o tym z położną. Nacięcie krocza jest bardzo powszechnym zabiegiem, choć nie zawsze koniecznym i niezbędnym do przyjścia dziecka na świat. Aby zachować spokój w trakcie i po porodzie, porozmawiaj ze swoim ginekologiem i poproś go, aby wcześniej udzielił Ci na ten temat wyczerpujących informacji.

Pęknięcie krocza to z kolei jeden z najczęstszych urazów, do których dochodzi w trakcie porodu siłami natury. Dlaczego tak się dzieje? Nieelastyczne krocze, zbyt szybki poród (krocze nie ma czasu na rozciąganie), użycie kleszczy lub szpatułek, albo po prostu duża waga dziecka, to jedne z kilku najczęstszych powodów pęknięcia. Rany tego typu również wymagają szycia, dlatego w ciągu kilki dni od porodu, możesz odczuwać dyskomfort.

Przydatne informacje:

1. Szwy po nacięciu zazwyczaj wchłaniają się w ciągu 2 lub 3 tygodni.

2. Jeśli szew jest bolesny / daje o sobie znać, skonsultuj się ze specjalistą lub położną. Istnieje możliwość usunięcia kilku szwów, które mogłyby powodować ból.

3. W przypadku obrzęku lub krwiaka, dobrym rozwiązaniem będzie zimny okład.

4. Nacięcie krocza lub naturalne pękniecie wymaga postępowania podobnego, jak przypadku każdej innej rany (chyba, że specjalista zaleci inaczej)

 5. Dbając o prawidłową higienę krocza, obmyj ranę dwa razy dziennie wodą z mydłem i delikatnie osusz.

6. Po zniknięciu szwów i zagojeniu się rany, możesz stosować olejki lub kremy o działaniu regeneracyjnym, by pomóc swojej skórze wrócić do formy.

 

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych produktów dla młodych i przyszłych mam!