#Po porodzie

Połóg – co powinnaś wiedzieć?

#Po porodzie
Połóg – co powinnaś wiedzieć?
Połóg – co powinnaś wiedzieć?
Podczas połogu w ciele kobiety dochodzi do licznych zmian, które łatwo zaobserwować na co dzień. Przede wszystkim goją się rany powstałe w czasie porodu, a także następuje złuszczenie łożyska macicy. Jest to wyjątkowy i ważny czas dla młodej mamy, w którym powinna zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. W tym celu warto dużo odpoczywać, a także sięgnąć po produkty przeznaczone dla kobiet w okresie połogu, które pomagają powrócić do sylwetki sprzed ciąży, takie jak nawilżające i łagodzące kremy do piersi oraz serum na rozstępy marki Mustela.

Czym jest połóg?

Połóg to okres, który następuje w życiu kobiety tuż po porodzie. W czasie tych kilku tygodni przede wszystkim dochodzi do skurczenia rozciągniętej podczas ciąży macicy, a także gojenia ran i podrażnień powstałych w wyniku porodu w ciele matki. Organizm regeneruje się, pozbywa resztek śluzu oraz skrzepów krwi. Okres połogu jest niełatwy dla matki ze względu na poczucie osłabienia oraz – w wielu przypadkach – z powodu bolesnych skurczy.

Jak długo trwa?

Przyjmuje się, że połóg trwa mniej więcej od sześciu do ośmiu tygodni od dnia porodu. Należy jednak pamiętać, że jest to umowna i orientacyjna długość. Dokładny czas, w jakim organizm kobiety w pełni się zregeneruje, to bardzo indywidualna kwestia. W przypadku cesarskiego cięcia młoda mama będzie potrzebowała więcej czasu na powrót do pełni sił i wówczas okres połogu może trwać nawet około trzech miesięcy. Jego długość jest również uzależniona od przebiegu porodu bądź zaistniałych chorób.

Jak zadbać o siebie w tym wyjątkowym czasie?

Od momentu wydania noworodka na świat należy pamiętać, jak bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny ciała, a zwłaszcza – miejsc intymnych. Jeżeli młoda mama przeszła poród naturalny i w czasie zabiegu założono jej szwy, musi szczególnie zadbać o wspomnianą kwestię, aby nie podrażnić obolałych partii ciała i zapobiec powstaniu zakażenia. Wrażliwe miejsce powinno się delikatnie przemywać letnią wodą z szarym mydłem bądź specjalnym płynem antybakteryjnym do higieny intymnej.

Niepokojące objawy

W czasie połogu ciało kobiety będzie stopniowo ulegało zmianom i wracało do stanu sprzed ciąży. Mogą towarzyszyć temu: upławy, ból krocza, krwawienie z dróg rodnych, tak zwane „odchody połogowe”, czyli łuszczące się łożysko macicy, czy opuchlizna nóg. Objawy te są typowe i nie powinny niepokoić, jeżeli nie trwają dłużej niż około dwóch czy trzech miesięcy. Z kolei symptomy takie jak intensywne krwawienie czy ropna wydzielina z rany mogą świadczyć o stanie zapalnym i je należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

W tym wyjątkowym okresie połogu ważne jest przede wszystkim zadbanie o szybki powrót do zdrowia i pełni sił. Karmienie piersią, natłok obowiązków, a także próba odnalezienia się w nowej sytuacji z pewnością przysparzają kobiecie dodatkowego stresu. Aby wspomóc swoje ciało w regeneracji, warto sięgać po sprawdzone, delikatne kosmetyki takie jak produkty marki Mustela.