#Podrażnienia skórne

Jak chronić dziecko przed ukąszeniami owadów?

advice vacances slider
Piękna pogoda w okresie wiosenno-letnim sprzyja spacerom na świeżym powietrzu i zachęca do skorzystania z licznych dobrodziejstw Matki Natury poza miastem. Jest to też czas zwiększonego ryzyka ukąszeń przez owady. Komary, meszki, kleszcze tylko czyhają, aby zaatakować Ciebie i Twoje maleństwo. Dzieci nie są w stanie samodzielnie uchronić się przed insektami, dlatego to na nas dorosłych spoczywa pełna odpowiedzialność za zapewnienie im jak najlepszej ochrony. Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

Gdzie czai się niebezpieczeństwo?

Stojące zbiorniki wodne to istne wylęgarnie małych krwiopijców, których nie sposób ominąć nad morzem, jeziorem czy w parkach, w których znajdują się stawy. Kleszcze występują głównie w lasach, ale także na łąkach, wśród zarośli, czy w miejskich parkach. Unikaj spacerów pod drzewami a malucha zaopatrz w ubranko chroniące jego ciało: długi rękaw, czapkę lub kapelusz.

Ciało, które nie jest w żaden sposób okryte, jest dużo łatwiejszym kąskiem dla insektów.

Kąpiel przed każdym spacerem

Jeśli pogoda na to pozwala, wykąp dziecko przed każdym spacerem. Komary posiadają narządy termologiczne, służące do wykrywania ludzkiego potu, dlatego też częściej atakują osoby spocone. W podobny sposób wybierają swoje ofiary meszki.

Osłonka na wózek

Niestety nie tylko w okolicy zbiorników wodnych musimy liczyć się z potencjalnymi ukąszeniami komarów czy meszek - latem nietrudno o nie również w “suchych” miastach. Dlatego warto zaopatrzyć się w moskitierę do wózka lub łóżeczka, posiadającą grubą siatkę, przez którą nie będą w stanie przedostać się nawet najmniejsze insekty.

Jest to bardzo skuteczna ochrona w nocy oraz dla malutkich dzieci, które nie wychodzą z wózka podczas spacerów. Komary i im podobne, atakują głównie wczesnym rankiem i o zmierzchu, dlatego należy się liczyć z tym, że spacery o tych porach mogą w szczególny sposób narazić malucha na ukąszenia. Podczas spacerów po lesie lub parku konieczne jest zakładanie dziecku zakrytych butów i skarpetek.

Preparaty odstraszające komary

Na rynku dostępnych jest wiele środków odstraszających owady. Przed zaopatrzeniem się w konkretny produkt zalecamy skrupulatne sprawdzenie jego składu, zwłaszcza wówczas, gdy mają one mieć bezpośredni kontakt z delikatną skórą maluszka. Preparat powinien być możliwie najbardziej naturalny, pozbawiony alkoholu, barwników czy parabenów.

Zwróć szczególna uwagę, czy produkt nie zawiera DEET, który jest środkiem chemicznym dodawanym do produktów przeciw komarom. Preparat oceń nie tylko pod kątem składu, ale i czasu działania – niektóre środki działają nawet do kilku godzin, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dokładna obserwacja po każdym spacerze

Po każdym spacerze obejrzyj dokładnie siebie i dziecko. Zdejmij mu ubranko i solidnie je wytrzep, dzięki temu możesz zauważyć kleszcza, który jeszcze nie zdążył się wbić w skórę. Jeśli tak się stanie nie wpadaj w panikę i postaraj się zachować spokój. Delikatnym, ale stanowczym ruchem zdejmij go ze skóry maluszka. Jeśli zaczął już przedzierać się przez naskórek użyj pęsety, aby mieć pewność, że żaden jego fragment nie pozostał w ciele dziecka.

Kleszcze najczęściej wbijają się w miejsca, gdzie skóra jest najcieplejsza i najdelikatniejsza, czyli w okolicach miejsc intymnych, pod kolanami, pod pachami, za uszami i na głowie. To na te obszary należy zwrócić szczególną uwagę podczas obserwacji Maluszka. Nie każdy kleszcz jest nosicielem boleriozy, mimo to każde spotkanie z tymi pasożytami należy skonsultować z pediatrą, który udzieli instrukcji, jak należy dalej postępować w przypadku ugryzienia.

Niestety, żadna z powyższych metod nie daje 100% ochrony przed ukąszeniami. Jeśli zauważysz niepokojący obrzęk lub podejrzaną zmianę skórną na ciele dziecka, warto skonsultować ją z lekarzem. W większości przypadków nie będzie powodów do obaw, nie należy jednak tego bagatelizować, gdyż owady mogą przenosić groźne choroby. Każde ukąszenie owada, może pozostawić ślad na wrażliwej skórze dziecka. Na pozostałości po tego typu ukąszeniach, polecamy Krem naprawczy STELATRIA.

Dzięki zawartości innowacyjnych składników aktywnych, skutecznie goi podrażnienia, przywraca równowagę flory bakteryjnej i oczyszcza skórę. Jest też doskonałym sposobem na łagodzenie swędzenia po ukąszeniach komarów. W miarę stosowania wszystkie niedoskonałości znikają.