#Wzrost i rozwój

Co wpływa na rozwój mózgu dziecka?

dziecko bawiące się zabawki, by stymulować rozwój mózgu
Mózg to element centralnego układu nerwowego uznawany za najważniejszy narząd w organizmie człowieka. Jego rozwój jest dynamicznym, rozłożonym w czasie procesem, który rozpoczyna się już na wczesnym etapie życia płodowego. Sporo istotnych zmian w strukturze oraz funkcjonowaniu tego organu zachodzi w okresie noworodkowym i niemowlęcym, ale też w dzieciństwie. W kolejnych latach ten rozwój jest kontynuowany ze zróżnicowanym natężeniem, na co mają wpływ między innymi czynniki genetyczne, osobiste doświadczenia, dieta, codzienna aktywność fizyczna, czy środowisko, w jakim się wzrasta. Sprawdź co zrobić, aby stworzyć warunki do optymalnego rozwoju mózgu u dziecka w początkowym stadium jego życia!

Funkcje mózgu dziecka

Mózg człowieka to swego rodzaju centrum dowodzenia, ponieważ pełni on wiele ważnych funkcji, monitorując działanie wszystkich układów w organizmie. Konkretna zdolność zależy od wybranej części tego organu. Wśród tych ról wymienia się chociażby: kontrolę ruchów ciała, odpowiadanie za prawidłową mowę, widzenie czy słuch, integrację sensoryczną, odbieranie i przetwarzanie bodźców, zapamiętywanie i zdolność przywoływania zdobytej wcześniej wiedzy oraz koordynowanie podstawowych funkcji życiowych. Działanie mózgu u dziecka przejawia się na przykład w stopniowym nabywaniu oraz doskonaleniu poszczególnych umiejętności. Widać więc, że troska o prawidłowy rozwój mózgu dziecka ma być priorytetem, aby ten narząd mógł z powodzeniem realizować wszystkie przewidziane dla siebie zadania.

Jak stymulować rozwój mózgu niemowlęcia?

Dbanie o rozwój mózgu dziecka powinno w pierwszej kolejności uwzględniać zapewnianie mu zainteresowania, bezpieczeństwa i spokoju oraz poczucia, że jest bezwarunkowo kochane. Kluczowa kwestia to atmosfera panująca w domu oraz relacje między rodzicami. W ramach sprawowanej nad dzieckiem opieki niezwykle liczy się budujący zaufanie, wzmacniający przywiązanie i zaspokajający potrzebę dotyku kontakt fizyczny z rodzicem, polegający zwłaszcza na przytulaniu, wykonywaniu masażu, czy całusach.

Do prawidłowego rozwoju mózg dziecka potrzebuje wsparcia w postaci zdrowej, zbilansowanej oraz bogatej w wartościowe składniki odżywcze diety. Niezwykle ważna w tym kontekście jest również odpowiednia ilość snu, przynoszącego regenerację sił i gwarantującego wypoczynek. Wiele dobrego daje też przebywanie na świeżym powietrzu, które zapewnia odpowiednie dotlenienie ludzkiego mózgu.

Nie bez znaczenia jest także sposób organizacji wolnego czasu. Powinny wypełniać go zabawy stymulujące rozwijający się mózg do wytężonej pracy, w tym dostosowane do potrzeb malucha aktywności ruchowe. Chcąc wpłynąć na to, jak rozwija się mózg dziecka, należy zapoznawać go z różnymi rekwizytami: zapewniającymi rozrywkę interaktywnymi zabawkami edukacyjnymi (angażującymi jednocześnie kilka zmysłów), czy przedmiotami codziennego użytku. Pozytywny wpływ na rozwój mózgu Twojej pociechy ma również utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi oraz interakcje z rówieśnikami.

Wiele korzyści przynosi również stała komunikacja, czyli wyraźne mówienie ciepłym i melodyjnym tonem głosu, z wykorzystaniem odpowiednich przejawów komunikacji niewerbalnej (np. mimiki twarzy lub gestów). Można śpiewać niemowlakowi rytmiczne piosenki, recytować wierszyki, opowiedzieć lub przeczytać bajkę na dobranoc, tłumaczyć pojawiające się zjawiska, czy opisywać otaczający je świat – zarówno przebywając w domu, jak i będąc na spacerze.

Trening mózgu dziecka – jak powinien przebiegać?

Wybraną metodę stymulowania rozwoju mózgu dziecka należy dopasować między innymi do jego wieku oraz indywidualnych możliwości związanych chociażby z tempem uczenia się. W kontekście takich treningów kluczowa okazuje się ponadto systematyczność oraz konsekwencja w działaniu. Trzeba więc znaleźć złoty środek i zachować umiar, aby ilość bodźców docierających do Twojej pociechy w pierwszych latach życia nie była zbyt duża. Wszystkie aktywności rozwijające mają być pozytywnym doświadczeniem, konieczne jest zatem racjonalne dopasowywanie ich intensywności.