#Poród i narodziny

Ból porodowy a znieczulenie

poród ze znieczuleniem
Współcześnie, kiedy medycyna stale posuwa się naprzód, kwestie związane z porodem i doświadczeniem bólu stają się przedmiotem intensywnych badań oraz rozważań społecznych. Jednym z kluczowych elementów tego złożonego zagadnienia jest dyskusja na temat bólu porodowego i dostępnych metod znieczulenia. Poród, będący jednym z najbardziej niezwykłych momentów w życiu kobiety, jest również często obarczony silnym bólem, który może mieć wpływ na całe doświadczenie tego wyjątkowego wydarzenia. Odkryjmy razem, jakie możliwości otwierają się przed przyszłymi matkami, aby uczynić poród bardziej komfortowym i wspierającym.

Obawy przed porodem?

Obawy przed porodem są naturalne. To wydarzenie, które nie tylko zmienia życie, ale też niekiedy wiąże się z ryzykiem, a już na pewno z bólem. Aby przynajmniej częściowo przygotować się na to mentalnie, warto sięgnąć po poradniki i książki na temat przebiegu porodu. Pomocne może być też uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia., gdzie przyszli rodzice mogą zdobyć wiele istotnych informacji, np. dotyczących planowania porodu, przygotowania się do przyjścia na świat dziecka czy nawet tego, jak spakować torbę do szpitala. Dobre przygotowanie psychiczne to połowa sukcesu, dlatego warto wplatać do codziennej rutyny aktywności, które zniwelują poczucie napięcia i stresu. Dobrym pomysłem będą więc spacery, słuchanie odprężającej muzyki, czytanie książek, oglądanie filmów/seriali, czy też korzystanie z olejków zapachowych albo delikatnych masaży, które rozluźniają ciało oraz czasowo zmniejszają poziom kortyzolu w organizmie. Należy pamiętać, że stres podwyższa poziom odczuwanego bólu, przez co zaleca się jego zminimalizowanie w trakcie ciąży i przed samym porodem.

Rodzaje znieczuleń podczas porodu

Ból to jeden z nieodłącznych elementów porodu i nic w tym dziwnego, że budzi obawy. Obecnie dostępnych jest wiele metod łagodzenia bólu porodowego. Wybór najczęściej zależy od lekarza. Ten zwraca uwagę na stan kobiety, etap porodu oraz jego rodzaj i zgodnie z tym decyduje o zastosowaniu konkretnego leku znieczulającego. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach to matka wybiera, czy chce przejść przez poród ze znieczuleniem czy bez.

Wyróżnia się takie znieczulenia do porodu jak:

  • gaz rozweselający, czyli znieczulenie wziewne,

  • znieczulenie ogólnie,

  • znieczulenie miejscowe krocza,

  • znieczulenie podpajęczynówkowe,

  • znieczulenie zewnątrzoponowe.

To lekarz dobiera rodzaj podanego środka, jednak należy pamiętać, że decyzje o tym, czy chce się przejść przez poród ze znieczuleniem czy bez, warto podjąć wcześniej, niż w momencie przychodzenia malucha na świat. Jeśli ktoś wie, że ma odporność na ból na niskim poziomie i brak przeciwwskazań do podania środków znieczulających, warto przemyśleć takie rozwiązanie.

Co jednak istotne, leki tego typu można podać jedynie do pewnego momentu porodu, dlatego decyzje o ich przyjęciu należy przedstawić lekarzowi zawczasu, aby w razie potrzeby mógł interweniować i podać znieczulenie.

Poród ze znieczuleniem

Zastanawiając się, co wybrać: poród ze znieczuleniem czy bez, warto wziąć pod uwagę zalety tego rozwiązania. Dla wielu kobiet najważniejszą kwestią jest przynajmniej częściowe zmniejszenie dolegliwości bólowych. Co oczywiste, każda przyszła matka może czuć się inaczej podczas porodu. Jedna lepiej zniesie ból, dla drugiej będzie on niewyobrażalny. Głównie dla tej ostatniej grupy poleca się korzystanie ze znieczuleń. Jeśli kobieta nie może wytrzymać bólu, warto jej pomóc i go zniwelować, aby ułatwić przyjście malucha na świat.

Zaletami znieczuleń miejscowych albo zewnątrzoponowych jest możliwość zachowania świadomości. Dzięki temu mama malucha może zapamiętać moment narodzin maluszka. To istotne dla kobiet, które zastanawiają się, czy wybrać poród ze znieczuleniem czy bez. W przypadku bólu na wysokim poziomie, często można zapomnieć o pięknie tego wydarzenia albo nawet stracić przytomność w trakcie porodu.

Co równie ważne, znieczulenie zmniejsza strach i poziom stresu. To bardzo ważne. Często przez te dwa czynniki poród jest utrudniony i opóźniony. Strach może paraliżować wiele kobiet, co wpływa zarówno na sam czas przychodzenia malucha na świat, jak i na jego stan. Dodatkowo warto pamiętać, że znieczulenie najczęściej w żadnym stopniu nie wpływa na zdrowie dziecka.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu ze znieczulenia, warto mieć w głowie nie tylko plusy, lecz także pewne mankamenty takiego rozwiązania, do których należą między innymi:

  • Zmniejszenie czucia skurczów – co prowadzi do utrudnienia parcia, a to może przyczynić się do przedłużenia czasu porodu;

  • Konieczność stałego monitorowania akcji serca – po podaniu znieczulenia matka powinna być stale podłączona do aparatu KTG, aby kontrolować czy praca jej serca nie ulega spowolnieniu;

  • Możliwe pojawienie się objawów, takich jak obniżenie ciśnienia krwi, gorączka czy wymioty.

Co poza znieczuleniem może zmniejszyć ból podczas porodu?

Każdy ma inny próg bólu czy też sposoby na radzenie sobie z nim, dlatego niektóre kobiety rezygnują z korzystania ze znieczulenia. Wiele przyszłych matek stawia na inne metody, które mają za zadanie ograniczenie bólu odczuwanego podczas porodu. Poleca się przede wszystkim kąpiele w ciepłej wodzie, masaże relaksacyjne, odprężającą muzykę, ćwiczenie technik oddechowych, czy nawet korzystanie z sensorycznych akcesoriów.

Zastanawiając się, czy wybrać poród ze znieczuleniem czy bez, warto przed podjęciem decyzji rozważyć wszelkie aspekty tego rozwiązania. Dobrym pomysłem jest porozmawianie z lekarzem prowadzącym albo z położną, sprawdzenie swojego stanu zdrowia, stanu emocjonalnego oraz ewentualnych przeciwwskazań, które blokują możliwość korzystania ze znieczulenia – za takie uznaje się m.in. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, zakażenie skóry w miejscu wkłucia czy ciężkie wady serca.

Poród bez znieczulenia – to musisz wiedzieć!

Wiele przyszłych matek decyduje się na zrezygnowanie ze znieczulenia z obawy o swój stan zdrowia oraz malucha. Takie rozwiązanie ma swoje plusy - jak wspomniana wcześniej kwestia czucia skurczów, bowiem brak środków zmniejszających ból nie ogranicza siły parcia, co pomaga w wydaniu dziecka na świat oraz przyspiesza czas porodu. Dodatkowo przejście przez ten etap bez znieczulenia nie ogranicza odczuć oraz pozwala zapamiętać wiele szczegółów tego ważnego wydarzenia.

Osobom, które decydują się na rezygnację ze znieczulenia, poleca się skorzystanie z porodu w wodzie. To rozwiązanie pozwala w naturalny sposób przyspieszyć przyjście malucha na świat, zmniejsza poziom stresu w organizmie matki i dziecka oraz pozwala na stopniowe redukowanie bólu. Jest to ciekawa opcja do przemyślenia również dla tych rodziców, którzy jeszcze zastanawiają się, czy wybrać poród ze znieczuleniem czy bez.