#Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna skóry maluszka

Ochrona przeciwsłoneczna skóry maluszka
Okres wakacyjny sprzyja pobytom dzieci na świeżym powietrzu. Wiąże się to z korzyściami, ale również zagrożeniami, takimi jak poparzenia słoneczne. Aby im zapobiec, należy zadbać o skuteczną ochronę skóry malucha przed słońcem. Jak promieniowanie UV działa na skórę dziecka? W jaki sposób należy ją chronić?

O skórę można dbać, wykorzystując dwa rodzaje filtrów: organiczny, pochłaniający promieniowanie UVA i UVB w szerokim zakresie, oraz mineralny, który te promieniowania odbija. Aby ochrona była skuteczna, warto używać preparatów organicznych, takich jak produkty Mustela. Nie powodują one bowiem reakcji alergicznych i można je stosować już od 1. roku życia, także w przypadku maluchów posiadających bardzo wrażliwą skórę ze skłonnością do atopii.

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie słoneczne to strumień fali elektromagnetycznej docierający od Słońca do Ziemi. Wyróżnia się trzy jego typy. Pierwszy to UVC. Dla niego naturalną barierą jest warstwa ozonowa – nie dociera ono do Ziemi. Kolejny typ promieniowania to UVB. Stanowi ono 5% wszystkich promieni UV, które dosięgają Ziemi, a jego natężenie zależy od pory dnia i roku. To ono odpowiada za pojawianie się opalenizny, a więc także poparzeń słonecznych.

Ostatnim, najbardziej niebezpiecznym typem promieniowania jest UVA. Pora roku oraz dnia nie wpływają na jego natężenie. Jego wysoka przenikalność pozwala na penetrację chmur, szkła oraz skóry człowieka. Przez to, że dociera do głębokich warstw naskórka, powoduje nieodwracalne zmiany.

Jak promieniowanie działa na skórę dziecka?

Skóra dziecka w wieku do 2 lat nie jest w pełni wykształcona i ma mniej melaniny niż u człowieka dorosłego. Obniżona ilość tego barwnika w skórze malucha sprawia, że jest ona bardziej narażona na poparzenia słoneczne. Uważa się, że oparzenia u dzieci mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości o około 200-300%. Naskórek malucha posiada bowiem dużą ilość komórek macierzystych, które są podatne na działanie promieni UV i pod ich wpływem mogą ulec mutacji.

Jak chronić skórę dziecka?

Każdej skórze, w szczególności dziecięcej, potrzebna jest odpowiednia ochrona przed słońcem. Dobrze zacząć od ubrania. W ciepłe dni należy wybierać przewiewne, jasne tkaniny. Nie można zapomnieć o ochronie głowy, osłaniającej także twarz i kark dziecka.

Dodatkową ochroną skóry jest stosowanie kremów i balsamów przeciwsłonecznych o odpowiednim poziomie SPF, czyli Sun Protection Factor. To współczynnik określający optymalną ilość czasu spędzonego na słońcu bez ryzyka oparzenia, po wcześniejszej aplikacji kosmetyku. Dla dzieci dobrym rozwiązaniem są produkty z filtrem SPF +50, takie jak mleczko przeciwsłoneczne, czy wygodniejsza opcja w postaci sprayu SPF 50, które firma Mustela posiada w swojej ofercie. W zakresie ochrony SPF50 zapewnia 98,3% ochronę przed promieniowaniem UVB, dla porównania dla SPF30 poziom zabezpieczenia wynosi zaś 96,7%.

Po opalaniu warto zastosować preparat nawilżający i wzmacniający naturalną barierę ochronną skóry. Będzie ona odżywiona i wszelkie podrażnienia zostaną złagodzone. Należy pamiętać, że skóra małego dziecka jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych, wymaga więc szczególnej ochrony.