#ATOPIA

AZS - jak wydłużyć fazę remisji? Rozpoznanie, pielęgnacja, leczenie

Artykuł AZS Medonet
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła zapalna choroba skóry, która przebiega z okresami zaostrzeń oraz remisji. Etiopatogeneza choroby jest złożona i nie do końca poznana. Uważa się, że za rozwój AZS odpowiadają głównie czynniki genetyczne (75%), a w mniejszym stopniu czynniki środowiskowe (25%).

Właściwe rozpoznanie AZS

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry ustala się na podstawie określonych kryteriów klinicznych. Dodatnie testy alergologiczne pomagają w postawieniu rozpoznania, ale nie są niezbędne, aby rozpoznać AZS. Wykonywanie powyższych testów u osób z atopowym zapaleniem skóry służy przede wszystkim wykrywaniu potencjalnych czynników zaostrzających przebieg choroby. Należy pamiętać, że każdy wynik testu powinien być skorelowany z wywiadem i obrazem klinicznym pacjenta i szczegółowo omówiony przez lekarza, aby uniknąć błędów interpretacyjnych. Nie jest do końca jasne, czy występowanie zjawisk alergicznych w AZS jest pierwotne czy wtórne do uszkodzenia bariery naskórkowej. Do uczulenia w atopowym zapaleniu skóry może dochodzić na drodze pokarmowej, przez układ oddechowy oraz poprzez kontakt alergenu ze skórą. Udział poszczególnych mechanizmów patogenetycznych u różnych chorych może być odmienny. Ze względu na duże zróżnicowanie udziału zjawisk immunologicznych u różnych chorych, niektórzy badacze dzielą AZS na dwa podtypy: zewnątrzpochodny i wewnątrzpochodny. W zewnątrzpochodnym podtypie AZS, który dotyczy 80% chorych stwierdza się wysoki poziom przeciwciał IgE w surowicy, dodatni osobniczy i rodzinny wywiad atopowy oraz obecność swoistych IgE przeciw różnym alergenom powietrznopochodnym i pokarmowym. W podtypie wewnątrzpochodnym (20% chorych) stwierdza się prawidłowy poziom IgE całkowitego w surowicy, niewystępowanie IgE swoistych przeciw alergenom pokarmowym i powietrznopochodnym oraz brak współistnienia innych chorób atopowych (astma oskrzelowa, katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek). Obraz kliniczny atopowego zapalenia skóry nie ma związku z podtypem AZS i w obu podtypach może być identyczny.

Stosowanie emolientów – jak to robić prawidłowo?

Skóra z AZS wymaga specjalnej opieki ze szczególnym uwzględnieniem okresów zaostrzenia i remisji. Zaostrzenia AZS wywoływane są przez różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Do czynników zaostrzających AZS należą alergeny środowiskowe (mi.n. kurz domowy, alergeny kota), czynniki drażniące (dym tytoniowy, aerozole, drażniące substancje chemiczne), stres i infekcje. Edukacja pacjentów i ich rodzin, poznawanie i eliminowanie czynników zaostrzających, mają znaczny wpływ na przebieg choroby. Istotnym elementem profilaktyki i leczenia jest odpowiednia terapia emolientowa. Emolienty powinny być stosowane codziennie, minimum 2-3 x dobę, obficie, na całe ciało. Emolienty należy nakładać każdego dnia, również, a może przede wszystkim, w okresach remisji choroby, czyli braku objawów zapalnych. Przewlekłe stosowanie emolientów przywraca prawidłową funkcję bariery naskórkowej, zmniejsza przenikanie toksyn i alergenów przez skórę, zmniejsza kolonizację bakterii chorobotwórczych oraz zmniejsza ryzyko rozwoju innych chorób atopowych, takich jak astma czy alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Badania pokazują, że prawidłowe, codzienne stosowanie emolientów wydłuża okresy remisji atopowego zapalenia skóry oraz umożliwia znaczne zmniejszenie zużycia leków przeciwzapalnych takich jak miejscowe glikokortykosteroidy czy inhibitory kalcyneuryny. Wiele emolientów dostępnych na rynku zawiera również substancje przeciwświądowe, co dodatkowo pomaga ukoić swędzącą skórę pacjenta

Świadome wybory w trosce o skórę skłonną do atopii

Dobór leczenia u każdego pacjenta z AZS jest indywidualny i zależy od przebiegu choroby, lokalizacji zmian skórnych, występowania chorób towarzyszących oraz wieku. Używanie emolientu od urodzenia u noworodków, których rodzice chorowali na AZS, pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia atopii od 30-50%. U niemowląt większość problemów zlokalizowana jest w obrębie tułowia i twarzy. U młodszych dzieci symptomy AZS występują głównie w zgięciach kolan, a także łokci. Osoby dorosłe borykają się m.in. z nadkażeniami skóry dłoni. Właściwie dobrane kosmetyki o bezpiecznym składzie są tym, co wspomaga regenerację każdego z wymienionych obszarów. W trosce o szczególnie wrażliwą skórę, jaką jest skóra dziecka, należy zadbać o jej właściwe nawilżenie, natłuszczenie i długotrwałą ochronę. Warto sięgać po produkty, które można stosować już od pierwszych dni życia, dając skórze maluszka ukojenie i bezpieczeństwo. Produkty takie jak kremy, łagodzące żele myjące czy chusteczki, pozbawione drażniących substancji zapachowych, np. te z serii Mustela Stelatopia, warto mieć pod ręką również wtedy, gdy objawy choroby wyciszają się.

Domowe rytuały – dowiedz się, jak pielęgnować skórę atopową

Skórze ze skłonnościami do atopii można też pomóc poprzez odpowiednią systematyczną pielęgnację. Warto w tym celu zadbać o obecność sprawdzonych kosmetyków dla skóry z AZS. Skutecznie łagodzą one przykre dolegliwości, takie jak przewlekłe stany zapalne i wspierają wrażliwą skórę na co dzień. Dostępne na rynku produkty Mustela z formułą emolientów, m.in. krem do twarzy Mustela Stelatopia oraz natłuszczający olejek, wspomagają odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Emolienty należy stosować codziennie, na całe ciało, minimum 2-3 razy dziennie (co około 4 godziny), niezależnie od nasilenia choroby, a szczególnie w okresach remisji (wygaszenia) choroby. Są dostępne w aptece, bez recepty.

Specjalnie opracowane emolienty z linii Stelatopia uczestniczą w procesach aktywnej relipidacji. Dzięki temu wspomagają regenerację uszkodzeń skóry, a także skutecznie walczą z jej wysuszeniem. W walce z AZS warto sięgać po bezpieczne i sprawdzone kosmetyki. Pozwolą one zachować prawidłową formę jej delikatnej struktury, lepsze nawilżenie oraz równowagę biochemiczną. Wszystko to w ramach codziennej pielęgnacji!

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – profilaktyka przy AZS

Wśród metod profilaktycznych podkreśla się rolę probiotyków, czyli żywych bakterii podobnych do występujących naturalnie w jelitach. Probiotyki działają immunomodulująco i regulują zachowanie prawidłowej flory fizjologicznej. W piśmiennictwie można spotkać wiele doniesień na temat roli probiotyków  w profilaktyce pierwotnej AZS. Dane dotyczące roli probiotyków w leczeniu i profilaktyce nie są jednoznaczne. W metaanalizie badań z lat 1997-2007 stwierdzono, że probiotyki nie mają wpływu na nasilenie objawów AZS, natomiast zmniejszają ryzyko zachorowania na AZS, gdy podawane są kobietom w trzecim trymestrze ciąży a następnie niemowlętom. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne, zarówno u dzieci jaki i u dorosłych.

AZS – leczenie

Niezwykle istotne w kontrolowaniu przebiegu choroby jest odpowiednie leczenie przeciwzapalne zmian skórnych o typie wyprysku. W Polsce dostępne są obecnie dwie grupy miejscowych preparatów przeciwzapalnych: glikokortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus). Preparaty przeciwzapalne powinny być stosowane według wskazówek lekarza, zwykle do ustąpienia objawów chorobowych. W razie częstych nawrotów choroby lub przewlekłego występowania zmian skórnych zaleca się tzw. terapię proaktywną, czyli leczenie przewlekłe dwa razy w tygodniu w obszary ciągłego występowania zmian skórnych. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby lub braku wystarczającej poprawy po leczeniu miejscowym należy rozważyć leczenie ogólnoustrojowe m.in. cyklosporyną czy dupilumabem. Właściwe leczenie przeciwzapalne zmniejsza nasilenie objawów chorobowych i częstotliwość zaostrzeń oraz zapobiega rozwojowi objawów klinicznych ze strony innych narządów.