#ATOPIA

Atopowe zapalenie skóry w ciąży

Atopia w ciąży
W ciąży wiele kobiet doświadcza różnych zmian w swoim organizmie, w tym również pogorszenia się stanu skóry. Może to być reakcja na zmiany hormonalne, takie jak wzrost stężenia progesteronu i estrogenów. Jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych w ciąży jest atopowe zapalenie skóry. Warto poznać przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia AZS w ciąży, aby zapewnić sobie odpowiednią wiedzę i wsparcie w radzeniu sobie z tym problemem.

Atopowe zapalenie skóry w ciąży - przyczyny

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawrotowa choroba skóry. Przyczyny skłonności do atopii w ciąży są wieloczynnikowe. Oto kilka z nich:

●     dziedziczność – jeśli jedno z rodziców cierpi na atopowe zapalenie skóry, ryzyko, że jego dziecko również będzie dotknięte chorobą, wzrasta od 40 do 50%. W przypadku dwójki atopowych rodziców, odsetek ten wynosi od 50 do 80%.

●     zmiany hormonalne – w czasie ciąży zwiększa się m.in. stężenie estrogenów, co może wpływać na stan skóry oraz jej reakcję na czynniki drażniące,

●     stres – wysoki poziom kortyzolu u niektórych osób wywołuje nasilenie problemów dermatologicznych, takich jak nadwrażliwość, przesuszenie skóry (które prowadzi do nadprodukcji sebum) oraz osłabienie warstwy hydrolipidowej,

●     czynniki środowiskowe – takie jak kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, detergentami, wyższą temperaturą lub suchym powietrzem.

Warto zaznaczyć, że przyczyny atopowego zapalenia skóry w ciąży mogą się różnić między poszczególnymi kobietami.

Objawy atopowego zapalenia skóry w ciąży

Atopowe zapalenie skóry w ciąży objawia się różnymi uciążliwymi dla przyszłej mamy objawami skórnymi. Suchość i łuszczenie się skóry, zaczerwienienie, nadmierna szorstkość, uczucie napięcia, swędzenie — to główne symptomy, z którymi może zmagać się kobieta. Swędzenie skóry jest szczególnie dokuczliwe, a nieodparta potrzeba drapania się może prowadzić do poważnego uszkodzenia skóry oraz nasilenia objawów.

W niektórych przypadkach mogą pojawić się pęcherzyki, które po pęknięciu tworzą charakterystyczne strupki, co jeszcze bardzięj zachęci do drapania. Przez to zwiększa się podatność na infekcje bakteryjne lub grzybicze.

Atopowe zapalenie skóry w ciąży – co na nie stosować?

Priorytetem w pielęgnacji skóry dotkniętej AZS jest nawilżanie i wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej. Zaleca się stosowanie kosmetyków z nawilżającymi i natłuszczającymi składnikami, takimi jak emolienty aktywne oraz pantenol, które mają także działanie kojące i przeciwzapalne. Wysoką skutecznością wyróżnia się nowa seria produktów Stelatopia do pielęgnacji skóry skłonnej do atopii marki Mustela. Składy produktów zostały tak skomponowane, aby złagodzić świąd, a także uzupełnić barierę ochronną, co przyniesie ukojenie.

Ulgę i zmniejszenie swędzenia mogą przynieść kąpiele lecznicze z dodatkiem skrobi lub olejów roślinnych. Powinny one być letnie, gdyż gorąca woda może wysuszyć skórę. Po tego typu rytuale trzeba delikatnie osuszyć skórę miękkim ręcznikiem. Dobrą metodą są również mokre opatrunki nakładane po wcześniejszym nałożeniu na skórę kremu.

Co zaostrza objawy AZS?

Istnieje wiele czynników, które mogą zaostrzać objawy tej choroby skórnej w ciąży, np.:

●        czynniki alergiczne – pyłki roślin, kurz, roztocza, zwierzęta domowe i pleśń mogą prowokować nasilenie objawów AZS. Ważną rolę odgrywa unikanie tych alergenów oraz utrzymywanie czystości w domu, regularne odkurzanie, pranie pościeli w wysokich temperaturach itd.,

●        stres –  w trakcie ciąży, kiedy organizm jest już poddany różnym zmianom, stres może mieć jeszcze większy wpływ na zdrowie skóry. Dlatego warto dbać o redukcję nerwów poprzez relaksację, medytację, regularną aktywność fizyczną oraz wsparcie emocjonalne,

●        ekstremalne warunki pogodowe – zarówno nadmierna suchość powietrza, jak i zbyt duża wilgoć mogą zaostrzać objawy AZS. W przypadku suchego powietrza zaleca się nawilżanie pomieszczeń, a w razie wilgotności i upałów powinno się unikać nadmiernej potliwości oraz regularnie chłodzić skórę,

●        nieodpowiednia dieta – niektóre pokarmy, np. wysoko przetworzona żywność i cukier,

●        nieodpowiednia pielęgnacja – używanie silnych środków myjących albo kosmetyków o drażniących składnikach, a także niedostateczne nawilżanie skóry mogą pogarszać jej kondycję,

●        noszenie ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów – w przypadku skłonności do atopii zaleca się wybór naturalnych, miękkich tworzyw, które zapewniają skórze odpowiednią wentylację.

Warto wiedzieć też, że objawy atopowego zapalenia skóry w ciąży mogą być nasilane również przez niektóre leki bądź nawracające infekcje skórne.

Postępowanie przy AZS w Ciąży

AZS w ciąży wymaga pewnej ostrożności, ponieważ nie wszystkie leki i terapie są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Oto kilka zaleceń dotyczących leczenia AZS w ciąży:

●        Higiena skóry: Ważne jest utrzymanie skóry w czystości, jednak unikajmy długotrwałych kąpieli w gorącej wodzie, co może pogorszyć objawy AZS. Zalecane się krótkie kąpiele w letniej wodzie

●        Nawilżanie: Starannie dobrane balsamy i kremy nawilżające z nowej serii produktów Stelatopia , grają kluczową rolę w ukojeniu i ochronie skóry.

●        Zdrowy tryb życia: Zdrowa dieta to podstawa, nie tylko dla dobrego rozwoju płodu ale też  dla matki i jej cery. Odpowiednia ilość snu i unikanie stresu, mogą pomóc w zmniejszeniu objawów AZS.

●        Konsultacja lekarza: W razie ostrych nawrotów i intensywnych symptomów, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Lekarz może dostosować leczenie, aby było bezpieczne dla ciąży.

Atopowe zapalenie skóry w ciąży może stanowić wyzwanie, ale z odpowiednim postępowaniem można złagodzić objawy i poprawić komfort będąc w ciąży. Dobrze dobrana pielęgnacja i produkty pełne emolientów i składników przeciwzapalnych są kluczowe w leczeniu AZS w tym szczególnym okresie życia. Warto pamiętać, że AZS poddawane właściwej trosce i terapii, może przyczynić się do zdrowego i komfortowego przebiegu ciąży.